• BIST 94.137
 • Altın 281,717
 • Dolar 5,8801
 • Euro 6,4975

  Dikkat! Engellemek yerine mutlaka şikayet edin

  22.09.2019 16:23
  Tüketiciyi Destekleme Derneği (TUKDES) Genel Başkanı Süleyman Bakal, telefon dolandırıcılığı olaylarında bu kişilerin numaralarının engellenmesi yerine ilgili kurumlara şikayet edilmesi gerektiğini söyledi.
  Dikkat! Engellemek yerine mutlaka şikayet edin
  Dikkat! Engellemek yerine mutlaka şikayet edin Dikkat! Engellemek yerine mutlaka şikayet edin Dikkat! Engellemek yerine mutlaka şikayet edin


  Bakal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mesaj, elektronik posta ya da  sesli arama yapan dolandırıcıların sayısının arttığını belirterek, vatandaşların  bu konuda duyarlı olmalarını istedi.   Ticaret Bakanlığına yapılan şikayetlerin değerlendirilmesinin akabinde  idari para cezasının uygulandığını aktaran Bakal, "Telefon dolandırıcıları,  Ticaret Bakanlığı sitesinden ya da e-Devlet üzerinden on-line olarak şikayet  edilebilir. Bizzat Ticaret İl Müdürlüklerine şikayette bulunulabilir. Daha ötesinde savcılığa şikayet edilebilir. Telefon dolandırıcılarını engellemek  yerine şikayet edin. Muhakkak ki karşılığını bulacaksınız. Vatandaşların şikayet  etmemesi dolandırıcıların önünü açıyor." dedi.   Bakal, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nu çiğneyenler hakkında  yapılacak her şikayetin titizlikle incelendiğini vurguladı.   Arayan kişinin numarasını engellemenin bir çözüm olmadığına işaret  eden Bakal, şöyle konuştu:   "Vatandaşlarımız, önce telefonlarına gelen mesajı siliyor, arayan  numarayı da engelliyor fakat 'Bilgilerimizin bu insanlarda ne işi var?' sorusunu  kendimize bir sormamız lazım. Telefon numaralarımız nereden ellerine geçiyor?  Nasıl önlem almalıyız? Bunlar çözüm değil. Başka birini arıyorlar ve  dolandırıcılığa devam ediyorlar. Aslında şikayet edilmedikçe bu dolandırıcılar  yüz buluyorlar. Ticaret Bakanlığımız konu hakkında çok duyarlı. Devletimiz önem  veriyor. Sadece e-Devlet sistemimize girip on-line şikayette bulunabiliriz.  Üşenmeyip şikayetlerimizi yaptığımızda, usulsüz yollarla bilgilerimizi çalan bu  insanlara gerekli dersi vermiş oluruz."   Bazı vatandaşların, hala bir polisin kendisini arayıp para  isteyebileceğini düşünebildiğine dikkati çeken Bakal, "Hala birçok vatandaşımız  bu yöntemlerle dolandırılıyor. Televizyon ve internette sürekli bu konuyla  alakalı kamu spotlarının yayınlanması gerekiyor." ifadelerini kullandı.  
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim