• BIST 108.434
 • Altın 151,200
 • Dolar 3,6612
 • Euro 4,3260

  'Dersimi aldım' itirafı

  10.05.2008 16:20
  DYP ile birleşme çalışmaları 22 Temmuz seçimleri öncesi hüsranla sonuçlanan ve yılların ANAP'ını seçimlere sokmayan Erkan Mumcu, 'olan oldu herkes hesap verecek' dedi.
  Dersimi aldım itirafı
  'Dersimi aldım' itirafı 'Dersimi aldım' itirafı 'Dersimi aldım' itirafı

  DYP ile ANAP birleşmesinden son anda vazgeçilmesine açıklık getiren Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, "Olan oldu. Zaten herkes tarih önünde hesabını verecektir." dedi. Anavatan olarak birleşme konusunda üzerlerine düşen bütün görevleri yerine getirdiklerini iddia eden Mumcu, bu süreç sonunda hayatının en büyük siyasi dersini aldığını söyledi.

  Partisinin İsmet İnönü Kültür ve Sanat Merkezi'ndeki İzmir il başkanlığı genişletilmiş dîvan toplantısına katılan Erkan Mumcu, burada yaptığı konuşmada dönemin DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ı eleştirdi. Bir siyasi partinin neden son anda çekildiğini anlayamadığını belirten Mumcu, "Olan oldu, her şey bitti. Bununla bir siyasi partinin ne kadrolarını ne de siyasi kimliği yermek niyetim yok. Ama şu noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum ki, Anavatan Partisi'nin olanca fedakârlığıyla inşa ettiği bu sürecin çöpe atılması, aslında sadece bizi bir mağduriyet ve mağlubiyetle karşı karşıya bırakmadı. Türkiye'yi ama özelde de o insanların kendilerini bir mağlubiyet ve mağduriyetle karşı karşıya bıraktı. Türkiye'nin umut bağladığı bir şeyin birdenbire küçülmesi ve ortadan kalkması, onlara da bir bedel getirdi." şeklinde konuştu.

  22 Temmuz 2007 genel seçimi sonrası yaşadıklarını muhasebe ettiğini belirten Anavatan Genel Başkanı Mumcu, "Şu sorunun cevabını hâlâ merak ediyorum, neden? Yani bir kadro, hükümet ortağı olmayı, barajı aşmayı, cumhurbaşkanı seçiminde insiyatif sahibi olmayı neden reddeder? Bunların bedeli mi ağır? Hayır, neredeyse hiçbir bedeli de yok. Bu soru ve cevapları, bana siyasi hayatımın en büyük dersini vermiştir." dedi.

  Kendilerine gizli bir gücün önce birleşme, sonra da ayrılma yönünde senaryo uyguladığını iddia eden Erkan Mumcu, "AK Parti'nin tek başına iktidarda kalma yönünde oluşturulan düzeneğin bozulmasını istemeyen bir güç, bir merkez, önce bu iş olmasın diye bizi sürekli aşırı fedakârlık talepleriyle yüz yüze bıraktı ki zannettikleri şeye bir yerde olmaz artık diyeceğiz. Bizden beklemedikleri kadar fedakârca davranınca, sonunda bu işi yaptırmamanın bir yolunu buldular. Derdim, geçmişin muhasebesi değil. Bu oyunların kurulduğu merkezlerin bugün Türkiye'de hâlâ var olduğuna dikkat çekmek. Bu merkezlerin ve entrikaların Türkiye'nin geleceği üzerine planlar kurmaya devam ettiğinin altını çizmek. Buradan milletimizin ve vatanımızın kârlı çıkmadığına, kârlı çıkanların başkaları olduğuna dikkat çekmek istiyorum. Yoksa geçmişi geri getiremeyiz. Geçmişten dolayı kimseyle bir hesap görme derdinde değilim. Çok şükür alnımızın akıyla, tertemiz bir vicdanla milletimizin önüne çıkıyoruz. Veremeyeceğimiz hiçbir hesap yok." diye konuştu.

  İki partinin birleşme isteğinin perde arkasında, AK Parti hükümetinin alternatifini ortaya koymak olduğunu belirten Mumcu, şunları söyledi: "Türkiye'yi tek başına AK Parti iktidarından biraz daha uzaklaştırmak, birden çok senaryosu olan ülke imkanına kavuşturmak istedik. Yani yüzde 15-20 arasında bir oyla Meclis'te bulanacak merkez sağ bir parti, o gün mutabık kaldığımız biçimde Demokrat Parti, Türkiye'nin başka senaryolarının da olabileceği algısını yerleştiren bir varlık göstergesiydi. Diyelim ki hükümet devam ediyor, bu durumda güçlü muhalefetin, üstelik sağda bir muhalefetin varlığı, iktidara politikalarını millî vasfa ayarlama durumunda bırakacaktı." Bütün olup bitenlere rağmen Anavatan'ın yerinde durduğunu söyleyen Mumcu, AK Parti'nin alternatifi olmaya devam ettiğini savundu.
  Cihan

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim