• BIST 99.806
 • Altın 259,904
 • Dolar 5,6860
 • Euro 6,3840

  Doğan Holding'den açıklama

  07.04.2009 16:38
  Doğan Holding: İsrail iddiaları uydurma
  Doğan Holdingden açıklama
  Doğan Holding'den açıklama Doğan Holding'den açıklama Doğan Holding'den açıklama

  DOĞAN Holding Grubu Kurumsal İletişim Müdürlüğü, Anadolu'da Vakit gazetesinin son günlerdeki yayınlarında ileri sürdüğü, İsrail devletinin Doğan Yayın Grubu'nda doğrudan veya Axel Springer AG ile dolaylı bir ortaklığı olduğu iddialarının, tamamen uydurma yakıştırmalara dayandırılan bir yalan olduğunu açıkladı.

  Açıklamada, “Bu kampanya, kamuoyu iradesini grubumuz ve ülkemizin uluslararası ilişkileri konusunda çarpıtma ve kasıtlı olarak yanıltmaya yönelik bir çaba olup, Doğan Yayın Grubu'nun bu konuda yasal haklarından doğan gerekli girişimlerde bulunacağı doğaldır” denildi.

  Doğan Holding Grubu Kurumsal İletişim Müdürlüğü'nün konuya ilişkin yazılı açıklaması aynen şöyle:

  “1. Anadoluda Vakit Gazetesi, günlerdir, Doğan TV Grubu"nun bir kısım hisselerinin İsrail Devletine ait olduğu gibi tamamen uydurma bir iddiayı tedavüle sokmuş ve bununla Doğan Grubu'nun yayın politikasını aklınca itham altında bırakmaya çalışan bir söylem geliştirmiştir. Bu davranış, adı geçen yayın organının bir misyon anlayışı içinde Doğan Grubu hakkında yıllardır yürüttüğü karalama, iftira ve saldırı kampanyalarının yeni bir örneğidir.

  2. Bu kampanyalar yolu ile uygarlık, çağdaşlık ve demokratlık alanlarında kabul edilebilir her türlü ölçünün ötesinde kalan marjinal yaklaşımların kamuoyu önünde meşrulaştırılmasının hedeflendiği, bunun da Grubumuz muhataplaştırılarak yapılmaya çalışıldığı bilinmektedir.

  3. Doğan Yayın Grubu hak ve hukuka saygı göstermeyen bu zeminlere hiçbir zaman taraf olmamış, faaliyetlerini, görüş ve yaklaşımlarını sağduyu ve ferasetine her zaman güvendiği kamuoyunun değerlendirmelerine doğrudan sunmuştur.

  4. Anılan yayının bu son kampanya ile ortaya konulan tutumu, ırkçı ve çağdışı bir zihniyet yapısının yeni tezahürü; Medeniyetler İttifakının Eşbaşkanı olarak dünyaya hoşgörü ve diyalog mesajları veren ve çağdaş uygarlığa ulaşmak yolunda ilerleyen Türkiye"ye yakışmayan bir bağnazlığın ifadesidir.

  5. Doğan TV Grubu"nun yüzde 25 hisseleri Almanya ve Avrupa"nın en büyük yayın kuruluşlarından biri olan Axel Springer AG"ye aittir. Axel Springer AG"nin hisseleri ise, bu grubun kurucusu olan Axel Springer"in varislerinin yanında, 31 Aralık 2008 tarihi itibarı yüzde 8.4 pay ile Deutche Bank"ın olup, şirket hisselerinin yüzde 23.1"i Alman sermaye piyasalarında halka açık bulunmaktadır. Bu hisselerin herhangi bir şekilde İsrail Devleti veya kurumlarına ait olduğu yönünde hiçbir belge ve bilgi yoktur.

  6. Dolayısı ile şirketin İsrail Devleti veya başkaca bir devlet ile dolaylı veya doğrudan herhangi bir hissedarlık ilişkisi içinde olması da söz konusu değildir. Kaldı ki, bu asılsız iddia doğru bile olsa, Grubumuzun yayın politikasının herhangi bir şekilde etkilenmesi söz konusu değildir.

  7. Doğan TV Holding"in yüzde 25 oranındaki hisselerinin satışı ile Axel Springer AG ile televizyon yayıncılığı alanında mesleki ve kurumsal niteliklere dayalı ticari bir ortaklık ve işbirliği zemini oluşturulmuştur. Bu ortaklık ilişkisi, Doğan Yayın Grubu'nun kamuoyumuzca yakından bilinen, kendi özgür, bağımsız, dürüst yayıncılık ilke ve politikaları çerçevesinde kurulmuş olup, şirket faaliyetleri hisse oranlarına da bağlı kalınmaksızın Doğan Yayın Holding yönetiminde yürütülmektedir.

  8. Sonuç olarak; İsrail Devleti"nin, Doğan Yayın Grubu'nda doğrudan veya Axel Springer AG ile dolaylı bir ortaklığı olduğu konusu, tamamen uydurma yakıştırmalara dayandırılan bir yalandır. Bu kampanya, kamuoyu iradesini grubumuz ve ülkemizin uluslararası ilişkileri konusunda çarpıtma ve kasıtlı olarak yanıltmaya yönelik bir çaba olup, Doğan Yayın Grubunun bu konuda yasal haklarından doğan gerekli girişimlerde bulunacağı doğaldır.”

  Hürriyet

  Diğer Haberler
 • Altın Borsası, İMKBye entegre olacak05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • Maliye uyardı: Bu son şans!05 Ekim 2012 Cuma 16:49
 • Maliye Bakanlığı 7 bin personel arıyor!05 Ekim 2012 Cuma 15:55
 • Borsa güne yükselişle başladı05 Ekim 2012 Cuma 10:49
 • Gür’ün Bahreynli ortağı batık çıktı05 Ekim 2012 Cuma 09:41
 • Piyasalarda pozitif eğilim sürebilir05 Ekim 2012 Cuma 09:29
 • THY yönetiminde şok gelişme!05 Ekim 2012 Cuma 09:08
 • Doğan ortak alabilir!05 Ekim 2012 Cuma 08:18
 • Vergi avantajı bitiyor05 Ekim 2012 Cuma 08:11
 • Draghiyi bezdirdiler05 Ekim 2012 Cuma 07:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim