Merhum Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in siyasette 24 saat çok uzun bir süre sözü bir kez daha gerçekleşti. Bundan dört gün önce 3 Mart’ta kamera karşısına geçerek 6’lı masadan kalkan Meral Akşener bugün 6 Mart tarihinde masaya geri döndü. Ankara’daki baş döndüren trafikte neler yaşandı? İşte İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in masaya dönme süreci...

Yargıtay:  Aldatan kadın, dayakçı erkekten daha ağır kusurludur Yargıtay: Aldatan kadın, dayakçı erkekten daha ağır kusurludur

İYİ Parti lideri Akşener, 3 Mart’ta yaptığı açıklamada CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu topa tutarak masadan kalktı.

İYİ Parti’nin kıskaca alınmak istendiğini ve kendilerine Kılıçdaroğlu’nun dayatıldığını iddia etmişti. Akşener ardından CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP’li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a çağrı yapmış ve aday olmaları gerektiğini söylemişti.

ÇAĞRI KARŞILIK BULMADI

Meral Akşener’in çağrısı ne Yavaş tarafından ne de İmamoğlu tarafından karşılık buldu. Her iki isim Akşener’e kibarca hayır diyerek İYİ Parti Genel Başkanı’nın masada kalmasını istedi. 

Her iki isim Akşener’i masaya döndürmek için kulislerde girişimlerde bulunmaya başladı.

İYİ PARTİ’YE TEPKİ İSTİFALARI

Meral Akşener’in ‘cumhurbaşkanı adayını anketle belirleyelim’ önerisinin reddedilmesi sonrası masadan kalkması siyaset gündemine bomba gibi düşerken İYİ Parti’den üyelik istifaları başladı. Öyle ki sistem kilitlendi. Tepkilerin hedefindeki İYİ Parti’de önce son durum analizi yapıldı. Tam bu süreçte Akşener’in Prof. Dr. Ersan Şen’e canlı yayında adaylık teklifi etmesi süreci daha da kaotik hale getirdi.

İYİ Parti’ye yönelik tepkiler daha da arttı. Tam da bu noktada Pazar akşamından itibaren önce CHP’li bazı isimlerden İYİ Parti’ye yönelik ılımlı mesajlar geldi. Ardından İYİ Parti cephesinden sıcak mesajlar verildi. Bu mesajlar 6 Mart pazartesi günü gerçekleştirilecek baş döndürücü trafiğin ayak sesleriydi. Öyle de oldu.

Önce Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş İYİ Parti Genel Merkezi’ne geldi. Her iki isim Akşener ile kısa bir görüşme yaptı ve çıkışta birleştirici mesajlar verdi.

AKŞENER VE KILIÇDAROĞLU OTELDE GÖRÜŞTÜ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ekrem İmamoğlu ve Munsur Yavaş ile görüşmesi ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi. Akşener ve Kılıçdaroğlu'nun Çukurambar'da oteldeki görüşmesine İmamoğlu ve Yavaş'ın da katıldığı belirtildi. Akşener'in görüşmede Kılıçdaroğlu'na, İmamoğlu ve Yavaş'a cumhurbaşkanı yardımcılığı görevi verilmesi önerisini ilettiği öğrenildi. Toplantının ardından Akşener ve Kılıçdaroğlu, ayrı ayrı otelden ayrıldı.

AKŞENER MASA’YA GERİ DÖNDÜ

Beklenen oldu ve İYİ Partisi Genel Başkanı Meral Akşener Kılıçdaroğlu’nun ardından 6’lı masa toplantısının gerçekleştirildiği Saadet Partisi Genel Merkezi’ne geldi. Böylece Meral Akşener 4 gün önce ayrıldığı masaya geri döndü ve 6’lı masadaki koltuğuna oturdu.