Sağlıklı yaşam tavsiyeleriyle sık sık gündeme gelen Prof. Dr. Canan Karatay, yine ezber bozan tavsiyeleriyle gündeme bomba gibi düştü. Şeker hastalığının hızla yayıldığını ve önlem alınmasını gerektiğini vurgulayan Karatay, bu meyvelerden uzak durun çağrısında bulundu. Dolabınızda bu meyveler varsa çöpe atın! Canan Karatay’dan hayat kurtaran tavsiye. Her lokması size zehir olacak! İşte Canan Karatay'ın uzak durun dediği o meyveler...

Bilim insanlarından kritik uyarı! "Covid-19'un Pirola varyantı daha bulaşıcı" Bilim insanlarından kritik uyarı! "Covid-19'un Pirola varyantı daha bulaşıcı"

CANAN KARATAY UYARDI: BU MEYVELERİ SAKIN TÜKETMEYİN!

Prof. Dr. Canan Karatay'dan ezber bozan reçete. Karatay, yazın tüketilebilecek olan besinleri listeleyip uyardı. Uzman isim yaz meyvelerine dair konuşan uzman isim bilhassa dört yaz meyvesinden uzak durulması gerektiğini dile getirdi. Bilhassa şeker hastalarının, kirazdan uzak durması gerektiğini belirten Karatay beslenme düzenine yönelik de açıklamalarda bulundu.

DOLABINIZDA BU MEYVELER VARSA HEMEN ÇÖPE ATIN

Canan Karatay; Ürik asit ve trigliserid yüksekliği yapması sebebiyle kavun, karpuz, incir ve üzümün dikkatli tüketilmesi gerektiğini özellikle önerdi. Kayısının zerdaliye göre çok daha fazla şeker içerdiğini söyleyen Karatay, "Mümkünse zerdali tüketin" dedi. Sadece hasta insanların değil sağlıklı insanların da bu dört meyveye dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

ŞEKER HASTALIĞI NEDİR VE BELİRTİLERİ NELERDİR?

Diyabet hastalığı, bireylerde kendini üç temel belirti ile gösterir. Bunlar normalden fazla yemek yeme ve doymama hissi, sık idrara çıkma, ağızda kuruluk ve tatlılık hissi ve buna bağlı olarak aşırı su içme isteği olarak sıralanabilir. Bunun haricinde kişilerde görülebilecek diğer diyabet belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Halsizlik ve yorgunluk hissi
  • Hızlı ve istemsiz kilo kaybı
  • Bulanık görme
  • Ayaklarda uyuşma ve karıncalanma şeklinde rahatsızlık hissi
  • Yaraların normalden daha geç iyileşmesi
  • Ciltte kuruluk ve kaşıntı
  • Ağızda aseton benzeri koku oluşumu