• BIST 107.303
 • Altın 152,986
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624

  Deliller Danıştay'a takıldı

  25.01.2008 13:00
  Ergenekon Operasyonu'nda yakalananlar hakkındaki iddiaların dayandırıldığı telefon dinleme kayıtları, Danıştay kararına takıldı. Polisin elindeki kayıtların yasal delil olmadığı öne sürüldü.
  Deliller Danıştaya takıldı
  Deliller Danıştay'a takıldı Deliller Danıştay'a takıldı Deliller Danıştay'a takıldı

  Ergenekon Operasyonu'nda yakalananlar hakkındaki iddiaların dayandırıldığı telefon dinleme kayıtları, Danıştay kararına takıldı. Polisin elindeki kayıtların yasal delil olmadığı öne sürüldü.

  Ergenekon Operasyonu çerçevesinde yaklaşık 8 aydır dinlenen sanıklara ilişkin sorgulama tamamlanırken, soruşturmanın önemli kanıtlardan olan ve suç irtibatlarını gösteren telefon konuşmaları Danıştay 10. Daire'nin verdiği karara takıldı. İstanbul Barosu'nun başvurusuyla iptal edilen yönetmeliğe göre "müdafiler(avukatlar) hakkında suç şüphelisi olmasalar da suç ilişkisi ve bağlantısı görüldüğünde kayda alınmasına" ilişkin yönetmelik hükmünün iptal edilmesi soruşturmayı sıkıntıya soktu. Başta Avukat Kemal Kerinçsiz ve Avukat Fuat Turgut'un operasyonda kayda alınan pek çok ismin iletişimin dinleme izninin 16 Ekim 2007'de yürütmesi durdurulan bu yönetmelik çerçevesinde alındığı anlaşıldı.

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan Ergenekon Operasyonu kapsamında aralarında emekli Tuğgeneral Veli Küçük, Avukat Kemal Kerinçsiz, Gazeteci Güler Kömürcü, Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın Sözcüsü Sevgi Erenerol, Kuvayı Milliye Derneği Başkanı Fikri Karadağ, Drej Ali lakaplı Ali Yasak ve Sami Hoştan, Yasin Hayal"in avukatı Fuat Turgut"un da bulunduğu 33 kişinin sorguları bugün tamamlanıyor.

  DİNLEMELER YASAL DEĞİL

  Mahkeme kararı ile 8 ay boyunca telefonları dinlenen ve izlenen zanlıların suikast planları ile ilgili olarak yaptığı telefon konuşmaları da soruşturma dosyasında yer alıyor. Yasadışı örgüt organizasyonu çerçevesinde işlem yapılan zanlılara ilişkin Orhan Pamuk"a yönelik planlanan suikast için silah ve para bulmaya çalıştıkları da iddia edildi. Bugün İstanbul Adliyesi'ne çıkarılması beklenen zanlılara ilişkin yapılan telefon dinlemelerinde ise avukatların bulunması ilginç bir durumu da beraberinde getirdi.

  Ergenekon Operasyonu kapsamında pekçok dinleme için hakim izni amacıyla kullanılan yönetmeliğin, İstanbul Barosu'nun yaptığı başvuru ile Danıştay 10. Dairesi tarafından incelemeye alınan CMK'nın(Ceza Muhakemesi Kanunu) Telekomünikasyon Yoluyla Yapılan İletişimin Denetlenmesi, Gizli Soruşturmacı ve Teknik Araçla İzleme Tedbirlerinin Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin 5.maddesinde bulunan "Suç şüphelisi olmayan" ve "Tesadüfen elde edilen deliller" ilgili itirazın tamamlanıp 2007/2795 Esas No'su ile karara bağlanmış olması oldu.

  AVUKATLARIN SUÇLULARLA YAPTIKLARI KONUŞMALAR SUÇ SAYILAMAZ

  Karara göre başta avukatların sanıklarla yaptıkları görüşmelerde suç unsuru olsa dahi, suç şüphelisi olmadıkları için ayrıca dinleme sonrasında irtibatlı olarak görülen kişilerin soruşturmaya dahil edilmesi söz konusu değil. Danıştay'ın bu kararıyla "Yasa hükmündeki kesin yasağa rağmen, 5271 sayılı Yasanın 135. maddesindeki tedbirin, belirli durumlarda müdafiler hakkında da uygulanmasına yol açan ve bu haliyle tedbirin uygulanma alanını genişleten suç şüphelisi olmayan ibaresinde alınan yasanın 136. maddesine uyarlığı görülmemiştir" şeklinde açıklanmıştı.

  Danıştay'ın aynı kararı ile ayrıca sanıklar ile kan ve aile bağı olan kişilerin aynı suçtan yargılanmasının da önünü kapatmış oldu. Kararda bu kişilerin ifade vermekten imtina edebilecek yakınlarının da yaptıkları konuşmalardan sorumlu olamayacakları da açıkça ifade edildi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim