• BIST 106.991
 • Altın 151,481
 • Dolar 3,6762
 • Euro 4,3196

  Didim Turizm Derneğinden 2011'e bakış

  23.12.2011 11:07
  Didim Turizm Derneği Başkanı Deniz Atabay, Didim turizminin 2011 yılını değerlendirdi ve 2012 yılı hedeflerini açıkladı.
  Didim Turizm Derneğinden 2011e bakış
  Didim Turizm Derneğinden 2011'e bakış Didim Turizm Derneğinden 2011'e bakış Didim Turizm Derneğinden 2011'e bakış

  Başkan Atabay 2011 yılı içerisinde Didim’deki yeni tesislere ve gelen turist sayısına değinerek “Didim her alanda yıllara kıyasla çok hızlı bir gelişim süreci yaşıyor. İlçemizin lokomotif sektörü olan turizm tüm iniş ve çıkışlarıyla bir sezonu daha geride bıraktı. Nitelikli yatak kapasitemizin arttırılmasına yönelik yapılması elzem hale gelmiş çalışmaların bir önce hayata geçirilmesinden her defasında söz etmiştim. 2011 yılında Yeşilkent’de faaliyete geçen ve sektör hayatında ilk misafirlerini ağırlayan Venosa Beach Resort’ün ilk yılında bile hedef kitlesini yakalamış olması ilçeyle ilgili öngörülerimizi haklı çıkarıyor. İlçemizin nitelikli yatak kapasitesini arttırırken aynı zamanda turist yelpazesinin genişlemesine katkıda bulundu. Peninsula Grubu ilçemize 2011 de yaklaşık 14.000 turist getirdi. İngiliz, Alman, Hollandalı, Romanyalı, Macar, Slovak, Litvanya, Bulgaristan olmak üzere gelen turistin geldikleri ülkeler bazında oldukça zengin bir yelpazeye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Tui Travel (Thomson, First Choice) ise İngiliz çok büyük ağırlıkta olmak üzere 14.283 kişi getirdi. İlçemize de turist getiren bir tur operatörü olan Gold Trail iflas bayrağını çekmişti. Küçük sıyrıklarla bu durumu atlaşmış olan otel işletmecileri, her zaman büyük riskler taşıyan, dünyada ki her gelişmeden, dalgadan etkilenen bu sektörde dikkatli olmak zorundalar. D-Marin Didim hem lokasyonu hem de teknik altyapı özellikleri ile İlçemiz için büyük bir yatırım oldu. Bütün marinalar bölgenin genel anlamda çehresini değiştirir. Bu anlamda D Marin elde ettiği başarılar ilçenin ayrıca tanıtımı konusunda büyük faydalar sağlamıştır.”dedi.
  Dernek Başkanı Deniz Atabay, dernek çalışmalarıyla ilgili olarak da şunları söyledi: “2011 yılı içindeki tamamladığımız en önemli projemiz yapay resif kapsamı içindeki SG 118 nolu botun batırılma işlemiydi. Bu turizmin çeşitlendirilmesi çalışmalarına çok büyük katkı sağlamıştır. Deniz ve deniz sporları ile ilgili tüm yayın ve kuruluşlarda duyurulmuş olup belgesel kanallarında sürekli yayınlanması çalışmalarımız devam etmektedir, inşallah kısa zamanda sonuçlanacaktır. Altınkum sahil kordonu düzenleme ve binaların dış cephelerini yenileme projesi Belediye, İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Derneğimizden oluşan konsorsiyum ile tamamlanmış olup fiiliyata bir hafta önce başlanmıştır. Buradaki temel amaç önce binaların cephesindeki ve yoldaki çarpıklıklar ve kanunsuzlukların giderilmesi ve bu çirkinliğin ortadan kaldırılabileceğini tüm kamuoyuna gösterebilmektir. Bu ilk başlangıç olduğundan mülkiyet sahiplerine veya kiracılara büyük maddi külfetler yüklemeden işin ilk etabını tamamlamak esas alınmıştır. Altınkum’ da ki en büyük handikap ege mimarisine sahip bir yerleşim oluşmamış olduğundan kaynaklanmaktadır. Zaman içinde restorasyonlarla bu mimari kazandırılabilir ama bunun için zamana ihtiyaç var eminim bir gün bu da olacak ve proje tamamlanmış olacaktır. Altınkum’a bu boyutta ilk defa neşter vurulduğu için tüm kamuoyunun Belediyeye yardımcı olması gerekmektedir. Ancak böyle daha olumlu sonuçlar alınır”
