• BIST 108.883
 • Altın 151,001
 • Dolar 3,6635
 • Euro 4,3233

  Dindarlık PKK'ya darbeymiş!

  11.08.2011 21:04
  AKP'nin terörün çözümünü dinde arayacağını açıklamasının ardından ilginç haber...
  Dindarlık PKKya darbeymiş!
  Dindarlık PKK'ya darbeymiş! Dindarlık PKK'ya darbeymiş! Dindarlık PKK'ya darbeymiş!

  Van’da yapılan bir araştırmada, bireylerin dindarlık seviyeleri arttığında terör örgütü PKK sempatisi ve ayrımcılık duygusunun azaldığı, buna karşın aidiyet duygusu ve beraber yaşama isteğinin ise güçlendiği ortaya çıktı.

  Polis Akademisi Başkanlığı Güvenlik Bilimleri Enstitüsü’nde hazırlanan bir yüksek lisans tezi çalışması kapsamında, Van’da anadili Kürtçe olan 82’isi kadın 375 kişinin namaz kılma durumu, vatandaşlık ve aidiyet hisleri, ayrımcılık algısı, beraber yaşama isteği ve terör örgütü PKK sempatisi konularında duygu ve
  düşüncelerini belirlemeye yönelik anket yapıldı.

  Kürtçe bilen 10 üniversite öğrencisinin desteğiyle, Güvenlik Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Dinçer Güneş danışmanlığında Onur Akyar
  tarafından, Güneydoğu Anadolu’dan yoğun göç alan Van’da yapılan ankette, PKK sempatisi ve etnik bilince etki eden faktörler, "Abdullah Öcalan Kürt halkının lideridir", "Abdullah Öcalan serbest bırakılmalıdır", "PKK bugüne kadar Kürtlerin davasına hizmet etmiştir", "PKK bundan sonra Kürtlerin geleceğine hizmet edecektir" ifadelerine ilişkin "hiç katılmıyorum", "katılmıyorum",
  "fikrim yok", "katılıyorum" ve "tamamen katlıyorum" şeklinde değerlendirmeleri istenerek belirlendi.

  Ayrımcılık algısı ise "Ülkede çalışan her Kürt’ün Türkler kadar şansı yoktur", "Kürtler kendi kültürlerini rahat yaşayamamaktadır", "Bölge dışına çıktığımda kendimi rahat hissedemiyorum, rahat Kürtçe onuşamıyorum", "Kürtlerin yaşam tarzı Türk halkı tarafından aşağılanmaktadır", "Kürtler, devlet tarafından ikinci sınıf vatandaş olarak görülmektedir" ve "Ülkede Kürtlere karşı bir şiddet politikası uygulanmaktadır" seçeneklerinin değerlendirilmesi istenerek analiz edilirken, dindarlık düzeyleri ise "namaz kılma sıklıkları" sorularak tespit edildi.

  Anket sonuçlarına göre, Van ili için genel sonuçları verecek örneklemin, ölçek bağlamında PKK sempatisini düşük algıladığı, terör örgütü PKK ve elebaşı Öcalan ile Kürt davasını özdeşleştirmediği ortaya çıktı.

  -PKK SEMPATİSİ, NAMAZ KILMA SIKLIĞINA GÖRE DEĞİŞİYOR-

  PKK sempatisinin ise namaz kılma sıklığına göre anlamlı olarak farklılaştığı, dindarlık seviyesi arttıkça PKK’ya olan sempatinin ciddi oranda düştüğü görüldü. Hiç namaz kılmayanların PKK sempatisi, sadece bayram ve cuma
  namazlarına gidenlerle farklılaşmazken, günlük namazlarını fırsat buldukça kılanlarla ile namazlarını tam olarak kılanlara göre ise çok daha yüksek olduğu belirlendi.

  Hiç namaz kılmayanların ayrımcılık algısı da yüzlük ölçekte yüzde 57 oranındayken, günlük namazlarını tam olarak kılanlarda bu oranın yüzde 38’e düşmesi dikkat çeken bulgular arasında yer aldı.

  Ülkenin değerlerine aidiyet duygusunun da hiç namaz kılmayanlarda yüzde 65 olarak belirlenirken, günlük namazlarını tam olarak kılanlarda bu oranın yüzde 86’ya çıktığı görüldü. Dolayısıyla dindarlık arttıkça bu ülkenin değerlerine olan aidiyetin de kuvvetli olarak güçlendiği anlaşıldı.

  Beraber yaşama isteğinin de hiç namaz kılmayanlarda yüzde 63, namazlarını tam olarak kılanlarda bu isteğin yüzde 89’a çıktığı tespit edildi.

  Ankette, PKK sempatizanlarının bağımsız devlet kurma arzusu içinde olup olmadıkları da ölçüldü. Sempatizanların yüzde 20’sinin bağımsız bir devlet
  istemediği ortaya çıktı.

  PKK sempatizanları içerisinde federatif yapıyı istemeyenlerin sayısı 173 iken, bu yapıyı isteyenlerin sayısının sadece 20 olduğu sonucuna ulaşıldı.

  Bağımsızlık taraftarları, PKK sempatizanları içinde sadece 19 kişi olarak belirlenirken, bağımsızlık istemeyenlerin ise 174 kişi olduğu tespit edildi.

  -"TERÖR ÖRGÜTÜNÜN YANINA ÇEKEMEDİKLERİNİN BASKIN DEĞERİ İSLAM"-

  Polis Akademisi Başkanlığı Güvenlik Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Remzi Fındıklı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, toplum hayatının
  ortak değerler üzerinde yürüyen bir hayat olduğunu belirterek, Türkiye’de halkın en önemli ortak değerinin de İslam dini olduğunu söyledi.

  Terör örgütü PKK’nın bu gerçeği iyi gördüğü için, örgütün ideolojisini Türklerle bir bağı olmayan Marksizim üzerine kurduğunu vurgulayan Fındıklı,
  "Terör örgütünün bugün yanına çekemediklerinin baskın değeri İslam dinidir" dedi.

  Dinin insanların vicdanlarını harekete geçiren, nefislerine hakim olmalarını sağlayan ve dünya hayatındaki düzen için büyük önem arzeden bir olgu olduğunu ifade eden Fındıklı, "Dikkat ederseniz, ramazan ayında suç oranlarında bir düşüş olur. Bunun nedeni, dini inancın gereği toplumumuzda "mübarek gün, başımı belaya sokma" gibi anlayışın oluşmasıdır. Törer örgütü PKK sempatizanı veya gurubundaki gençleri de terörden, dehşetten alıkoyacak en önemli şey
  dindir" diye konuştu.

  Terör örgütü PKK’nın etkisiyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, gençleri terör örgütünden uzaklaştıracak dini kanaat önderlerinin eksikliğine de işaret eden Prof. Dr. Fındıklı, şunları kaydetti:

  "Doğu’da son senelerde akil adamlar dediğimiz şeyh türü, ’dur’ deyince durduran, itibar edilen, sözü dinlenen kişilerin kalmaması, gençleri başıboş bıraktı. Terör örgütünü yönetenler, başıboş kalan bu gençleri bir şekilde kullanma imkanı buldu. Onları dizginleyecek hiçbir dini argüman kalmamış. Bu silaha dayalı, güce dayalı bir toplumu ön plana çıkardı. Bu duruma son vermek için yapılması gereken, dini önderlerin, sözü dinlenen insanların sahaya çıkarılmasıdır. İnsana insanlık kazandıracak, maneviyat kazandıracak şiddetten öldürmekten alıkoyacak bir ağırlık verilmesi lazım. Eğer PKK ve yandaşlarının propagandalarını bertaraf edecek, gerçek bir birliği sağlayacak güç varsa o da dindir. Onun için ayrımcılıkla mücadelede önce bu gerçeği kavramak lazım."  

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim