Ev sahibi milyonları ilgilendiren son dakika açıklaması! Devre mülkü bulunanları yüksek fiyatlı satış vaat ederek yapılan büyük vurgunda detaylar ortaya çıkarken, onlarca vatandaş mobil uygulama üzerinden mağdur edildi. Üzerine kredi çekilen dahi var. Öte yandan son dönemde yaşanan fiyat artışları, devre mülklere de yansıdı. Zam üstün zam yapan işletme sahipleri, müşterilerine ‘Gelmeyin, aidat da ödemeyin’ şeklinde tekliflerde bulunuyor. İşte detaylar...

Devre mülk sahipleri ile irtibata geçip, 'yüksek kazanç' vaadi ile kandırarak, ofislerine gelen kişilerin mobil bankacılık uygulamasını kullanıp, kredi çekerek dolandırıcılık yapan suç örgütüne yönelik operasyondan sonra vatandaşlar şimdi de fırsatçılardan dertli.

Akılalmaz dolandırıcılık yöntemi Yalova’da ortaya çıkmıştı. İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, devre mülk sahipleri ile irtibata geçip, 'yüksek kazanç' vaadi ile kandırıp, ofislerine gelen kişilerin mobil bankacılık uygulamasını kullanarak kredi çeken, ardından bunları başka hesaplara aktararak dolandırıcılık yapan suç örgütüne yönelik çalışma başlattı. 2 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından polis, 1 Aralık'ta düzenlediği operasyonla 26 kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda; 32 cep telefonu, 37 sim kart, 5 flash bellek, 1 hafıza kartı, 3 laptop, 1 tablet, 2 pos makinesi, mağdurlara ait çok sayıda tapu senedi, ikiz sözleşme, noter belgeleri, 6 tabanca, 14 mermi, 1 av tüfeği ve 25 fişek ele geçirildi.

EMLAK FİRMASI KURMUŞLAR

İl Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada; soruşturma aşamasında 64 mağdura ulaşıldığı, örgütün bu kişileri 9 milyon TL dolandırıldığının tespit edildiği kaydedildi. Genişletilerek yürütülen soruşturma kapsamında, suç örgütü liderinin örgüt üyesi bir kişi üzerinden emlak firması kurduğu belirlendi. Bu firma üzerinden dolandırıcılık yaptığı tespit edilen şüphelilerin, mağdurlardan elde ettikleri gelirleri paylaştığı da aktarıldı.

MOTİVASYON İÇİN LÜKS YATLARDA EĞLENCE

Örgüt üyelerinin motivasyonunu arttırmak için lüks yatlarda eğlence tertip edildiği ve örgütün Ankara'dan Yalova'ya getirilen ve çok sayıda suç kaydı bulunan bir grup tarafından korunduğu da belirtildi. Açıklamada, mağdurların çoğunun emekli ve yaşlı insanlar olduğu kaydedildi.

Gözaltına alınanlar arasında bulunan ve çete lideri olduğu değerlendirilen Ramazan T.'nin sosyal medya hesaplarından paylaştığı görsellerdeki lüks yaşamı dikkat çekti. Kız arkadaşıyla helikoptere binen Ramazan T.'nin Çırağan Sarayı'nda da evlilik teklif ettiği görüldü. Ramazan T.’nin, mizansen olarak gözaltına alındığı ve gece kulübünde dans ettiği videoları da sosyal medya hesabından paylaştığı tespit edildi.

VATANDAŞLAR FIRSATÇILARDAN DERTLİ

Show Haber'de yer alan habere göre; devre mülkler de, fahiş fiyat artışına gitti. Vatandaşlar ise akılalmaz yükselişe isyan etti. Devre mülk mağduru olan Esma Bugır isimli vatandaş, 7 bin 500 liralık aidatı 12 bin lira zamlanınca isyan etti. "2 bin 3 bin gibi fiyattan yine uçurdular. Geçen sene 7 bin 500 lira ödedik buraya ama 2023 yılı içinde bizden 19 bin 500 lira ödememiz isteniyor." diyen genç kadın, "Bir muhatap bulamıyoruz. Birçok kişi şikayetçi şu an." ifadelerini kullandı.

'GİTMEMEMİZ ONLARIN İŞİNE GELİYOR'

Esra Bugır konuyla ilgili şunları söyledi:

"2023 yılı içinde bizden 19 bin 500 lira ödememiz isteniyor. Ödemeseniz daha fazla kazanacaklar. Ödeseniz ayrı dert. Yaklaşık 10 yıldır gidiyoruz. Pandemiye kadar da çok memnunduk. Yüzde 50 artış yapabilirler ama bunun çok üzerinde bir rakam söylendi. Oda içinde kaplıca suyunu da kullanamazsınız dendi.

Sağlık Bakanlığı'nı aradığımızda böyle bir yaptırım olmadığını da söylediler. Biz gitmediğimiz zaman o iki haftada benim yerim kiralanıyor ve iki katı fiyat alınıyor. O yüzden bizim gitmememiz de onların işine geliyor. 18 bin kUsür para söylüyorlar. Bir muhatap bulamıyoruz. Birçok kişi şikayetçi şu an." Devre mülk mağduru genç kadın şimdi kara kara ne yapacağını düşünüyor.