• BIST 106.991
 • Altın 151,481
 • Dolar 3,6762
 • Euro 4,3196

  Dev işbirliğinin meyveleri

  28.06.2012 21:37
  Avea ile MIT arasındaki işbirliği, üretmeye başladı.
  Dev işbirliğinin meyveleri
  Dev işbirliğinin meyveleri Dev işbirliğinin meyveleri Dev işbirliğinin meyveleri

  Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin, Avea ile Massachusetts Institute of Technology (MIT), Boston-İstanbul arasında Nisan ayında kurdukları teknoloji köprüsünden, çift yönlü bilgi ve deneyim akışının başladığını açıkladı.

  MIT işbirliğini kurumsal müşterilerine de açtıklarını söyleyen Dr.Coşkun Şahin: “Bu bizim için bir ilk adım niteliği taşıyacak. MIT’nin 1861’den günümüze uzanan köklü geçmişinde sloganı ve logosuna ilham veren düstur; ‘Mens et Manus’ yani Latince ‘akıl ve el’dir. Tıpkı MIT kültüründe olduğu gibi biz de MIT işbirliğimizi kurumsal müşterilerimize bu ilk adımla açarken, “gelin aklımız sizin ortak aklınız olsun, Avea olarak işlerinize el verelim” diyoruz. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını dinleyerek Avea’nın Ar-Ge çalışmalarını onların hizmetine sunuyor, ihtiyaçları doğrultusunda şekillendiriyoruz” dedi.

  Türkiye’nin ilk ve tek lisanslı Ar-Ge merkezine sahip GSM operatörü olduğu belirtilen Avea ve teknoloji ve mühendislik konularında dünyanın en iyi teknik üniversitesi sayılan Massachusetts Institute of Technology (MIT), geçen Nisan ayında imzaladıkları “Ar-Ge kardeşliği”nin ilk sonuçları düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna açıkladı. MIT Media Lab Direktörü Dr. Andrew Lippman ve MIT Mobile Experience Lab Direktörü Dr. Federico Casalegno basın toplantısının ardından AveaLabs İnovasyon Günleri kapsamında düzenlenen “Mobil Dünyada Yükselen Konseptler” konferansına konuşmacı olarak katılarak, katılımcılara mobil dünyadaki trendler ile MIT Media Lab’in yürüttüğü projeler hakkında da bilgi verdiler.

  -“AR-GE KARDEŞLİĞİ”-

  Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin’in ev sahipliğinde MIT direktörlerinin katılımıyla düzenlenen basın toplantısında, MIT-Avea ortak araştırması hakkındaki gelişmeler ve MIT’nin en büyük laboratuvarı Media Lab’in yanı sıra MIT Mobile Experience Lab’in üzerinde çalıştığı projeler hakkında bilgi verildi.

  Toplantıda, Avea-MIT işbirliğiyle kurulan teknoloji köprüsü ile Türk insanına gelişime giden yolları açtıklarını belirten Şahin,” Yaklaşık 3 ay önce Avea’nın sınırları aşan hedefleri için MIT’nin merkezi Boston’daydık. Amacımız, teknolojiyi koşturan, geliştiren filmlere konu olan buluşlara imza atan bilim, mühendislik ve ekonomi konularındaki başarılarıyla tanınan, dünyanın en iyi teknik üniversitesi ile uzun soluklu bir işbirliğine imza atmaktı. Amacımıza da ulaştık. Avea, MIT ile ‘Ar-Ge kardeşliği’ yaptı. Ve o gün, Avea ile Massachusetts Institute of Technology (MIT) arasında bir “teknoloji köprüsü” kurduk. Hedefimizi ise MIT’nin sahip olduğu bilgi birikimi ve deneyimi Türkiye’ye aktararak, yeni değerler yaratmak olarak belirledik”dedi.
  Bu işbirliğinin sadece Avea için değil, Türkiye için de farklı pencereler açmasını istediklerini vurgulayan Şahin “İşbirliğimiz için, imza attık bitti, demedik. İşbirliğimiz ile Avea ve Türkiye için daha fazla ne değer yaratırız üzerine düşünmekten vazgeçmedik. 3 ay önce bu işbirliğine imza atarak kurduğumuz “Teknoloji Köprüsü’nden ilk önce biz geçerek çift yönlü olmasını isteğimiz trafiği açmıştık. Şimdi de MIT’nin değerli direktörleri İstanbul’a geldi. Böylesine değerli bilim insanlarını Avea olarak İstanbul’da ağırlamaktan ve sizlerle bir araya getirmekten dolayı mutluyuz. Bu, devamı için yolu açan bir başlangıç” diye konuştu.

  -MIT LABORATUVARINDA AVEA İÇİN 10 PROJE ÜRETİLDİ-

  Gerçekleştirilen işbirliği kapsamında alınan ilk sonuçlar da basın toplantısında paylaşıldı. Bu sonuçlara göre 3 ay gibi kısa bir süre içeresinde, MIT laboratuvarlarında Avea için toplam 10 proje üretildi. Bu projeler arasında müzik, sosyal paylaşım ve takvim&planlama gibi kategorilerde yer alan projelerin uygulaması üzerinde çalışılıyor. Avea-MIT işbirliği kapsamında geliştirilen projeler, müzik, sosyal paylaşım, takvim&planlama, kültür-sanat, eğlence kategorilerinin yanı sıra lokasyon bazlı uygulamalar adı altında “geleceğe teknoloji üretme” amacıyla oluşturuluyor. Tümü mobil uygulama olan projeler, tamamen günlük hayatı kolaylaştırmak amacıyla tasarlanıyor.

  -“BU ATEŞE ODUN ATMAYA DEVAM EDECEĞİZ”-

  Öte yanda MIT Mobile Experience Lab’deki “Design without Boundaries” araştırma dersine Eylül ayında 2. ders döneminde de sponsorluklarının devam edeceğini belirten Coşkun Şahin şu bilgileri verdi:

  “Avea olarak biz bu ateşe odun atmaya devam edeceğiz. Ve bu ateş de yolumuzu hiç olmadığı kadar aydınlatacak. Türkiye’nin en genç GSM şirketi olarak kedimizi hiçbir zaman 100 metre koşucusu olarak konumlandırmadık. Biz Avea’yı, her zaman bir ‘Maraton’ koşucusu olarak gördük. Tüm yatırımlarımızı ve işbirliklerimizi de bu doğrultuda geliştirdik.Avea olarak, MIT işbirliğimizi de bu mantıkla değerlendiriyor ve birlikte sürekli yeni projelere el vermek amacı ile hareket ediyoruz. Çünkü işbirliğimizle MIT’nin çalışma ilkelerini, araştırma modellerini ve geleceğe bakış açısını Avea nezdinde Türkiye’ye taşıyacak bir aşı rolünü üstlendik. Dünyanın Ar-Ge üssünden, Türkiye’nin Ar-Ge üssüne yapılan bu ziyaret bilişim sektörü için bu anlamda ayrı bir önem taşıyor. Evet, bizce bu aşı tuttu ve ilk meyvelerini de vermeye başladı.MIT ile 3 ay gibi kısa bir süre önce başlayan ‘Ar-Ge kardeşliğimiz’ kapsamında, MIT laboratuvarlarında Avea için, sadece ilk dönemi kapsayan sürede 10 proje üretildi.”

  -“BU İŞBİRLİĞİNİN KAPISINI MÜŞTERİLERİMİZE DE AÇIYORUZ”-

  Boston–Ümraniye arasındaki geliş ve gidişlerin önümüzdeki dönemde daha da yoğunlaşacağını belirten Şahin, teknoloji köprüsündeki bu akışın hep olacağını ve hep çift yönlü akacağını söyledi ve ekledi: “Artık MIT işbirliğimizi, kurumsal müşterilerimize de açıyoruz. Bu bizim için bir ilk adım niteliği taşıyacak. MIT’nin 1861’den günümüze uzanan köklü geçmişinde sloganı ve logosuna ilham veren düstur; ‘Mens et Manus’ yani Latince ‘akıl ve el’dir. Tıpkı MIT kültüründe olduğu gibi biz de MIT işbirliğimizi kurumsal müşterilerimize bu ilk adımla açarken, ‘gelin aklımız sizin ortak aklınız olsun, Avea olarak işlerinize el verelim’ diyoruz. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını dinleyerek Avea’nın Ar-Ge çalışmalarını onların hizmetine sunuyor, ihtiyaçları doğrultusunda şekillendiriyoruz. Çünkü bize göre teknolojideki en büyük patron her zaman insandır.”

  -ÖZEL BİR ŞİRKETLE İLK İŞBİRLİĞİ-

  Konuşmasında Avea’yı İstanbul’a benzeten MIT Mobile Experience Lab Direktörü Dr. Federico Casalegno; “Avea da İstanbul gibi yaratıcı” dedi.MIT Mobile Experience Lab’de yeni ve daha kaliteli bir yaşam için çalıştıklarını ifade eden Casalegno, gelecek teknolojileri konusunda araştırmalar gerçekleştirdiklerini söyledi.

  Teknoloji kadar sosyal çevrenin, ihtiyaçların doğru anlaşılmasının önem taşıdığına değinen Casalegno, bu bağlamda Avea ile gerçekleşen işbirliğinin gerçek ve doğru bir işbirliği olduğunu belirtti. Casalegno sözlerine şöyle devam etti: “3 ay gibi kısa bir süre olmasına rağmen şimdiden çok verimli bir işbirliği içerisinde çalışmalarımız yürütüyoruz. Kimi projelerde prototip aşamasına dahi geldik. Karşılıklı ilham veren ve multidisipliner bir işbirliğimiz var. İlk defa bir özel şirketle bu denli verimli ve yaratıcı bir işbirliğine gittik. Bir üniversite ile özel bir şirketin bir araya gelmesi zordur. Avea ile kurdugumuz bu işbirliğinde zoru başardık, iki kurum gerçek bir işbirliği içinde çalışıyor. Ama en önemlisi Avea’daki taze ve yenilikçi zihinler, sınırları ve yaratıcılığımızı zorluyor ve açıyor. ”

  -“ İSTANBUL DİJİTAL ŞEHİR OLACAK”-

  MIT Media Lab Direktörü Dr. Andrew Lippman, Avea ile gerçekleştirilen işbirliğini değerlendirirken, geleceğin anahtarının araştırma ve buluşlar olduğunu söyledi. MIT Media Lab’te yaptıkları çalışmanın dünyayı teknoloji kullanımıyla daha yaşanası bir yer kılma amacı taşıdığını belirten Lippman bu anlamda, Avea ile yapılan işbirliğinin çok büyük önem taşıdığını belirten Lippman; “Medya ve iletişim araçları dijitalleşiyor. İnsanlar teknoloji ile büyüyor. Teknolojiyi insanlara sunarak daha iyi bir dünya geliştireceğiz. Toplum 50 yıl önceki gibi durağan değil. Mobil değişim, dönüşüm, evrim içinde.

  Şirket ve üniversiteler buna yardımcı oluyor. 7-8 yıl öncesinde taksilerin nerede olduğunu bilemezken herşeyin nerede olduğunu bildiğimiz yaşamın daha çok dijitalleştiği bir hayata doğru ilerliyoruz. MIT olarak geliştirdiğimiz teknolojilerle insanların hayatlarına yön verip onların bir parçası haline geliyoruz. Avea ile yaptığımız işbirliği de bu amaca hizmet ediyor. Avea ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği kapsamındaki projelerle İstanbul’u daha dijital bir şehir yapacağız”diye konuştu.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • 4 bin belge ve görüntü var!04 Ekim 2012 Perşembe 20:33
 • 12 milyar yaşında ikiz delikler!04 Ekim 2012 Perşembe 20:28
 • Windows 8′i sevmiş ama…04 Ekim 2012 Perşembe 19:11
 • Facebook sonunda bunu da yaptı04 Ekim 2012 Perşembe 16:09
 • Böyle sabit disk görmediniz!03 Ekim 2012 Çarşamba 22:01
 • 37 bin metreden atlayacak03 Ekim 2012 Çarşamba 21:09
 • Mona Lisanın esrarı...03 Ekim 2012 Çarşamba 21:09
 • Caretta carettalar izleniyor03 Ekim 2012 Çarşamba 21:08
 • Hükümet sitelerine saldırdılar03 Ekim 2012 Çarşamba 21:07
 • Hommels Türkiye’ye geliyor03 Ekim 2012 Çarşamba 21:05
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim