• BIST 109.330
 • Altın 156,133
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Demirtaş TBMM'de konuştu

  17.01.2012 13:16
  BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş grup toplantısında konuştu, hükümete yüklendi ve dün gece yapılan KCK operasyonuna ilişkin açıklamalarda bulundu.
  Demirtaş TBMMde konuştu
  Demirtaş TBMM'de konuştu Demirtaş TBMM'de konuştu Demirtaş TBMM'de konuştu

  Öncelikle İstanbul Beşiktaş adliyesinde öenmli davanın son duruşması var Hrant Dink duruşması. İki gün sonra da katlediliş yıldönümü var.Ben buradan Dink'i hasretle anıyorum. Bu dava hem dava sürecinde hem soruşturma sürecinde Türkiye'de adaletin ansıl yönlendirildiğini somut olarak gösteren çok cidi davadır. O dava da o tetiği çekenler yakalandı ama işin perde arkası ortaya çıkartılmadı.Ak PArti onun hep arkasında durdu. Hatta dönemim valisini ödüllendirdi.

  Hrant'ın dostları bitti dostları bitti demeyene kadar bitmeyecektir.

  Dün AK Partililer çıkmış Sayın Leyla hanıma ait Ankara'da bir evi olmadığını söylüyorlar. Leyla Hanım'ın ikamet ettiği konuu karakol da biliyor, TBMM de biliyor.

  Görüşme notlarının size mail ile gönderildiği anlaşılmış olup okuyan şahsın siz olduğunuz tespit edilmiştir. Bunu okumanızdaki amaç nedir? Başka soru yok tutanak elimde. Tek soru var ve bu arkadaşımız dün akşam tutuklandı. Kendisi cevap vermiş siyasetçiyim elbette bana her türlü bilgi ve belge gelir demiş. Cevabı budur. Tuncer bakırhan tutuklu binlerce BDP'li gibi.

  Fatma Kurtulan, 4 yıl milletvekilliği yapmış. Kendisine tek bir soru sorulmuş, görüşme notlarını okumanızdaki sebep nedir bu konudaki ifadenizi veriniz ve Kurtulan tutuklu. Savcının, yargıçın inanılmaz çabası ile ortaya çıkartılan derin yapı. Dün tutuklanan 30 arkadaşımızın tamamına sorulan soru bu.

  Ben bu ülkede savcı olsam, şu soruyu sorarım. İmralı görüşme notlarını okudun mu okumadın mı okumadıysa onu tutuklarım derim ki bu sahte siyasetçidir. O notlar aynı zamanda Başbakan'ın Adalet Bakanı'nın önüne gidiyor. Çıkıp inkar etsinler. Bu notlarla alakalı asla ve asla taktik belirlemiyorlar. BDP neden okumayacakmış? İşte bu devlet, hangi devlet 34 kişiyi bombalayan devlet. AK Parti devleti. 70 Kişi aranıyor şimdi, bombalama emrini verenler mi yok kaymakama saldırdı diyenler. Adalet anlayışı bu noktalara gelmiş durumda. Biz bu operasyonlarla halka büyük moral veriyoruz. Demokratik siyasetin önünü açıyoruz diyenlere nasıl bir şeye destek verdiklerini hatırlatmak için anlatıyorum. Bunu batı tarafı bilmiyor olabilir. Medya ile sesimizi duyuramıyor olabiliriz. Ne demişti Başbakan, 30 Aralık 2012 Sat 13'te. Elimizde 4 saatlik heron görüntüsü var inceliyoruz dediği andan itibaren şuana kadar 432 saat geçti. Tam 108 defa yeniden yeniden bu görüntüleri izleyebilirlerdi. Ama hükümetten çıt yok. 432 Saattir bu 4 saatlik görüntüyü izleyememişler ya da izlemişler açıklayamıyorlar. İstihbaratı kim verdiyse belli, uçakları kim kaldırdıysa belli, bombaları kim bıraktıysa bellidir. Bunlar orduda gizli saklı yapılmaz, tesadüf de olmaz. Hiyerarşik bir yapı var. Bu emir komuta zincirinde tam 432 saattir, kimin suçlu olduğunu bulamadınız mı? Ama Fatma Kurtulan'ı tutuklayabiliyorsunuz hemen. AK Parti'nin oluşturduğu devlet bu işte. Bu yüzden bizim için Kenan Evren'den 12 Eylül'den farkı yok. Bu ülkede bize bomba var, zindan var, yargısız infaz var. Başka birşey yok bize. Kürtler neden dağa çıkıyor diye bize sormayın. Biz kimseyi göndermiyoruz onlar gönderiyorlar. Bunlar dağa gönderiyor Kürt gençlerini biz büyütmüyoruz savaşı bunlar büyütüyor. Biz bu savaşı bitirmeye çalışıyoruz. Bu iki yüzlü çirkef siyaseti teşir etmeye çalışırken savaşı bitirmeye çalışıyoruz. Tuncer Bakırhan tutuklu, peki bunu öldüren nerede? Ceylan Önkol'u öldürenler soruşturulmadı bile ama Fatma Kurtulan tutuklu.

  JİTEM'in Diyarbakır merkezinde kafatasları, iskeletler çıkıyor. Onların faillerini bilmiyoruz. Tıpkı bunların olmadığı gibi. AK Parti diyor ya bizim dönemimizde faili meçhul kalmamıştır. Yüzlerce fotoğraf koyabilirim önünüze. Bize yaklaşımları budur bunların. Düşman gibi görüp öyle muamele yapmak istiyor. Kürde adalet yoksa, kürde düşen tek şey de direnmektir. Çünkü faşizme karşı başka türlü ayakta durulmaz. İşkencehanelerde direnildiği gibi, Deniz Gezmiş gibi, Mazlum Doğan gibi direneceğiz bu faşizmi yeneceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olasın. Sokak sokak, meydan meydan sesimizi yükselteceğiz. Herkes bu dönemde gücünü birleştirmeli. Biz bugüne kadar asla ama asla hiçbir faşizme geçit vermedik, buna da geçit vermeyeceğiz. Biz kazanacağız bundan kimsenin şüphesi olmasın. Ana dilde eğitim istiyoruz. Geri adım atmayacağız. Yasakladığınız herşeyi inkar ettiğiniz herşeyi biz bu ülkede savunmaya devam edeceğiz. Sizin yasaklamalarınıza rağmen biz taleplerimizi ortaya koyacağız. Türküyle, Kürdüyle kardeşçe yaşayacağız. Bunlar bizim tutumuzla olacak, başka türlü olmayacak. Bedeli ne ise bundan daha mı ağır olur, bundan tek bir adım atan bizim açımızdan namerttir. Biz kimseye işkencey yapmadık, sadece bu topraklara özgür olsun diye, kurtuluş savaşından bu yana canını yüreğini malını katmış bir halkın gasp edilen haklarını geri isteyen halkın temsilcileriyiz. Bu ülkede kürtler terörist muamelesi görüyorsa bu AK Parti'nin ırkçı yaklaşımıyladır.

  AK Parti faşizmi BDP'ye boyun eğdiremez. Elindeki güç neyse tamamını kullanıyor kullanmaya devam etsin. Örgütlü gücümüz var her gün daha da güçleneceğiz. Sokağa çıkmamamızı istiyorlar, sesimiz çıkmasın istiyorlar bağıracağız hergün taki kulakları sağır olana kadar.

  Ne diyordu Arınç, Kürtlerin varlığı en az bin seneden beri bir gerçek. Bu inkar edilemez. Onlara da hayat hakkı, kimlik hakkı vereceğiz diyordu. Bir kaç gün sonra Genelkurmay Başkanı ne demiş, başka bir dilin eğitimde kamuda kullanılmasını uygun bulmuyorum demiş. Bir kaç gün önce bu sözleri söyleyen Başbakan Yardımcısı, emrindeki Genelkurmay Başkanı'na ne demiş hiçbir şey. Bunların demokrasi anlayışı bu. AK Parti kendine demokrat, kendine müslüman. Türkiye'nin en büyük partisi değil, Türkiye'nin en büyük Anonim Şirketi'dir AK Parti. Kar dağıtır, o kardan beslenenler beslendiği sürece o şirkette kalır. Bu şirket iflas edecek. İdeolojik bir birlik değiller. Bizim açımızdan bu siyaseti yürütmek bu nedenle zordur. Karşımızda siyasetçi yok tüccar var tüccar. Zor oluyor işte, olacak ama zor oluyor. Bedelleri olacak ama bunun bedeli ne ise biz ödeyeceğiz ve bu ülkeye özgürlüğü getireceğiz. AK Parti şirketi bütün muhalefeti teslim almıştır. Ayakta kalan bir tek biz kaldığımız için hukuk dışı komplolarla üzerimize gelmeye devam ediyorlar. Türkiye'de gıkını çıkartanları içeri atıyorlar. Yüzlerce üniversite öğrencisi tutuklu. 2-3 Yıldır tutuklu olan öğrenciler var.

  Halk, isterse bir günde bu faşizmi durdurabilir. Türkiye'nin bütün demokrat güçlerinin el birliği mücadele birliği yapması gereken dönemlerdir. Bu dönemde ahlakına vicdanına sığınmayan başka zaman da dinlemesin lazım değil. 127 bin 500 tutuklu var kapasite 115 bin. 15 Bin kişi kapasitenin üzerinde şuanda tutuklu var. Cezaevlerinde yatacak yer yok. 1 Ranzada iki üç kişi yatılan cezaevleri koğuşlar var. Yerlerde yatıyorlar. Cezaevlerini arkadaşlarımız ziyaret ediyor raporluyorlar. Her gün tutuklamaya devam ediyorlar. Yeni Cezaevi yapmaya çalıaşıyorlar. İçerdeki rezaleti bitirmeye çalışmıyorlar. Son 10 yılda 916 kişi cezaevinde sağlık nedeniyle yaşamını yitirdi. 1 kişinin günlük iaşe bedeli 4,5 TL. Hastaneye götürülürken mahkemeye götürülürken ring araçlarında soğukta sıcakta saatlerce bekletiliyorlar. Cezaevlerindeki durum da bu. Bütün bunlar bu ülkede yokmuş gibi, bunlar başka bir ülkede yaşanıyormuş gibi, hükümet sözcüleri ayar verdikleri medyalara toz pembe bir ülke çiziyorlar. Bütün bu yaşananlar bu ülkede yaşanmıyor sanki. Bütün bu zulümler işkenceler sadece Suriye'de yaşanıyor gibi Başbakan Esad'a saldırıyor. Genel af kararı alan Esad'a saldırıyor, kendisi genel tutuklama kararı almış. Bizim önümüzde duran şey tarihi bir görevdir, bunu yerine getirmek onurlu her haysiyetin görevidir. Tarih boyunca zulümler olmuştur. 

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim