Konut, ibadethane ve cemevi abonelerinin tükettiği doğalgazın bir kısmının veya tamamının ücretsiz olarak temin edilmesiyle ilgili BOTAŞ’ın görevlendirilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımladı.

Ayrıca Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile de ücretsiz kullanıma ilişkin bedelin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesinden karşılanmasının koşulları düzenlendi.

EPDK BAŞKANI YILMAZ: TAHSİL EDİLEN FATURA VARSA İPTAL EDİLECEKEnerji Piyasası Düzenleme Kurulu(EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, indirimli ve ücretsiz doğalgaz uygulamasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Bedava doğalgaz ve yapılacak indirimle ilgili kimsenin tereddütü olmaması gerektiğini belirten Yılmaz, “Usul ve esasları belirledik. Dağıtım şirketleri ile görüştük gerekli yazıyı gönderdik. Kesinlikle hiçbir tüketicimizin hakkı zayi olmayacak. Tahsil edilen faturalar varsa iptal edilecek ve vatandaşlarımıza iade edilecek. Ön ödemeli sayaç kullanıcıları da uygulamadan yararlanacak. Bir aylık tüketimi tespit edilecek ve akabindeki ay o miktarda doğal gaz vatandaşımızın kartına ücretsiz yüklenecek.” dedi.

Kaynak: Ekonomim