Erdoğan'ın sözleri İsveç'te soğuk duş etkisi yarattı! Erdoğan'ın sözleri İsveç'te soğuk duş etkisi yarattı!
Çanakkale'de korkutan bir deprem meydana geldi! Depremin merkez üssünün Ayvacık olduğunu belirtilirken AFAD ise Ege Denizi'ni işaret etti. AFAD; İzmir, Çanakkale, Bursa ve Ayvalık'ta net şekilde hissedilen depremin şiddetinin 5.0 olduğunu belirtti. Ayvalık'ta korku yaşayan halk dışarıya çıktı. Deprem sonrası uzman isim 'ciddiye alınmalı' diyerek korkutan uyarıda bulundu. İşte haberin detayları...

Ege Denizi, Midilli Adası açıklarında 5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem İzmir, Çanakkale ve Balıkesir'de hissedildi.

AFAD'dan aktarılan bilgiye göre, Ege Denizi'nde Midilli Adası açıklarında saat 10:38'de 5 büyüklüğünde Deprem meydana geldi. Deprem İzmir, Çanakkale ve çevre illerden hissedilirken 14.95 km derinlikte meydana geldiği aktarıldı.

Öte yandan Kandilli Rasathanesi, depremin büyüklüğünü 4.9 açıklarken derinliğini 4.5 km olarak bildirdi. Ege'de son bir aydır devam eden deprem fırtınasının devam ettiği gözlemlenirken, uzman ismin dikkat çeken uyarısı akıllara geldi.

DEPREM SONRASI İLK AÇIKLAMA

Ege'de büyük paniğe neden olan depremin merkez üssünü ise AFAD, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi olarak duyurdu.

Depremle ilgili Prof. Dr. Naci Görür önemli açıklamada bulundu. Bölgede dünkü deprem nedeniyle, depremin ciddiye alınmasının altını çizen Görür şu uyarıda bulundu:

Bu bölgede dünkü deprem nedeniyle, deprem işinin ciddiye alınmasını, yerel yönetimlerin İRAP çalışmalarına önem vermesi gerektiğini söylemiş ve uyarmıştım. Bugün de daha büyük bir deprem oldu. Yarin ne olacağını bilemeyiz, artık deprem dirençli kentler konusunda ısrarlı olunmalı

EGE'DEKİ DEPREM FIRTINASI ENDİŞE YARATMIŞTI

Öte yandan Ege Denizi'nde son günlerde dikkat çeken peş peşe depremler meydana gelmişti. Ege Denizi’nde Midilli Adası açıklarında geçtiğimiz günlerde meydana gelen 5 ve 4.8 büyüklüğündeki depremleri değerlendiren İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi'nin (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, "Ege Denizi son 1 aydır beşik gibi sallanıyor.

Yunanistan'ın başkenti Atina açıklarıyla ile Girit, Rodos adaları, Antalya ve ilçesi Kaş, Muğla'nın Marmaris, Bodrum ve Datça ilçeleriyle Gökova Körfezi, İzmir Körfezi ve Buca ile dünden beri de Kuşadası ve Özdere açıklarında deprem fırtınası şeklinde gerçekleşiyor." demişti.

BÜYÜK DEPREMİN HABERCİSİ Mİ?

"Bu depremler sismik aktivite açısından olağanüstü bir durumun yaşandığını gösteriyor." diyen Sözbilir, bu büyük bir depremin zamanını öne çekmiş olabileceği uyarısında bulunmuştu.