  Didim’deki yeni tahsis alanlarının tamamının imara açılsın diye bir düşüncelerinin olmadığını belirten Atabay “Önce bu konudaki temel düşüncemizi bir daha vurgulayayım. Bizler Didim Turizm Derneği ve turizmciler olarak asla ve asla tüm boş alanlar imara açılsın ve oteller yapılsın demiyoruz. Ne böyle bir düşüncemiz var ne de böyle bir çalışmanın içindeyiz. Bizim hazırladığımız taslak planda 100.000 m2 lik bir alanın emsal olarak 0.50 sini kullanabiliyorsunuz. Yani 50,000 m2 lik alan yeşil alan olarak kalıyor. Otel binası yaparsanız beş kat, tatil köyü yaparsanız da iki katı aşamıyorsunuz. Daha önceki imar durumlarında otel inşaatlarına 1.20 emsal verildiği ve bunlarında 2.000 veya 5.000 m2 lik alanlara verildiğini söylersem kötü emsallerden ders aldığımız meydana çıkar. Bundan sonra yapılması gereken Altınkum’ da bulunan ufak ve eski otellerimizi restore ederek şık, temiz, yüksek kalitede hizmet veren Butik Otel tarzına dönüştürmektir. O tesislerin mutlaka Didim turizmine yeniden kazandırılması gerekmektedir. Çünkü dünya turizminde konsept yavaş yavaş münferit hareket eden bir otele sürekli bağlı kalmayan, çevreyi gezen, alternatif turizm olanaklarından faydalanmak isteyen kişi ve gurup konseptine dönüşmektedir. Bu tesislerimizi yenilersek biz bugünden hazır duruma geliriz. Netice olarak bu konudaki temel duruşumuz şudur; Amacı ve Talebi aşan, Kamu Vicdanını rahatsız edecek, doğada tahribat yaratacak ve bugünkü doğal hazinelerimizi yarına devretmemizi engelleyecek ve adı hizmet olan her türlü Planlama ve İcraata karşıyız. Böyle bir eyleme ilk biz karşı dururuz.”dedi.
  “DERNEK ETKİNLİKLERİ..”
  Derneğin yaptığı sosyal ve kültürel etkinliklere de değinen Atabay tanıtım çalışmalarıyla ilgili şunları kaydetti; “Turizm derneği olarak yüzümüzü denize döndük ve bu konuda ilçemize faydalar sağlayacağız dedikten sonra yaptığımız ikinci icraat yelken kulübünün kurulması ve optimist - lazer sınıfında eğitimlere başlamasıdır. Şu an kulübümüzde önümüzdeki yarışlarda yarışabilecek kabiliyette sporcularımız mevcuttur. Tabiî ki 2011 optimist ve laser Türkiye şampiyonasının Didim’de yapılmış olması, 300 yarışmacı, antrenörler, hakemler, federasyon görevlileri ve aileler ile beraber 700 kişiye yakın bir organizasyonun gerçekleştirilmesi ilçemiz için önemliydi. Beraber çalıştığımız D.Marin'in bu programdaki rolü tabii ki çok önemliydi. Bu konularda zaten kulüp başkanımız sayın Erdal Baylan gerekli bilgilendirmeleri yapıyor. Bu konudaki iletişimsizliği gidermek için dernek sitesinde dijital ortamda sektörün her iki tarafına iletişim imkânı sağlanmıştır. Ayrıca ayda bir sezonda çıkan Turizm Gazetesinde de iş ilanları yayınlanmıştır. Bu konuda sektör için bir eksikliği gidermek için önümüzde ki sezon daha kapsamlı bir çalışmaya şimdiden başladık. Bu konuda geçen yıl başladığımız Haber Türk Didim ilavesini bu yılda gerçekleştirdik. 80,000 dolayındaki bir tirajla tanıtıma büyük katkı sağlamıştır. Evet bunlar 2011 yılı içindeki realize ettiğimiz çalışmalardır.”dedi.
  2012 HEDEF VE PROJELERİ..
  Dernek Başkanı Atabay 2012 yılında derneğin Didim genelinde yapacağı projelere de değinirken şunları kaydetti; “Zor bir yıl olacağı şimdiden anlaşılmaktadır. Allah tüm sektörlerin, memleketimizin ve tüm insanlığın yardımcısı olsun. Öncelikle 2011 yılından sarkan işlerin tamamlanması için çabalayacağız, daha sonra şu an kararlaştırılmış ve kısmen çalışılmasına başlanmış projeler aşağıdadır; “Didim’in sosyo-ekonomik yapısını, yatırım imkân ve fırsatlarını ve Didim’in ne olduğunu gerçek belge ve bilgilerle anlatan akademik bir çalışmayı dijital ve yazılı ortamda hayata geçireceğiz. Yapay resif projesi kapsamındaki çalışmalarımız devam edecek. Yine buna bağlı olarak programlı bir gelişimin sağlanabilmesi için gerekli olan Didim Su Altı Derneği’ni( DİSAD ) kuracağız. Araştırmasını yapmakta olduğumuz alternatif turizm kapsamındaki konulardan en az bir tanesini hayata geçireceğiz. Şimdilik planlarımız ve projelerimiz böyle, tabiî ki tüm bunlar imkanlar el verdiğince realize olabilecek konulardır. Ben bu vesile ile Didim’i biraz daha ileri götürme anlamında öz veri ile çalıştıklarını çok iyi bildiğim kişi, kurum, basın ve sivil toplum örgütlerine en içten dileklerimle başarılar diliyor ve tüm kamuoyuna saygılarımı sunuyorum.”diye konuştu.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • YouTube'tan tepki çeken karar!14 Eylül 2017 Perşembe 21:25
 • Apple iPhone X ve iPhone 8'i tanıttı13 Eylül 2017 Çarşamba 03:34
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim