• BIST 110.157
 • Altın 155,759
 • Dolar 3,8482
 • Euro 4,5394

  Didim'de toplantı

  23.03.2009 16:05
  Söke Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Denetimli Serbestlik” toplantısı ile Didim’de görev yapan kamu görevlileri bilgilendirildi.
  Didimde toplantı
  Didim'de toplantı Didim'de toplantı Didim'de toplantı

  Didim Ticaret Odası"nda düzenlenen seminere Didim Kaymakamı Ali Katırcı, Söke Cumhuriyet Başsavcısı Gürmen İlhanoğlu, Söke Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ahmet Turan Taşkaya, Didim Cumhuriyet Başsavcısı Sacit Akdağ, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Şener Mavzer, İlçe Emniyet Müdürü Sunay Öztürk ile ilçede görev yapan hakimler, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.
  Açılışta konuşan Söke Cumhuriyet Başsavcısı Gürmen İlhanoğlu, denetimli serbestliğin AB ve Ceza Adalet sistemine getirilen bir yeniliğin olduğunu söyleyerek, “Bu reform 3-4 yıldan bu yana uygulanmaktadır fakat bu sistem nasıl ve kimlere uygulanır o konuda Başsavcılığımız Söke, Kuşadası ve Didim"de bu tür seminerlerle anlatılıyor. Bu konuda kamu Kurum ve Kuruluşlara da büyük görevler düşüyor.”dedi.
  Denetimli serbestliğin misyonuna değinen İlhanoğlu, “Hükümlülerin suç işlemesine neden olan davranışlarının değiştirilerek tekrar suç işlemelerinin önlenmesi ve bu yolla toplumun korunmasıdır. Uluslararası standartlara uygun denetim ve gözetim çalışmaları kapsamında; tarafsızlık ve gizlilik ilkelerine uyarak ve insan onuruna saygı göstererek denetim altında bulunanları yeniden topluma kazandırmaktır” diye konuştu.
  Denetimli Serbestlik hakkında bilgiler Söke Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürü Serkan Güler de, şunları söyledi: “Hükümlünün yeniden suç işlemesini engelleyici etkenleri güçlendirmek, Hükümlünün kanunlara ve toplumsal kurallara saygılı, üretken ve sorumluluk taşıyan bir birey olmasını sağlamak, Toplumu suça karşı korumak Bu kapsamda; Mahkemelerce kişiler hakkında tutuklama kararı yerine adli kontrol kararı verilebilmekte, bir yıldan az hapis cezası yerine hükmedilen seçenek yaptırımların infazı yapılmakta, madde bağımlılarının rehabilitasyonu sağlanmakta, hâkimlere sanıkları tanımaları amacıyla sosyal araştırma raporları hazırlanmakta, suça sürüklenen çocuklar denetim altına alınmakta, ceza infaz kurumundan salıverilen hükümlüler takip edilmekte, suçtan zarar görenler ile ceza infaz kurumundan salıverilen hükümlülere yardım edilmektedir” dedi.
  Ardından Söke
  Yapılan bu çalışmanın insani boyutuna dikkat çeken Didim Kaymakamı Ali Katırıcı ise, “Bu seminerde insanların empati kurması gerekiyor. 2 yıldan daha az ceza alan bir suçlunun cezası belirlen cezaların içerisinde ise ve bu kişi topluma kazandırılmaya çalışıyorsa önemli, kişiler hata yapabilir ama önemli olan bu hatayı bir daha yapmamak. Bu suçlu açısından da önemli kişi kendisine verilen görevi yerine getirildiğinde akşam eşiyle çocuğuyla bu sistem sayesinde bir arada olacak. Biz Didim olarak bu sistemin uygulanması konusunda üzerimize düşen bir görev varsa yapmaya hazırız” ifadelerini kulandı.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim