• BIST 106.239
 • Altın 161,217
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671

  Diyabetin maliyeti 13 milyar

  10.12.2011 14:56
  Dünya Diyabet Kongresi'nde, diyabetin Türkiye'ye olan maliyeti değerlendirildi.
  Diyabetin maliyeti 13 milyar
  Diyabetin maliyeti 13 milyar Diyabetin maliyeti 13 milyar Diyabetin maliyeti 13 milyar

  Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun (IDF) Dubai’de 4- 8 Aralık’ta düzenlenen Dünya Diyabet Kongresi’nde, küresel anlamda giderek her yaş grubu için tehdit oluşturan ve Türkiye’de de yaklaşık 7 milyon hastayı etkilediği düşünülen diyabet hastalığı ve komplikasyonlarının kamuya doğrudan maliyetinin 5 milyar 144 milyar euroya (13 milyar TL) yakın olduğu açıklandı.

  Lilly İlaç Sanayi’nden yapılan açıklamaya göre Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümünden Doç. Dr. Simten Malhan’ın liderliğinde yapılan ve IDF’in Dünya Diyabet Kongresi’nde sunulan “Türkiye’de Tip 2 Diyabet Komplikasyonlarının Maliyeti“ başlıklı çalışma, diyabet ve ilişkili sonuçlarının maliyetinin, toplam SGK harcamaları içinde önemli bir bölümü oluşturduğunu gösterdi.

  Gerçek hayat verileri kullanılarak 1 Ocak – 31 Aralık 2009 tarihleri arasında diyabet tedavisi gören 7 bin 95 hastanın verileri incelenerek hazırlanan çalışmada, diyabet hastalarının hastalıklarına eşlik eden kardiyovasküler, böbrek, göz ve nörolojik sonuçlarının doğrudan maliyeti araştırıldı.

  Diyabet tedavisine eşlik eden komplikasyonlar arasında kalp damarla ilgili olanların, toplam maliyetler içindeki oranının yüzde 32.7 olduğu açıklanan çalışmada, diyabetin toplam maliyeti içinde böbrek komplikasyonlarının yıllık doğrudan maliyetinin yüzde 25.1, göz komplikasyonlarının oranının yüzde 6.4 ve nörolojik komplikasyonların oranının ise yüzde 6 olduğu duyuruldu.

  -DİYABET TEDAVİSİNDE YILLIK DOĞRUDAN İLAÇ MALİYETİ, TOPLAM MALİYETİN YÜZDE 10.5’İ DÜZEYİNDE-

  Diyabet tedavisinin yıllık doğrudan ilaç maliyetinin toplam maliyet içindeki oranının yüzde 10.5 olarak belirtildiği çalışmada, toplam ilaç maliyeti içinde oral antidiyabetik ilaçların maliyetinin yüzde 5.5, insülin tedavilerinin maliyetinin ise yüzde 5 olduğu açıklandı. Diyabetin maliyeti ile ilgili ilk kez bu tür bir çalışma yapıldığına dikkat çeken Doç. Dr. Malhan, “Bu sonuçlar, diyabet maliyetlerinin yönetiminde, komplikasyonların azaltılmasının önemine işaret etmektedir” diye konuştu.

  -DOĞRUDAN TEDAVİ MALİYETLERİ DİYABETE BAĞLI KOMPLİKASYONLARLA ARTIYOR-

  Çalışma, Tip 2 diyabette doğrudan tedavi maliyetlerinin, diyabete bağlı komplikasyonlardaki artış nedeniyle arttığı ve hastane maliyetinin, komplikasyonlardaki artışa bağlı olarak toplam maliyet içinde en büyük payı oluşturduğunu gösterdi.

  Çalışmanın sonuç bölümünde, diyabetin maliyetinin kontrol altına alınabilmesi için komplikasyonların önlenmesine yönelik çalışmalar yapılması, komplikasyonların etkin şekilde takip edilmesi ve daha iyi yönetilmesinin önemi vurgulandı. 2010 yılında açıklanan “Türkiye Diyabet Epidemiyolojisi Çalışması II” (TURDEP II) sonuçlarına göre Türk erişkin toplumunda 90’ların sonunda yüzde 7.2 olan diyabet görülme sıklığının yüzde 13.7’ye yükseldiği gözlenmişti.

  Çalışmada ayrıca yedi milyon kişinin diyabet ve komplikasyonlarından etkilendiği ancak sadece 4.3 milyon kişinin tanı aldığı açıklanmıştı. Dünya Sağlık Örgütü’nün verileri ise Türkiye’de diyabetin artış hızının dünya ve Avrupa genelinin üzerinde olduğunu ortaya koydu.

   

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim