• BIST 110.377
 • Altın 155,810
 • Dolar 3,8543
 • Euro 4,5433

  Dinci basın'a ateş püskürdü

  17.05.2008 13:04
  Takip edilmesiyle ilgili tartışmaların bir an önce bitmesini istediğini belirten Osman Paksüt, eşi ile birlikte kısa bir süre için yurtdışına tatile çıktı.
  Dinci basına ateş püskürdü
  Dinci basın'a ateş püskürdü Dinci basın'a ateş püskürdü Dinci basın'a ateş püskürdü

   

  Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Paksüt, kendisini takip ettiğinden şüphelendiği araç polise ait çıkınca "Şüphe yolsuzluk operasyonunu bitirdi" diye haber yapan dinci basına tepkili: Bu haberlerle AKP davasından çekilmem için baskı yapılıyor

  İki aydır benzer araçlarla takip edildiğini açıklayan Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt, kendisini izleyen polis aracından kuşkulanmasını “Bu şüphe, yolsuzluk soruşturmasını bitirdi” şeklinde yansıtan dinci gazetelere tepki gösterdi. Paksüt, “Çekilmem için baskı yapılıyor” dedi.

  AKP"ye açılan kapatma davası nedeniyle bütün gözlerin çevrildiği Anayasa Mahkemesi"nin Başkanvekili Osman Paksüt dün eşi Ferda Paksüt ile tatil için yurtdışına gitmeden önce Radikal Gazetesi'nden Mesut Hasan Benli'nin sorularını yanıtladı. Paksüt, AKP"ye yakın gazetelerde "Paksüt"ün takip şüphesi yolsuzluk soruşturmasını bitirdi" şeklindeki haberlere sert tepki göstererek şunları söyledi: “Saldırıları normal karşılıyorum. Daha önce de benzer haberler yapıldı. Haberler maksatlı. Maksatlı çevrelerde saldırı normaldir, ilk defa olmuyor. Yaklaşık bir ay önce Marmara Üniversitesi"nde bir konferansta laiklikle ilgili bir sempozyumun açlışı konuşmasını yaptım. Konferansta hiç söylemediğim şeyleri, "Paksüt söyledi" diye haberler yaptılar. Ve "davadan çekilsin" denildi. Güncel konularla ilgili hiçbir şey söylemedim, söylemem de. Diğer konferansçıların laiklikle ilgili söylediği lafları ben söylemişim gibi yazdılar. Kapatma davasında sonra yapılan bir konferanstı ve bununla ilgili Cumhuriyet Savcılığı"na suç duyurusunda bulunmuştum.”

  Paksüt, Anaysa Mahkemesi"nin işleyişi ve üyeler arasındaki hiyerarşi konusunda da değerlendirmelerde bulundu. Mahkemede kimsenin, başkalarının amiri, müdürü pozisyonunda olmadığını kaydeden Paksüt şöyle devam etti: “Bu mahkemede kimse kimsenin amiri, memuru pozisyonunda değildir. Bu konuda bir sıkıntı var. Buna başkan veya başkanvekili dahil. Burdaki başkan ve başkanvekili bir büyükelçi veya bir vali gibi diğer insanları yönetmek için devlet tarafından atanan birisi değildir. Kendi aralarında kendilerini temsil etmeleri için üyelerin seçtiği birisidir. Osman Paksüt olarak kimse hakkında yorum yapma durumunda değilim. Herkes ayrı bir mahkeme çünkü bununla ilgili bir sıkıntı var içeride.”

  Takip tartışmalarının artık kapanmasını da isteyen Paksüt, şöyle devam etti: “Devletin değerli kurumlarının zarar görmesini istemiyorum. Dolayısıyla olayın kapanmasını istiyorum. Konuyla ilgili olarak devletin yetkilileri ilgileniyor, konuyla ilgili olarak rapor vereceklerini bildirdiler. Tartışmalardan sıkıldığımız için yurtdışına gidiyor değiliz. Ülkenin çok değişik yerlerinden "geçmiş" olsun diye arıyorlar.”

  Paksüt, Marmara Üniversitesi"nde düzenlenen bir toplantıda laikliğin içeriden ve dışarıdan aşındırılmaya çalışıldığını söylemişti. Bunun üzerine AKP yanlısı gazeteler, sendikalar ve bazı sivil toplum örgütleri Paksüt"ün önünde laiklikle ilgili iki dava (Türban değişikliği ve AKP kapatma davası) bulunduğuna dikkat çekerek, "Tarafsızlık ilkesini ihlal etti. Oyunu belli etti. O iki davanın oylamasına katılmasın" şeklinde haber ve yorumlar yapmıştı.

  Bu arada Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Paksüt"ün aracının takip edildiği yönündeki iddiaları üzerine soruşturma başlattı. Soruşturma, Memur Suçları Soruşturma Bürosu"nda görevli Savcı Vahdet Polatkan tarafından yürütülecek.
  Öte yandan Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek"in, olayın yaşandığı gün Paksüt"ü arayarak “geçmiş olsun” dediğini bildirdi.

  Hâkim ve savcılar: Polis haddini aştı

  Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt"ün izlenme endişeleri, hâkim ve savcıların üye olduğu adalet.org. adlı internet sitesinde hararetli biçimde tartışılmaya başlandı. Oluşturulan foruma görüşlerini yazan hâkim ve savcılar, "polis haddini aşmıştır" değerlendirmesi yaptı. Siteye yazılan yorumlarda yer alan bazı tepkiler şöyle:

  “Ben de kendimden çok eminim. Dinleseler ellerine ne geçecek diye düşünüyorum. Ancak yine de bu olayı tasvip etmek mümkün değildir. Olay doğru ise polis haddini aşmıştır.”

  “Herkes beğenmediği karar yüzünden hâkimlerin başına dünyayı yıkmaya kalkarsa dünya yaşanmaz olur..”

  “Asıl kötüsü bir yüksek yargıca kar-şı tavır alıp, bagajı açtıramam diyen trafik polisi, arabayla kaçan diğer polis ve bunlara bir şey yapmayan amirlerinin davranışlarıdır.”

  Diğer Haberler
 • Yazıcıoğlu hakkında yeni iddia 21 Mayıs 2009 Perşembe 07:18
 • Çankaya Köşkünden açıklama 18 Mayıs 2009 Pazartesi 23:38
 • Değişiklik yetkisi sınırlı11 Mayıs 2009 Pazartesi 06:13
 • Özkök’ün tedirgin saatleri 10 Mayıs 2009 Pazar 12:11
 • Selçuktan ilginç iddia10 Mayıs 2009 Pazar 08:27
 • Erken uyarı MİTçiden 09 Mayıs 2009 Cumartesi 08:20
 • 27 Nisan’ın arkasında durdu08 Mayıs 2009 Cuma 07:19
 • Tanımadıklarıyla görüşmüş! 07 Mayıs 2009 Perşembe 12:24
 • İlginç plan07 Mayıs 2009 Perşembe 08:11
 • Kızlar ayrı okulda okutulsun07 Mayıs 2009 Perşembe 07:11
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim