Disney+'ın bu yeni politikası, hem mevcut hem de potansiyel aboneler arasında büyük bir tartışma başlattı. Şirketin bu kararı, dijital içerik sağlayıcıları arasında giderek yaygınlaşan bir eğilimin parçası olarak görülüyor. Disney+, bu adımla birlikte, kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi ve hizmet kalitesini korumayı hedefliyor.

Disney+, Kanada'da geçen yıl şifre paylaşımına karşı sıkı önlemler almaya başladı ve şimdi bu kısıtlamayı ABD'ye genişletiyor. The Verge'e göre, yayın hizmeti ülke genelindeki abonelerine, hizmet şartlarında bir değişiklik olduğunu bildiren e-postalar gönderiyor. Hizmet anlaşması artık kullanıcıların, "hizmet seviyeleri tarafından aksi belirtilmedikçe" şifrelerini kendi hane halkı dışında paylaşamayacaklarını belirtiyor, bu da gelecekte yeni abonelik seçeneklerinin gelme ihtimaline işaret ediyor.

Disney+, abonelere hesap kullanımlarını "uyumun belirlenmesi" amacıyla analiz edebileceklerini söyledi, ancak yöntemlerinin tam olarak nasıl işlediği hakkında detay vermedi. Disney+ e-postasında, "Hane halkınız dışında hesabınızı paylaşmanın üzerine kısıtlamalar ekliyoruz ve bu kısıtlamalara uyumunuzu nasıl değerlendirebileceğimizi açıklıyoruz," diye yazdı. Hizmet Anlaşması'nda "hane halkı", "abonelerin birincil kişisel ikametgahları ile ilişkilendirilen ve orada ikamet eden bireyler tarafından kullanılan cihazlar topluluğu" olarak tanımlanıyor. Bu kural zaten yeni aboneler için geçerli, ancak eski abonelerin etkilerini hissetmeleri için 14 Mart'a kadar zamanları var.

Disney'in diğer yayın hizmeti Hulu da yakın zamanda "abonenin birincil kişisel ikametgahı" dışında şifre paylaşımını kısıtlamaya başladığını duyurdu. Kullanıcılara yönelik uyarısında aynı dili kullanan Hulu, hesapların uyumunun analiz edileceğini ve yeni kuralın 14 Mart'ta uygulanmaya başlanacağını bildirdi.