Olası bir depremde durumunda hangi eşyanın nereye ve nasıl sabitleneceğini bilmek hayati önem taşıyor. Depremde hem kendinizin hem de elektronik cihaz ve makinelerinizin zarar görmemesi için iyi montaj yapılması çok önemli. İşte tek tek yapılması gerekenler... Murat Gülderen-Posta

 

Olası bir depremde binanız yıkılmasa da doğru konumlandırılmayan ya da iyi sabitlenmeyen cihazların düşerek kırılma ihtimali çok büyük. Hatta bu durum insan hayatını da tehlikeye sokabiliyor. O nedenle olası kazalara karşı hem kendinizin hem de elektronik cihaz ve makinelerinizin zarar görmemesi için iyi montaj yapılması çok önemli. Her şeyden önce deprem anında kaçış durumuna engel teşkil edebilecek yerlere hiç bir ürünün sabitlenmemesi gerekiyor. Ayrıca hangi eşyanın nereye ve nasıl sabitleneceğini bilmek önemli teknik adımları oluşturuyor. İşte tek tek yapılması gerekenler...

ÇAMAŞIR MAKİNESİ: Makinenizin üst köşelerini iki elinizle tutarak sağa sola oynatmaya çalıştığınızda hareket ediyorsa ayak ayarlarında dengesizlik var demektir. Bu ayakları çevirerek makinenizi düz ve sabit bir duruma getirebilirsiniz. Ayrıca makinenin altına yüksekliği 5 santimlik sağlam bir iskele de yapıp onu ayrıca duvara monte edebilirsiniz. Böylece cihazınızın altı da ıslak kalmamış olacak ve çürüme yapmayacak.

 

TV VE MONİTÖR: Ünite ya da masa üzerinde kendi ayakları ile konumlandırılan TV’ler ve monitörler, ufak bir sarsıntıda bile devrilip kırılabilir. O nedenle bu cihazlar her zaman metal ya da demir aparatlarla duvara sabitlenmeli. Cihazınızın ebatı ne kadar genişse ve ağırsa ona göre aparat seçmek gerekiyor.

 

BİLGİSAYAR KASASI: Bilgisayar kasaları evlerde genellikle masaların üzerinde yer alıyor. Sarsıntı halinde düşmemesi için yere koymakta fayda var. Ancak hava sirkülasyonunun iyi sağlanması için cihazın fan tarafını duvara vermemek gerekiyor. Hatta mümkünse yerden 2-3 santim yükseğe sabitlemek daha iyi olacaktır.

 

BUZDOLABI: Duvara sabitlenmemiş buzdolabı da deprem anında devrilebilir. Devrilmese de açılıp yiyeceklerin dökülmesine yol açabilir. Sabitlemek için herhangi bir hırdavatçıdan L şeklinde aparat alabilirsiniz. Bu aparatlar genellikle vidaları ile birlikte satılır. Sabitleme yaparken duvarla buzdolabı arasında 5 santim mesafe olması, enerji tasarrufu da sağlar.

KOMBİ: Kombi montajı zaten gaz dağıtım firmaları tarafından ilgili yönetmeliğe uygun olarak yapıldığından ona ekstra bir güçlendirici önlem almanıza gerek yok. Ancak deprem sonrası kombilerde herhangi bir gaz kaçağı olup olmadığını kontrol ettirmenizde fayda var. Bunu yaptırırken peteklere baktırmayı da unutmayın.