Elektronik ticaretin en çok güvenilen haklarından biri olan ve kullanıcıların satın alım sırasında kendilerini rahat hissetmelerini sağlayan cayma hakkı 1 Ekim’den itibaren yürürlükten kalkıyor.

Ticaret Bakanlığı çok tartışılacak bir değişikliğe imza attı. Geçtiğimiz saatlerde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren yeni yönetmelik, online alışverişlere ilişkin çok önemli yeni kısıtlamalar getirdi. Yönetmeliğin bir hükmü dışında geri kalan bütün hükümleri 1 Ekim 2022 tarihinde yürürlüğe girecek. Peki 1 Ekimden itibaren e-ticaret kullanıcıları için nasıl bir dönem başlıyor dersiniz?

Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğe göre, bundan sonra telefon, tablet, bilgisayar veya akıllı saat satışlarında cayma hakkı kaldırıldı. Bugüne kadar kullanıcılar, internetten satın aldıkları bu ürünleri hiçbir ayıpları olmasa bile herhangi bir sebep öne sürmeksizin 14 gün içerisinde iade edebiliyorlardı.

Ancak Bakanlık, tüketicilere sunulan bu imkanın kötüye kullanıldığı yönünde şikayetlerin olduğunu ve bu konuda satıcıların haklı görüldüğünü belirterek cayma hakkını kaldırdığını açıkladı.

2050 yılından geldiğini iddia eden genç sözleriyle şaşırttı! 2050 yılından geldiğini iddia eden genç sözleriyle şaşırttı!

Öbür taraftan ürünlerde herhangi bir kusur, ayıp, hata olması halinde ise tabi ki kullanıcılar bu ürünleri geri gönderebilecek ve böyle bir durumda satıcı da bu malları geri almak zorunda kalacak. Ayrıca, artık alıcıların iade ettikleri alışlarına istinaden yapılan ödemeler, eş zamanlı olarak kredi kartı limitine de yansıtılacak ve bu sayede alıcıların kart limitlerinin gereksiz yere kesintili bekletilmesi mağduriyetinin de önüne geçilmiş olunacak. Ancak diğer bütün kararlar 1 Ekim’den itibaren yürürlüğe girecekken, kredi kartı limitlerine ilişkin bu düzenleme 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren uygulanacak.