Kahramanmaraş merkezli deprem felaketlerinin ardından İstanbulluları da deprem paniği sardı. Uzmanlar tarafından İstanbul için yıllardır yapılan uyarılar 10 ili etkileyen deprem felaketleri sonrası milyonlarca kişinin tek düşündüğü şey oldu. Yapılarının yüzde 60’ının 1999 yılı öncesi yapılmış binalar olan İstanbul’da zemini az dayanıklı ilçelerden daha dayanıklı ilçelere doğru bir iç göç başladı. Öte yandan İstanbul’u bırakıp köy ve kasabalara gitmeyi tercih eden de birçok kişi bulunuyor. Hem deprem bölgesinde hem de İstanbul’da emlak piyasasında yaşanan hareketlilik evden eve nakliyeye olan taleplerin de ciddi anlamda yükselmesine neden oldu. Evden Eve Nakliyeciler Derneği Başkanı Ali Ayılmazdır nakliye piyasasında son durumu anlatarak taşınacak kişileri uyardı.

“HEMEN YARIN DEĞİL AMA BİR HAREKETLİLİK VAR”

Taşınan kişilere sebeplerini sorduklarını belirten Ayılmazdır, “Yurt genelinde nakliye alanında bir hareketlilik oldukça görülüyor. Hemen yarın olmasa da bir hafta 10 gün ya da 1 ay sonrası için planlar yapılmaya başlandı. Gün içerisinde bu konu hakkında telefonlarımız sürekli çalıyor. Açıkçası biz de kamuoyuna bilgi vermek amacıyla insanlara taşınma nedenlerini soruyoruz. Genelde sağlam bir semtte, evde oturmuyorlarsa İstanbul içinde başka bir evleri varsa oraya taşınmayı tercih ediyorlar. Ya da memleketine gitmeyi tercih edenler olabiliyor” dedi.

İstanbul içindeki taşınma hareketliliğindeki tercihleri anlatan Ayılmazdır, “İstanbul içinde uzmanların da açıklamış olduğu Avcılar, Bakırköy, Fatih, Beyoğlu, Bağcılar gibi yapı stoğu eski olan bölgelerden taşınma talepleri daha çok geliyor. Aynı şekilde şehir dışı için de sık sık talepler geliyor. Anadolu yakasında da Kadıköy, Erenköy, Göztepe, Bostancı, Maltepe, Kartla gibi bölgelerden de taşınma talepleri oluyor” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL’DAN DEPREM BÖLGESİNE GİDEN NAKLİYE FİRMALARI VAR

İstanbul’daki nakliye firmalarının bazılarının deprem bölgesinde hizmet verdiğini ifade eden Ayılmazdır, “Bu noktada da bir hareketlilik söz konusu. Bazı makineler bölgeye gönderildi. Sadece İstanbul’dan değil farklı şehirlerden de deprem bölgesine giden nakliye firmaları bulunuyor. Bu anlamda biz Evden Eve Nakliyeciler Derneği olarak Hatay’da depremin ilk günlerinden beri temsilci bulunduruyoruz. Hem sahayı takip etmiş oluyoruz hem de bölgedeki şikayetleri bize bildirmiş oluyor. Vatandaşlarımızın sıkıntı yaşamaması için takiplerimizi sürdürüyoruz.

İstanbul’dan deprem bölgesine giden nakliye firmaları bulunuyor. İstanbul’da nakliye firması ya da aracı bulmakta şu anda bir sıkıntı yaşanmıyor. Korsan taşımacılar bu noktada devreye giriyorlar. Nakliye firması bulmada bir sıkıntı yaşanmıyor ama korsan firmalarda sıkıntı taşınma esnasında ya da sonrasında karşımıza çıkıyor. Bizim derneğimizin amacı da güvenilir firmaları yetkili firmaları bir arada toplayıp gelen talepleri dernek üzerinden değerlendirmek. Nakliye firması arayan kişilere de önerimiz böyle” şeklinde konuştu.

NAKLİYE FİYATLARINDA ARTIŞ VAR MI?

Nakliye fiyatları konusunda kişileri uyaran Ayılmazdır, “Nakliye firmalarında fahiş fiyat artışı için otokontrolü biz yapıyoruz. Bizim belli bir fiyat listemiz var. Bunun dışında tabi ki piyasada bize üye olmayan korsan çalışan firmalar farklı, şişirme fiyatlar veriyor. Tabi vatandaşlar kimin ne olduğunu bilmiyor. Ya da bunları sorgulayacak bir mekanizma olmayabiliyor. Bu yüzden eğer bir fırsatçıya denk gelirse o rakamı vermek zorunda da kalabiliyorlar. Daha sonra mağdurlar bize ulaştıklarında o firmaların bize kayıtlı olmadığını söylüyoruz. Mağduru ilgili yerlere yönlendiriyoruz. Deprem ya da yoğunluk olmadığı zamanlarda bile korsan firmalar fırsatları kolluyor, kişileri mağdur ediyorlar. Her önüne gelen nakliyeci olabiliyor diyebiliriz” dedi.

“BULDUĞUNUZ HER FİRMA NAKLİYECİ OLMAYABİLİR”

Kişilerin nakliye firması ararken her gördükleri firma ile anlaşma yapmadan önce dikkat etmeleri gereken hususları anlatan Ayılmazdır, “Vatandaşlar internet üzerinden karşılaştıkları firmaları arıyorlar haliyle. Çeşitli uygulamalar da var bu konularda. Her önüne gelenin kaydolabildiği sistemler de var. Bu konu hakkında tabi mağduriyetler de yaşanıyor. O tür uygulamaların korsan firmalar barındırdığını söylemek yanlış olmaz. Tüm evden eve nakliyecileri temsil eden tek derneğiz” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL’DA NAKLİYE FİYATLARI

İstanbul’da nakliye ücretlerinin kıta içi ve kıtalara arası taşımacılığa göre farklılaştığını belirten Ayılmazdır, “İstanbul içinde taşınmada km aslında çok belirleyici unsur olmuyor. İki yaka arasında bir taşıma yapılacaksa farklı bir durum söz konusu. Bazen eşyalar çok yoğun oluyor tek bir günde bitmiyor bunlar da fiyat belirlemede önemli faktörler. İstanbul’da aynı yaka içinde nakliyat 5 bin TL ile 8 bin TL arasında değişiklik gösteriyor. İki yaka arasında olacaksa taşıma 5 bin TL ile 15 bin TL arasında değişiyor. Asansör kurulumunun ekstra maliyeti var. İstanbul’da da şu an ne yazık ki asansör kurulumlarında bir fiyat artışına gidildi. Biz de onlarla istişare halindeyiz. Umarım bu fiyat artışının önüne geçeriz. Şu an belirledikleri fiyat bin 500 TL. Bir sabit fiyat politikası benimsenmeli” şeklinde konuştu.

“TÜM SORUMLULUK BİZE AİT”

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’den flaş açıklama İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’den flaş açıklama

Ayılmazdır kendilerine üye olan firmalar hakkında yaptığı açıklamada “Evden Eve Nakliyeciler Derneği’nin üyelerinden hizmet almalarını vatandaşlarımızdan Türkiye’nin neresinde olurlarsa olsunlar web sayfamız üzerinden bize ulaşabilirsiniz. Üyelerimiz üzerinden taşıma yapmalarını tavsiye ediyoruz. Tüm sorumlulukları bize ait. En ufak bir sıkıntı yaşadıklarında çözüm bulabiliyoruz. Dolayısıyla vatandaşlarımızdan bu konuda duyarlılık istiyoruz. Bu konuda bize destek verirlerse biz de onlara hizmet etmekten memnuniyet duyarız” ifadelerini kullandı.

DHA