Kahvenizi ister işe giderken termosa alın, ister arkadaşlarınızla sohbet ederken tüketin. Kafein sizi hem canlandırır ve hem de güzel bir sohbet eşliğinde rahatlatır. Kahve içmenin sağlığa faydaları nelerdir?

Kahve denilince akla ilk olarak kafein gelir. Ancak Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden beslenme uzmanları, kahvenin ayrıca iltihabı azaltabilecek ve hastalıklara karşı koruyabilecek antioksidanlar ve diğer aktif maddeleri içerdiğini söylüyor.

Son araştırmalar, kahve içenlerin kadınların koroner kalp hastalığı, felç, diyabet ve böbrek hastalığı gibi önde gelen hastalıkları geçirme olasılığının daha düşük olduğunu buldu.

Çalışmalar, daha fazla kahve içen kişilerin Tip 2 diyabete yakalanma olasılığının daha düşük olduğunu gösteriyor.

Günde bir ya da iki fincan kahve içmek kalp yetmezliğini önlemeye yardımcı olabilir.

Ataşehir'de hastanede tepki çeken görüntülerle ilgili 4 kişi tutuklandı Ataşehir'de hastanede tepki çeken görüntülerle ilgili 4 kişi tutuklandı

Kafein, yalnızca Parkinson hastalığına yakalanma olasılığının daha düşük olmasıyla bağlantılıdır. Aynı zamanda kişilerin hareketlerini daha iyi kontrol etmesine yardımcı olabilir.

Hem normal hem de kafeinsiz kahvenin karaciğeriniz üzerinde koruyucu bir etkisi var gibi görünüyor. Araştırmalar, kahve içenlerin, kahve içmeyenlere göre karaciğer enzim düzeylerinin sağlıklı bir aralıkta olması olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar, kafeinsiz veya düzenli kahve içenlerin kolorektal kanser geliştirme olasılığının yüzde 26 daha az olduğunu söylüyor.

İki fincan kahvedeki kafein, Alzheimer gelişmesine karşı önemli koruma sağlayabilir. Araştırmacılar, günde iki ya da üç fincan kahve içen 65 yaş ve üstü kadınların genel olarak bunama yaşama olasılığının daha düşük olduğunu bulmuşlardır.