• BIST 108.434
 • Altın 151,237
 • Dolar 3,6580
 • Euro 4,3278

  Dokuz Eylül Üniversitesi'nde skandal

  17.08.2011 06:49
  Bir grup SES İzmir Şubesi üyesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi önünde toplandı.
  Dokuz Eylül Üniversitesinde skandal
  Dokuz Eylül Üniversitesi'nde skandal Dokuz Eylül Üniversitesi'nde skandal Dokuz Eylül Üniversitesi'nde skandal

   

    
   
   
  Hastanenin kendi yemekhanesi dışındaki, taşeronun işlettiği Dokuz Eylül Üniversitesi'nin kreş dahil tüm yemekhanelerinde birkaç ay önce, çalışanlara, öğrencilere, personele at eti yedirilmesini protesto etti.
   
  Şube Başkanı Dr. Veli Atanur, üniversite yemekhanelerinde içinde at eti bulunan dönerin servis edilmesinin, temel yaşam hakkı olan sağlıklı beslenme hakkının ayaklar altına alındığı gerçeğini ortaya koyduğunu öne sürdü.
   
  Beslenme hizmetlerinin taşeronlaştırılmasıyla, gıda ürünlerinin denetimsizliğinin acı sonuçlarının yaşandığını belirten Dr. Atanur, sistemi eleştirdi, hükümetinin uygulamalarına tepki gösterdi.
   
  Atanur şunları söyledi: "İnsan sağlığını tehdit eden bu duruma yetkili kurumlarca gıda ürünlerinin denetlenmemesi ve sağlıklı beslenme hakkının hizmet alımı adı altında taşeron firmalara ihale edilmesi neden olmuştur. Gıda ürünlerinin her türlü denetiminin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na devredilmesi, Sağlık Bakanlığı'nın siyasal gerekçelerle bu alandan tamamen elini çekmesi, AK Parti eli ile gerçekleştirilmiştir.
   
  Şimdilerde adı Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı olarak anılan kurum adeta kendisine yapılan numune başvurularını değerlendiren, yetersiz personel gerekçesi ile saha denetimini tamamen boş bırakan işlevsiz bir kurum haline gelmiştir.
   
  Bilindiği üzere geçmişte koruyucu sağlık hizmeti olan gıda denetimi sahada çevre sağlık teknisyenleri eliyle birinci basamak sağlık kuruluşu olan sağlık ocaklarının Tarım İl Müdürlükleri ile uyumlu çalışması sonucu yürütülmekte idi. Sağlıkta yıkım programının parçası olarak sağlık ocaklarının Sağlık Bakanlığı'nca tasfiyesi sonucu bu işbirliği ortadan kalkmış ve ne yazık ki sağlıklı beslenme hakkı da tehlikeye düşmüştür.
   
  Köklü bir üniversitemiz olan Dokuz Eylül Üniversitesi'nde yaşanan at eti skandalından sonra sokaklarda iki liraya yediğimiz yarım ekmek arası dönerlerin etinin ne eti olduğunu bu sorumsuz uygulamalar nedeni ile düşünmeye bile gerek kalmamıştır."
   
  Suç duyurusunda bulunuldu
   
  Dr. Atanur, kamusal sağlık hizmetlerinde yaşanan tasfiyenin insan sağlığı açısından kritik öneme sahip gıda tüketimi alanında da yaşandığını söyledi.
   
  Atanur, maliyet hesabı yapan taşeron şirketlere kamusal alanın açılmasıyla, düşük maliyetli, kalitesiz, denetim şansı olmayan gıdalarla sağlıklı beslenmenin risk altına alındığını kaydetti.
   
  Atanur, "Sorumsuz hükümetin ve ilgili bakanlıkların tutumlarının aksine Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü'nün sorunu açığa çıkarma gayreti ve sorumlu davranışı tüm bu olumsuzluklar içinde umut vericidir. Ama tüm olumlu çabalarına rağmen bu sorunu kamuoyu ve yetkili sendika SES ile paylaşmaması da bir eksikliktir" diye konuştu.
   
  Öte yandan, at etinden dönerin o gün servis edilen tabldot örneklerindenden yapılan analiz sonucunda ortaya çıktığı, Rektörlüğün hemen devreye girerek savcılığa suç duyurusunda bulunduğu ve firmayla da sözleşmesini iptal ettiği belirtildi.
   
  mynet
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim