Kahramanmaraş’ta meydana gelen 2 büyük depremin ardından Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) uzmanları bölgede inceleme yaptı ve rapor hazırladı. 4.6 m’lik yer değişimini gözler önüne seren raporda 4 ilçe için ‘acil’ uyarısı yapıldı.

Deprem kaynak fayının tanımlanması, meydana gelen yüzey kırığının haritalanması ve hasarın jeolojik yapıyla olan ilişkisinin araştırılması amacıyla bölgeye giden 4 kişilik araştırma ekibi yüzey faylanmasına ilişkin gözlemlerini “Saha Gözlem Raporları Serisi” adı altında yayımlanmaya başladı.

4.6 M’LİK YER DEĞİŞİM

Rapora göre, Doğu Anadolu Fay Zonu’nun (DAFZ) 1500 yıldan beri üzerinde deprem olmayan Amanos segmenti Pazarcık depremiyle tamamen kırıldı. Bu segmentteki Nurdağı, Hassa, İslahiye, Kırıkhan ilçelerinde ağır yapısal hasar oluştu.

Raporda, bu durumun fay sakınım bandı uygulamasının ivedilikle uygulamaya alınmasının gerekliliğini bir kez daha ortaya koyduğu kaydedildi.

“Amanos Segmenti” başlıklı ilk raporda, 6 Şubat Pazarcık depremi sırasında DAFZ’nin Erkenek, Pazarcık ve Amanos Segmentleri ile Pazarcık güneyindeki Narlı Segmenti’nin kırıldığı değerlendirildi.

Pazarcık depremi sırasında daha güneydeki Antakya Fay Zonu üzerinde ise yüzey kırığı gelişmiş olabileceği belirtildi. Yaklaşık 9 saat sonra meydana gelen 7.6’lık Elbistan depreminde ise DAFZ’nın kuzey koluna ait Sürgü ve Çardak Fayları ile Doğanşehir Fay Zonu’nun kırıldığı tespit edildi.

Amanos segmenti üzerinde ölçülen deprem yüzey kırıklarının uzunlukları birkaç 100 metre ile birkaç kilometre arasında değişirken, deprem yüzey kırığı üzerinde en fazla 4.6 metre sol yanal yer değiştirme ölçüldü.

112 KİLOMETRELİK KIRIK

Segment üzerindeki son depremin 521 yılında, 7.5 büyüklüğünde meydana geldiğinin anımsatıldığı raporda, “Son 1500 yıldan beri bu segment üzerinde bir deprem meydana gelmemiştir.

Son depremden günümüze kadar geçen süre nedeniyle bir sismik boşluk olarak değerlendirilen Amanos Segmenti, 6 Şubat, Pazarcık depremi sırasında kırılmıştır. Saha gözlemlerine göre 112 km uzunluğundaki Amanos Segmenti’nin tamamının kırıldığı görülmüştür” dendi.

‘ACİL UYGULANMALI’

En fazla yer değiştirmenin, Hassa alt segmenti üzerindeki Altınüzüm köyünde 4.6 metre olarak ölçüldüğü ifade edilirken, “Amanos Segmenti üzerinde yer alan Nurdağı, Hassa, İslahiye ve Kırıkhan ilçeleri ile bu ilçelere bağlı köylerin tamamında ağır yapısal hasar meydana gelmiştir.

Bu durum, fay sakınım bandı uygulamasının ivedilikle uygulamaya alınması gerekliliğini bir kez daha ortaya koymuştur” dendi.

Fay sakınım bantı üzerindeki bina ve bina türü yapıların kaldırılması halinde depremde can ve mal kaybının önleneceği belirtiliyor.

ÇİĞLİ KÖYÜ’NÜ ORTADAN AYIRDI

Depremlerden sonra Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Çiğli köyünde buğday tarlasını ortadan ikiye bölen yarık oluştu. Fay kırığı, Pazarcık-Narlı civarından başlayarak Çelikhan’a doğru daha sonra da Kırıkhan civarından Türkoğlu’na doğru devam etti.