• BIST 107.791
 • Altın 151,401
 • Dolar 3,6652
 • Euro 4,3268

  DİSK'in 2011 beklentileri

  07.01.2011 23:10
  Çelebi, DİSK Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında 2010'u da değerlendirdi.
  DİSKin 2011 beklentileri
  DİSK'in 2011 beklentileri DİSK'in 2011 beklentileri DİSK'in 2011 beklentileri

  DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, ''torba tasarı'' diye adlandırılan bazı kanunlarda değişiklik öngören tasarının, işçi ve emekçi sınıfının, gençliğin, tüm toplumun geleceğini karartan düzenlemeler içerdiğini ileri sürerek, ''Bu tasarıya karşı, en etkin mücadelemizi, bütün baskılara, antidemokratik uygulamalara rağmen sonuna kadar devam ettireceğiz'' dedi.

  Çelebi, DİSK Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, 2010 yılını değerlendirdi ve 2011'e ilişkin beklentilerini açıkladı.

  2010 yılının, beklentilerin karşılanamadığı, krizin yıkıcı etkisinin devam ettiği, haklar ve özgürlükler konusunda önemli iyileşmelerin görülmediği bir dönem olduğunu belirten Çelebi, ''Yıllardır biriken sorunlara, krizin ağır ekonomik ve sosyal sonuçları eklenmiş, bütün bu sorunlar çözüm yoluna girmeden 2011 yılına aktarılmıştır'' diye konuştu.

  Süleyman Çelebi, Hükümetin, çalışma yasalarıyla ilgili iyileştirme yapmak yerine, yıl boyunca emeğin haklarına saldırısını artırarak sürdürdüğünü savunarak şunları söyledi:

  ''AKP iktidarı döneminde, eksik olan sendikal hak ve özgürlüklere saygı gösterilmediği gibi, sendikal harekete, işçi ve emekçilere karşı düşmanca tavır sergilenmiş, sendikaların, işçilerin ve emekçilerin en temel, en meşru hakları çiğnenmiştir. 2010 yılını genel olarak değerlendirdiğimizde, emekçilere yapılan saldırıların tek tek sendikal örgütlere değil, bütün işçi sınıfına topyekün olarak yapıldığını söyleyebiliriz. Bu saldırıların en büyüğü, toplumsal mutabakat gözetilmeksizin antidemokratik bir biçimde sunulan ve 12 Eylül ruhuyla hazırlanan Anayasa referandumudur. Diğer taraftan 'yargı, yerindelik denetimi yapamaz' anlayışının anayasal bir hüküm haline gelmesiyle özelleştirmelerin ve güvencesiz çalışmanın önündeki engeller kaldırılmış, diğer yandan 'kamu çalışanlarına toplu sözleşme veriliyor' propagandası altında grev hakkı gasbedilmeye çalışılmıştır.''

  İktidarın, küresel krizin ekonomik ve sosyal alandaki yıkıcı etkilerine karşı talepleri için sokağa çıkan kitlelere, polis şiddetiyle karşılık verdiğini iddia eden Çelebi, ''Toplumsal kesimlerin eleştiri ve hak arama mücadeleleri en sert müdahalelerle karşılanmış, toplumsal bir korku ortamı yaratılmıştır. Son örneklerden biri de Otağ-ı Hümayun'dur'' dedi

  -''KEMAL TÜRKLER'İN KATİL ZANLISI ADETA KORUNDU''-

  DİSK Genel Başkanı Çelebi, yapılan hukuksuzluk ve adaletsizliklerin artık aleni olarak gözlemlenebildiğini iddia ederek, şöyle konuştu:

  ''30 yıldır adalet aradığımız Kurucu Genel Başkanımız Kemal Türkler cinayetinin katil zanlısı, Yargıtay kararlarına rağmen, zaman aşımına sokularak adeta korunmuştur. Toplumun vicdanı haline gelen Hrant Dink davasında da inanılmaz adaletsizlikler yaşanmaktadır. Özgürlük ve demokrasi isteyenler yıllarca cezaevlerinde süründürülürken, insanları boğazlamaktan yargılanan caniler, bugün sokaklarda dolaşmaktadır. Bir yandan iktidarın basın üzerindeki baskısı daha da artmış, iktidara muhalif medya çeşitli metodlarla el değiştirmiş veya susturulmuşken öbür yandan gazetecilere açılan davalar devam etmiştir.''

  -TORBA TASARI-

  Süleyman Çelebi, ''torba tasarı'' diye adlandırılan, bazı kanunlarda değişiklik öngören tasarıya değinirken de ''DİSK, İşsizlik Fonu'nun sermaye için seferber edilmesine, gençlerin daha fazla sömürüsüne, esneklik dayatmalarına, asgari ücret sefaletine karşı 'Torba Yasası'nda yer alan bu hükümlerin geri çekilmesi için mücadelesini yükselmekte kararlıdır'' dedi.

  2010 yılının dünyada çok sayıda savaşa, greve ve çevresel felakete sahne olduğunu dile getiren Çelebi, 2011 yılının uluslararası düzeydeki ''kemer sıkma politikaları''na karşı daha fazla işçi eylemlerinin ve grevlerin gerçekleşeceği bir yıl olacağını kaydetti.

  Çelebi, 2010 yılındaki en önemli kazanımlarından birinin 32 yıl aradan sonra 1 Mayısın Taksim Meydanı'nda kutlanması olduğunu vurguladı.

  Bir basın mensubunun, ''torba tasarı'' ile ilgili nasıl bir protesto yapacaklarını sorması üzerine Çelebi, şöyle konuştu:

  ''Biz sokaklardayız. Daha önce Gebze, İzmir ve Ankara'da konuyla ilgili eylemler yaptık. Bu hafta sonu Adana ve sonra Gaziantep'te, ayın 15'inde de Diyarbakır'da olacağız. Hafta aralarında başta Kocaeli olmak üzere sanayinin olduğu bölgelerde bu yasanın çıkmaması konusunda kitlesel eylemlerimizi devam ettireceğiz. 'Torba Yasası'na karşı olan bütün emek güçleriyle iş birliği yapmaya devam edeceğiz. İstanbul da dahil olmak üzere 'Torba Yasa'ya karşı, diğer emek örgütleri halen mektup ilişkisinin ötesinde bir umut bekliyorlarsa o ayrı bir şey, bizim bu konuda bir kararlılık gördüğümüzü söyleyebilirim. AKP iktidarının bu 'Torba Yasa' konusunda ciddi bir kararlılığı var, birkaç tane göstermelik maddenin çekilmesi, makyaj değişikliğinin yapılması asla bizim bu konudaki taleplerimizi karşılamaz. Biz bu tasarının geri çekilmesini istiyoruz. Bu tasarı, işçi ve emekçi sınıfının, gençliğin, tüm toplumu geleceğini karartan bir düzenlemedir. Bir hak gasbıdır. Bu tasarıya karşı en etkin mücadelemizi bütün baskılara, antidemokratik uygulamalara rağmen sonuna kadar devam ettireceğiz. Sokakta olmanın bedeli var, bu bedeli de göze alan bir örgütüz.''

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Altın Borsası, İMKBye entegre olacak05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • Maliye uyardı: Bu son şans!05 Ekim 2012 Cuma 16:49
 • Maliye Bakanlığı 7 bin personel arıyor!05 Ekim 2012 Cuma 15:55
 • Borsa güne yükselişle başladı05 Ekim 2012 Cuma 10:49
 • Gür’ün Bahreynli ortağı batık çıktı05 Ekim 2012 Cuma 09:41
 • Piyasalarda pozitif eğilim sürebilir05 Ekim 2012 Cuma 09:29
 • THY yönetiminde şok gelişme!05 Ekim 2012 Cuma 09:08
 • Doğan ortak alabilir!05 Ekim 2012 Cuma 08:18
 • Vergi avantajı bitiyor05 Ekim 2012 Cuma 08:11
 • Draghiyi bezdirdiler05 Ekim 2012 Cuma 07:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim