• BIST 106.474
 • Altın 151,840
 • Dolar 3,6440
 • Euro 4,3033

  Dinci dikta TR'ye yerleşemez

  07.01.2009 20:09
  Kanadoğlu gözaltına alınmadı, evindeki üç belgeye el konuldu
  Dinci dikta TRye yerleşemez
  Dinci dikta TR'ye yerleşemez Dinci dikta TR'ye yerleşemez Dinci dikta TR'ye yerleşemez

  "Ergenekon" soruşturması kapsamında evi aranan Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu"nun diz üstü bilgisayarının, yedeklemesi yapılarak alındığını öğrenildi.
  Kanadoğlu"nun evindeki arama izninin sadece "arama" ile sınırlı olduğu, bu nedenle başka bir işlem yapılmadığı belirtildi.

  Yetkililer, Kanadoğlu"nun evinden yalnızca diz üstü bilgisayarının, yedeklemesi yapılarak alındığını kaydetti.
  Kanadoğlu hakkında gözaltı işlemi uygulanmazken, aramanın tamamlanmasının ardından görevliler evden ayrıldı

  3 doküman alınmış
  Ergenekon soruşturması kapsamında eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun Balıkesir'in Ayvalık ilçesindeki 2 evinde aramayla ilgili açıklama yapan müdahil avukat Hikmet Denli, "Sabih Kanadoğlu'nun Tuzla'daki evine sabah 09.45 sıralarında 2 sivil polis ve ilçe jandarma komutanı gelmiş. Çilingir çağrılarak eve girilmiş. Buradan 3 doküman alınmış. Ekipler 11.30'da ayrılmış. Dokümanlarda Vural Savaş, Kaya Altınak ve Burak Reis'e ait yazılar olduğunu öğrendim." dedi.

  KANADOĞLU'NUN EVİ DİDİK DİDİK ARANDI

  ERGENEKON soruşturması kapsamında Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu ile oğlunun Balıkesir'in Ayvalık İlçesi"nde bulunan iki evi didik didik arandı.

  Sabah saat saat 10.15 sıralarında Kanadoğlu'nun Ayvalık'ın Küçükköy Beldesi Tuzla Mevkii"ndeki Arkadaşlar Sitesi"nde bulunan evine gelen Balıkesir Emniyet Müdürlüğü ve jandarma ekipleri, Ayvalık Cumhuriyet Savcısı nezaretinde arama yaptı. Evin kapısı, sitenin yöneticisinde bulunan yedek anahtarla açtırıldı.

  KOMŞULAR TÜRK BAYRAĞI ASTI

  Kanadoğlu"nun evinde arama yapılırken, komşularının evlerinin pencerelerine Türk bayrakları astıkları görüldü. Bazı vatandaşlar da
  Kanadoğlu"nun evinin önünde ellerinde Türk bayraklarıyla toplandılar.

  Bu arada, "Ne oluyor bu Türkiye"ye" diye bağıran bir yaşlı kadın ile genç bir kız "Türkiye laiktir laik kalacak" şeklinde slogan attı.
  Öte yandan, Türkiye Gençlik Birliği üyesi bir grup, Kanadoğlu"nun evinin önünde protesto içerikli sloganlar attı. Birlik Başkanı Osman Yılmaz, burada yaptığı açıklamada, AK Parti iktidarının Ergenekon kapsamında yeni bir "tertip" düzenlediğini savunarak, "Bu tertip sindirme operasyonudur" dedi.

  Yılmaz, bu operasyonla Türkiye"nin bağımsızlığının tamamen baskı altına alındığını öne sürdü.  Kanadoğlu: Türkiye hiçbir zaman dinci bir diktanın yerleşebileceği bir ülke olmayacaktır
  Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, “Türkiye hiçbir zaman dinci bir diktanın yerleşebileceği bir ülke olmayacaktır" dedi. İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hakkında verilen arama kararının gerekçesinde Ergenekon davası iddianamesinde yer alan tüm suçlamaların yer aldığını söyleyen Kanadoğlu, Danıştay"a yapılan saldırı, Cumhuriyet Gazetesi"ne atılan bombalar ve Ümraniye de ele geçirilen el bombalarının gerekçede yer aldığını belirtti. Kanadoğlu, konu ile ilgili olarak, “İnsanı rencide edici kırıcı bir suçlamadır" diye konuştu. Kanadoğlu, YARSAV Başkanı ile bazı Yargıtay üyelerinin kendisini ziyaretin ardından, gazetecilere bir açıklama yaptı. Kanadoğlu, hukukun gecikse bile tecelli edeceğini belirterek, “Türkiye Cumhuriyetini ayakta tutacak olan yargıdır, adalettir" dedi. Bir gazetecinin Genelkurmay Başkanlığı"nda kuvvet komutanlarının toplanması ve Yargıtay Başkanlar Kurulu"nun yarın toplanacak olmasını hatırlatması ve durumun nereye gideceğini sorması üzerine, Kanadoğlu şunları söyledi:
  “Bunu görmesi gerekenler nereye gittiğimizi iyice görmeliler. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Öyle kalmalıdır. Hukuk devletine her yönden yapılan bu saldırıların önüne geçilmelidir. Çünkü adaletsiz bir ülkenin yaşaması mümkün değildir. O ülke bu şekilde davrananların gayretleri içerisinde çöker. Türkiye Cumhuriyeti ayakta tutacak olan mutlaka inanılmadır ki yargıdır."
  Kanadoğlu şöyle konuştu:
  “Hukukun üstünlüğü hukukun bu ülkede üstün olması için neredeyse 50 yıl çaba sarf ettim. Hayatım bununla geçti. Hiçbir zaman aklımızdan çıkarılmasın hiçbir yorgunluğa korkuya kapılmadan ömrüm boyunca Mustafa kemal Atatürk milliyetçiliği ve onun yanında ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünün yanında olacağım.
  Türkiye sonsuza kadar laik, demokratik sosyal bir hukuk devleti olarak kalacaktır. Arama dayanağı cumhuriyet gazetesini bombalamak, Danıştay saldırısını planlamak?Tabi insanı rencide eden, üzen, kıran bu suçlamadır. Yargı kendi başına bırakıldığı sürece bu sorunu çözecektir. Eğer dışarıdan müdahale edilmezse yargı kendine yardım edecek, kendisini bir silahı olarak kullanılabilecek bir organ olarak görülüyorsa, bu şekilde düşünenler şunu bilmelidir ki, Türkiye hiçbir zaman bir dinci diktanın veya akla gelebilecek bir diktanın yerleşemeyeceği özgür bir ülke olarak kalacaktır. Unutulmamalıdır ki ben bu ülkenin bir zamanlar Cumhuriyet Başsavcısıydım."

  ANKARA (ANKA)

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim