• BIST 107.580
 • Altın 153,004
 • Dolar 3,7219
 • Euro 4,3756

  Didim'de yol tartışması

  16.09.2009 16:54
  Didim Kültür Mirası Koruma Derneği Başkanı Mustafa Şentürk: -''Yolun şu an kapatılması yarardan çok zarar getirir.''
  Didimde yol tartışması
  Didim'de yol tartışması Didim'de yol tartışması Didim'de yol tartışması

  Didim Kültür Mirası Koruma Derneği Başkanı Mustafa Şentürk, Apollon Tapınağı'nın yanından geçen yolun kapatılması gerektiğini ancak şuan için bir kapatma işleminin yarardan çok zarar getireceğii iddia ederek, “Koruma İmar Planı belli olmadan yolun kapatılması hem mahalle halkını, hem esnafı etkiler, burası fareli bir köye döner” dedi.


  Yıllardır Didim kamuoyunda tartışıla gelen ve her dönemde tartışmalara yeni boyutlar katılan tarihi Apollon Tapınağı'nın yanındaki yolun durumu ile ilgili tartışmalara değinen Mustafa Şentürk, 23 yıldan bu yana Didim'de yaşadığını ve bu konunun yıllardır süregelen bir soru olduğunun altını çizerek, “Ben 23 yıldır bu mahallede yaşıyorum. Bu 23 yıllık süreç içerisinde çok sayıda Belediye Başkanı görev yaptı. Bu dönem içerisinde Mehmet Soysalan'ın Belediye Başkanlığı döneminde Koruma İmar Planı yapıldı. Bu Koruma İmar Planı konusunda Belediye Başkanı Mümin Kamacı döneminde de dile getirildi ve bu yolu kapatılıp kapatılmaması konusu sorun oldu. Burada yaşayan esnaf buna karşı çıktı ve yol kapatılmadı. Biz 5 yıl önce hazırlanan Koruma İmar Planı konusunda dernek olarak yardımcı olduk ve işin içinde yer aldık. Bundan 1,5 yıl önce hazırlanan Koruma İmar Planı Aydın Anıtlar Yüksek Kurulu'na gönderildi. Bununla ilgili olarak Alman Kazı Heyeti'nin, halkın ve kuruluşların bazılarının itirazları oldu” dedi.

  YOLUN KAPATILMASI YARARDAN ÇOK ZARAR GETİRİR

  Şentürk, yolun kapatılması gerektiğini ancak kapatmanın şu an için doğru olmayacağını savunarak, “Her sene kararlar alınıyor, yok kapatılırsa ne olur, kapatılmazsa ne olur şeklinde, yol kapatılsın ama buradaki esnaf, halk ve bu mahalle terk edilmiş bir yere benzeyecek. Şu aşamada yolun kapatılmasının faydasından çok zararı olacak düşüncesindeyim. Neden? Çünkü buradaki halk ve esnaf bundan etkilenecek. Yol, Apollon Tapınağı'na zarar veriyor. Bu durum yeni değil ki zaten. 25-30 yıldır bu yol duvarlara zarar veriyor. Bu yolun durumuyla ilgili Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Kaymakamlık, Belediye ve Valilik bu konuda bilgilendirildi. Bu yerde 16-17 tane tescilli ev var, fakat bu sayı yeterli değil, bu sayı 50-60 düzeyinde, bu evlerde tescillenerek koruma altına alınmalı. Burada duvarların hali çok kötü. Bu konuyla ilgili bir esnafımız zamanında şöyle dedi: 'Bütün esnaflarla birleşelim bu duvarları imece usulüyle yapalım' dedi. Usulüne uygun buranın yapılmasından yanayız. Devletin bu konuya el atmasını istiyoruz. Kültür Bakanlığı bu konuda bir projesi yok.

  Dünyanın en büyük tapınaklarından olan Apollon Tapınağı gerek yolun verdiği zarar gerekse çevresindeki pisliklerle hak ettiği şekilde bakılmıyor. Apollon Tapınağı'nın çevresi çöplük yığını... Bakanlığın ve Belediyenin politikasızlığı yüzünden ne halde olduğu ortada... İddia ediyorum Apollon Tapınağı kadar pis bir yer yoktur şu tarihi yerler içerisinde” diye konuştu.

  DEVLET YAPTIRAMIYORSA BİZ YAPTIRALIM

  Şentürk, yolun Koruma İmar Planı'na göre kapatılması gerektiğini kaydederek, “Şu aşamada en azından büyük araçların buradan şehre girişi yasaklanmalı. Bu araçlar kale ve çevresine büyük zararlar veriyor. Bize yetki verilsin, bu yolun döşemesini yapalım. Devlet yaptıramıyorsa biz yaptıralım. Bize destek olan insan sayısı çok, bu konuda işi bilen uzmanlar konusunda da bize yardımcı olacak mimar, peyzaj mimarı, arkeolog ve KUDEB var” şeklinde konuştu.

  ÇEVRE TEMİZLİĞİ DE YAPILMALI

  Apollon Tapınağı'nın yol dışında çevre temizliği sorunu olduğuna da dikkat çeken Şentürk; şunları söyledi: “Sadece yolun kapatılması konusu sorun değil, Apollon Tapınağı önünden geçen yolun dışında arka kısımlarda kalan ve temizlenmeyen yerler kötü bir görüntü oluşturuyor ve örnek bir görüntü değil. Bu konuda Belediyemizden de duyarlılık bekliyoruz”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim