Dökülen saçlar son derece can sıkıcı olabilir. Saçlarınızdaki aşırı dökülme saçlarınızı sağlıksız olduğunun en net işaretidir. Saç kökleri zayıfladığında ve saçlar cansız bir hal aldığında saç dökülmesi sorunu ortaya çıkar. Sağlıklı saçlara sahip olabilmek için saçları kökten uca güçlendirmek gerekir. Saç dökülmesini durdurmak ve saç köklerini güçlendirerek yeni saçların çıkmasını sağlamak için bu yöntemlere bir şans verebilirsiniz.

Stres, düzensiz ve yetersiz beslenme, yanlış bakım uygulamaları, genetik faktörler, boya gibi kimyasal işlemlere maruz kalma gibi pek çok sebep saç dökülmesine sebep olur.

Genellikle günde ortalama 80-100 tel saç dökülmesi normal kabul edilir. Ancak aşırı saç dökülmeniz varsa bunun hemen önlemini almanız gerekir.

Saç dökülmesini durdurmak için doğal yağların gücünden faydalanabilirsiniz. Bazı doğal yağlar saç köklerine vitamin depolarak güçlenmesine ve yeni saçların çıkmasına destek oluyor. Gür, sağlıklı ve hacimli saçlar için bu yağları saç bakım rutinine mutlaka dahil edin.

DÖKÜLEN SAÇLARIN YERİNE YENİ SAÇ ÇIKARAN DOĞAL YAĞLAR

ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağı güçlü bir E vitamini kaynağıdır. Zeytinyağını saç köklerine düzenli uyguladığınızda başta kepek olmak üzere pek çok sorunla mücadele edebilirsiniz.

Zeytinyağı saç köklerini güçlendirir. Dökülmeleri azaltır. Saçlar için ciddi bir nem kaynağıdır. Zeytinyağı saçlara nem depoladığı için saç tellerinin kırılmasını, cansız ve mat görünmesini engeller. Zeytinyağını şampuanınızın içerisine birkaç damla ekleyerek kullanabilirsiniz.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Hindistan cevizi yağı yoğun yapısı ile saçlar için adeta onarıcı maske görevi görür. Kökten uca sürülen Hindistan cevizi yağı saçlara nem depolar. Saçların canlı, parlak ve kusursuz görünmesine yardımcı olur.

Hindistan cevizi yağı dökülmeler üzerinde de etkilidir. Ancak Hindistan cevizi yağını sürdükten sonra saçlarınızdan çok iyi bir şekilde arındırmanız gerekir.

KABAK ÇEKİRDEĞİ YAĞI

Kabak çekirdeği yağı, saç büyümesini destekleyen ve saç dökülmesini azaltan antioksidanlar, mineraller ve vitaminler açısından zengindir.

Saç kalınlığını ve yoğunluğunu iyileştirmeye yardımcı olan eşsiz bir amino asit olan cucurbitin içerir. Kabak çekirdeği yağını saç köklerine uygulayarak saç dökülmesini durdurabilirsiniz.

Omurga eğriliği hastalığa dikkat çeken öneri Omurga eğriliği hastalığa dikkat çeken öneri

BİBERİYE YAĞI

Biberiye yağı, saç büyümesini destekleyici özellikleriyle bilinir. Saç dökülmesini önlemeye, kafa derisindeki kan dolaşımını uyarmaya ve saç büyümesini desteklemeye yardımcı olan antioksidanlar içerir. Ayrıca saçların erken beyazlamasını önlemede etkili olduğuna inanılır.

ARGAN YAĞI

Argan yağı, argan ağacının yemişlerinden elde edilir ve esansiyel yağ asitleri, antioksidanlar ve E vitamini açısından zengindir.

Nemlendirici ve besleyici özellikleriyle bilinir ve saç köklerini güçlendirerek saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olabilir. ve sağlıklı saç büyümesini teşvik etmek.

ÇÖREK OTU YAĞI

Çörek otu yağı yapısında çinko, demir, kalsiyum, selenyum ve magnezyum gibi mineralleri; A, C, B1 ve B6 gibi son derece önemli vitaminleri içeriyor. Çörek otu yağı içeriği sayesinde saçların güçlenmesini sağlıyor ve saç dökülmesi sorunuyla mücadele ediyor.

Dökülmeye iyi gelen yağlar kategorisinde bulunan çörek otu yağı, saç dökülmesini engelliyor. Ayrıca saç diplerinde meydana gelen kuruluk ve pul pul dökülme gibi sorunları ortadan kaldırıyor.

Düzenli kullanımda saç ömrünü uzatan ve harika bir gürlük sağlayan çörek otu yağı cilt üzerindeki lekelenmelerin de giderilmesine de yardımcı oluyor.

ÇAY AĞACI YAĞI

Çay ağacı yağı, kafa derisi enfeksiyonlarını, kepeği ve saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olabilecek doğal bir antiseptiktir.

Saç dökülmesine neden olabilen kafa derisindeki bakteri ve mantarlarla savaşmaya yardımcı olabilecek antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir.

Ayrıca kafa derisi üzerinde soğutma etkisi vardır, bu da tahrişi ve iltihaplanmayı yatıştırmaya yardımcı olabilir.