• BIST 109.050
 • Altın 153,876
 • Dolar 3,8375
 • Euro 4,5051

  Didim'de dövme yasak

  01.08.2009 15:53
  Kuşadası’nda dövmecilerin kapanmasının ardından Didim’de faaliyet halinde bulunan dövmeciler de Didim Sağlık Grup Başkanlığı ve Didim Belediyesi Zabıta Amirliği’nce sıkı takibe alındı.
  Didimde dövme yasak
  Didim'de dövme yasak Didim'de dövme yasak Didim'de dövme yasak

  Didim Sağlık Grup Başkanlığı ve Didim Belediyesi Zabıta Amirliği ekiplerinde ilçede dövme yapan iş yerlerinin denetlendiğini açıklayan Didim Sağlık Grup Başkanı Dr. Erdal Ayaz, “Geçici ve kalıcı dövme yapanlar tespit edildi. Biz denetimlerimizde geçici dövme yapanları denetledik. Zaten kalıcı dövme yapmak yasak, çünkü bu işlem deri altına yapıldığından bir uzman ve hekim tarafından yapılması gerekiyor. Şu an ilçemizde geçici dövme serbest, kalıcı dövme ise yasaklandı. Bu konudaki denetimlerimiz sürecek” dedi.
  Didim Belediyesi Zabıta Amiri Nevzat Oğuz de, Aydın Valiliği kararı gereğince Didim Sağlık Grup Başkanlığı ile birlikte özellikle Altınkum'da faaliyet gösteren dövme tezgahlarını sürekli denetleyeceklerini belirterek, “Sağlık mevzuatımız insan sağlığı üzerine doğrudan etkisi olabilecek her türlü uygulamanın 1219 sayılı Kanunla belirtilen yalnızca ülkemiz Tıp Fakültelerinden mezun Türk vatandaşı hekimler tarafından yapılabileceği tanımlanmıştır. Ayrıca 18 yaşından küçüklere yapılan uygulamalarda ailelerinin onayının alınması gerekmektedir. Bu nedenle mekanların hijyen denetlemesi ve uygulamanın hekim dışı personel tarafından yapılıp yapılmadığını kontrol ediyoruz” diye konuştu.
  Oğuz, dövmenin gençler arasında giderek yaygınlaştığına dikkat çekerek, şunları söyledi: “Dövme sırasında hijyenik ve steril koşullar önemli, bu konuda eğitimsiz ve lisanssız kişilerin yapacağı dövmeler kişilerde Hepatit B, C, AIDS gibi kan yoluyla bulaşan hastalık riskinin arttığını biliniyor. Bu konuda titiz denetlemelerimiz sürecek”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim