• BIST 106.926
 • Altın 151,350
 • Dolar 3,6718
 • Euro 4,3287

  Dev fabrikalar 4 gün çalışıyor

  26.11.2008 12:06
  İzmir’de krizin nabzını tutmaya devam ediyoruz. En dikkat çekici saptama, 510 fabrikaya yemek satan Seçsan’ın sahibinden geliyor: Krizden önce haftada 7 gün çalışan fabrikalar şimdi Pazartesi-Perşembe arası iş yapıyor.
  Dev fabrikalar 4 gün çalışıyor
  Dev fabrikalar 4 gün çalışıyor Dev fabrikalar 4 gün çalışıyor Dev fabrikalar 4 gün çalışıyor

  İzmir"de ekonomik krizin etkisini en iyi özetleyen işadamlarından biri İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi"ndeki 510 fabrikaya yemek dağıtan Seçsan Yemek Fabrikası"nın sahibi Kemal Saldır oldu. 30 yıllık bir firma olduklarını söyleyen Saldır, 10 yıldır da organize sanayi bölgesine yemek servisi yapıyor. Fabrikaları krizin nasıl vurduğunu şöyle anlatıyor: “Son aylarda sürekli ya fabrikalar kapanıyor ya da ayakta kalmaya çalışan fabrikalar vardiyaları düşürüyor. Birkaç ay önce haftada 7 gün çalışan dev tesisler artık Pazartesi-Perşembe arası çalışıyor, diğer günler makineleri kapatıyor. Bunlar da doğrudan bizim satışlarımızı etkiliyor. Size şöyle bir örnek vereyim: 2 ay önce fabrikalara günde 11 bin öğün yemek servisi yaparken bu rakam 9 bine düştü.”

  Yatırım yaptı, patates soyma makinesi aldı

  Saldır"la birlikte fabrikayı geziyoruz. 160 kişinin çalıştığı fabrikada son teknoloji ürünü makineler kullandığını söyleyen Saldır, Almanya"dan getirttiği fırını gururla anlatıyor: “Fırın saatte 2 bin 500 porsiyon yemek pişirebiliyor. Biz sadece düğmelerine basıyoruz, aynı anda balık da et de sebze de pişiyor hiçbirinin kokusu da birbirine karışmıyor. Patates kızartmasını yağsız pişirebiliyor. Otomatik olarak yemek pişince makine sinyal veriyor. Otomatik sebze yıkama, kurutma ve patates soyma makineleri bize büyük kolaylık sağladı. Sadece patatesler soyulduktan sonra işçilerimiz patatesleri tekrar gözden geçirip, kabuk parçalarını soyuyor.”

  Çalışanlarına 4 değil 3 gün et yemeği verecek

  SALDIR, 2001 krizinin 6 ayda bittiğine dikkat çekti: “Ama fabrikaların kapanması, vardiyaların düşürülmesi bu hızla devam ederse bu krizi kolay kolay atlatamayız. Şu ana kadar işçi çıkarmadık ama talepler azalmaya devam ederse önce bir kısım işçilerime ücretsiz izin vermeyi düşünüyorum. Bu da çare olmazsa işçi çıkarmam gündeme gelebilir.”

  Saldır, öğün fiyatlarının 3.5 ila 4.5 YTL arasında değiştiğini belirterek, “2006 yılı fiyatları bunlar. Zam yapmadık. Durum malum, işler azaldı. Böyle devam ederse hafta 4 gün et yemeği çıkartıyorsak bu sayıyı 3"e indirebiliriz” dedi.

  "Hak edilmemiş refahın bedelini ödüyoruz"

  Söz bu kez esnafta. 131 meslek odasının bağlı olduğu İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Birliği"nin 340 bin üyesi bulunuyor. Birlik Başkanı Zekeriya Mutlu esnafın ekonomik krizi 2007"yılından itibaren hissettiğini söyledi. Mutlu, tarımın da krizden büyük darbe aldığını anlattı: “İzmir"de geçen yıl 1 milyon dönüm arazi ekilmedi. Neden? Çünkü maliyetler yüksek ama ürün para etmiyor. Ödemiş"te patates toprak altında kaldı. Domates, karpuz, nar toplanamadı. Tüm saydığım bu kesimlerin hepsinin de bankalara borcu var. Faizler düşünce halk kredilere koştu. Eve ihtiyacı olmayanlar bile tapu satışıyla kredi çekti. Kredi kartları şişti. Şimdi maaşını alan işçi memur esnafa uğramadan banka borçlarını yatırıyor. Para bordrodan bankaya gidiyor, piyasaya uğramıyor. Hak edilmemiş refahın bedelini ödüyoruz.”

  Sanayici bankadan telefon gelmesin diye dua ediyor

  Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ufuk Akgün, İzmir"deki gelişmeleri dakika dakika izlediklerini belirtiyor. Akgün"le İzmir manzaralı odasında konuşuyoruz. Söze, “En büyük ihtiyaç moral” diye başlıyor sonra da konuyu bankalara getiriyor: “Ama bankaların tutumu endişe yaratıyor. Oysa bankaların dik durması gerek. Bankacılık sektörünün en üst konumundakiler, "Bankalar verdikleri kredileri geri çağırmakta haklı" derse kriz daha da artmaz mı? Teminatları artırıyorlar, yüzde 21"den verdikleri faizleri, sözleşmelerde karınca duası gibi yazan maddelerle yüzde 32"ye çıkarıyorlar. Birçok sanayici bankadan telefon gelmesin diye dua ediyor. Kimisi arıyor sanayiciyi, "48 saat içinde 1 milyon doları getir" diyor. Maç oynanırken kural değişir mi? Sözde maça çıktık ama siz kalecimizin elini bağlıyorsunuz. Sonra "Kaleci neden gol yedi" diye ahkam kesiyorsunuz. Bu tutum krizi daha da derinleştirir.” Akgün, İzmir"deki krizin röntgenini çekmeye şu sözlerle devam etti: “Fabrikasını kapatmamak için mücadele eden işadamlarımız var. En büyük problem 2009"un başında yaşanacak. Çünkü gerek tekstil gerekse otomotiv sektörünün yıl sonuna kadar işi var. Ama sonra?”

  Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ufuk Akgün çözüm önerilerini şöyle sıraladı:

  Türkiye"yi ithalat cenneti yaptılar. Bu politikadan vazgeçilmeli. Çünkü Türkiye"nin kurtuluşu üretimde.

  Enerji maliyetleri dünyayla rekabet edebilmemizi engelledi. Enerji maliyetleri düşürülmeli.

  İşsizlik sigortasında 25 milyar YTL birikti. Bu para sektöre aktarılmalı.

  İşsizlik sigortası primi ödemeleri 3 yıl durdurulmalı. Prim olarak yüzde 2 işverenden, yüzde 1.5 işçiden alınıyor.

  İşverenin üzerindeki SSK prim maliyetleri düşürülmeli. Asgari ücret alan işçinin eline 300 dolar geçiyorsa, bir o kadar da işveren ödüyor. İşveren SSK priminin yüzde 10"unu karşılamalı.

  Kayıtdışı ekonomi yüzde 50"nin üzerinde. Bu çok büyük bir rakam. Hep aynı kişiler yolunmamalı.

  Klimadan ve beyaz eşyadan yüzde 23 KDV alınıyor. Bu ürünler Türkiye"de üretiliyorsa KDV oranları yüzde 12"ye düşürülmeli.

  Yatırım indirimi uygulaması kaldırılmıştı. Tekrar başlanmalı.

  Leasing"teki KDV oranı yüzde 8"lerden 1"e indirilmeli.

  Üreticiye sermaye desteği verecek olan Eximbank güçlendirilmeli.

  Diğer Haberler
 • Altın Borsası, İMKBye entegre olacak05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • Maliye uyardı: Bu son şans!05 Ekim 2012 Cuma 16:49
 • Maliye Bakanlığı 7 bin personel arıyor!05 Ekim 2012 Cuma 15:55
 • Borsa güne yükselişle başladı05 Ekim 2012 Cuma 10:49
 • Gür’ün Bahreynli ortağı batık çıktı05 Ekim 2012 Cuma 09:41
 • Piyasalarda pozitif eğilim sürebilir05 Ekim 2012 Cuma 09:29
 • THY yönetiminde şok gelişme!05 Ekim 2012 Cuma 09:08
 • Doğan ortak alabilir!05 Ekim 2012 Cuma 08:18
 • Vergi avantajı bitiyor05 Ekim 2012 Cuma 08:11
 • Draghiyi bezdirdiler05 Ekim 2012 Cuma 07:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim