banner83

Değerleri Satanlar ve Değerlerle Satanlar

Değerler sattırıyor son zamanlarda...

Bir satıcı ile karşılaşıyorsunuz ya da bir şey satın almaya gidiyorsunuz; kardeş oluyorsunuz hemen satıcı ile ummadığınız kadar dürüst çıkıyor “Bizde olmaz abi” diyor. Allah haramdan korusun diyor. Aşırı dindar ve aşırı milliyetçi oluyor siz konuşmayı sürdürdükçe. Bakıyorsunuz o kadar korkuyor ki günaha girmekten PES diyorsunuz bu adamdan satın almayacağım da kimden alacağım.

İşi gücü bırakmış insanlığa hizmet için açmış tezgâhı, kârlılık, verimlilik vs. bütün işletme kavramları iptal onun gözünde sadece siz varsınız ve sizin yüzünüzde faydadan oluşacak tebessüm. Eee daha ne olsun diyorsunuz. Yıllardır aradığım tedarikçiyi buldum.

Yıllardır satış eğitimleri veriyorum. Ukalalık olmazsa bu alanda sadece benim verdiğim eğitimler de var. Üstadları da dinlemeye bayılırım. Ama gördüğüm ve gördüklerimden sonra aslında editörümüz ERMAN ÇETİN Beyin “Gına Geldi” bölümüne yazacaktım fakat konu o kadar uzun ve detaylı ki bir köşe yazısı haline gelmeyi hak etti.

Eğitimlerde de bahsettiğimiz gibi değerler SATIŞ için çok önemlidir. Çünkü değerlerimize göre giyinir, oturur, kalkar, yaşar ve dost ediniriz. Kısacası değerler boyutu insanoğlunun psikolojik açıdan bütün duvarları indirdiği bir boyuttur ve kişiyi harekete geçirmede etkendir. Hele bizim gibi MASLOW’un ihtiyaçlar hiyerarşisine tersten bakan bir illet olarak. Çünkü karnımız açta olsa en sevdiğimiz takımın maçına bilet alıp gidebiliriz. Yani bir gruba ait olmak ihtiyacı ilk sırada ki yemek ve barınmanın önüne geçebiliyor.

Bana GINA gelmesine sebep olan şeyse değerlerin özellikle din, kardeşlik, dürüstlük, günah, sevap vb. kavramların satıcının malı satmak için fütursuz ve canice kullanması.

Artık para kazanmak ve satış yapmak onun için ne kadar önemliyse sizin değerler boyutunuza dalmak için satıcılar hiç düşünmeden saldırıya geçiyor.

Bakıyorsunuz adam televizyonda bal satıyor, yaptığı şey bu; dolayısı ile satış kelimeleri belirli ürün özellikleri ve çevresinde dönmesi gerekirken, bir bakıyorsunuz adam nutuk çekiyor. Efendim neymiş İnsanlığa hizmet ediyorlarmış. O kadar kutsal bir amacın varsa bedava ver.

Adam televizyon kanalında ev satıyor; evle ilgili kurulan cümle sayısı çok az yine sunumun büyük kısmı size hizmet ediyoruz, kardeşlik, Allah rızası çok önemli falan filan. İşin komik tarafı bu arkadaşlar kendince harika bir sunum yaptığını da düşünüyor. Değerler boyutu ile insanların 3 kuruş paralarını almaya kalkmak SATIŞ değildir. Bunun adı sömürü düzenidir.

Adam krem satıyor, malını abartabilir, ünlüleri kullanabilir, topluma çıkıp sokakta şovunu yapabilir ama Allah diyerek bana bunu satmamalıdır.

Allah diyerek, kardeşlik diyerek, dürüstlük diyerek ürün satılmaz.

Sattığın mal ne kadar kaliteli olursa olsun,

Ne kadar uygun fiyat olursa olsun,

Değerleri, bizim için hassas olan kelimeleri, para için kullanmak sadece sömürüdür.

Kullandığı kutsal değerlerden habersiz yaşayan kişilerin bunlarla toplum karşısına çıkması gerçekten toplum tarafından komik ve düzenbaz olarak adlandırılıyor.

Ama en büyük zararı gerçekten değerleri olan, değerlerini yaşamaya çalışan temiz insanlara, ticarette dürüst, kul hakkına önem veren esnafa veriyorlar. Neden?

Çünkü Allah Allah diye krem satan firma, ev satan müteahhit, süs eşyası satan bijuteri, giysi satan tuhafiyeci ile gerçekten dürüst tacirler birbirine benziyorlar.

Tabi ki ahlak olarak değil görüntü olarak mesela ikisi de sakallı, ikisi de aynı giyiniyor. Müşteri ne diyor bunlar AYNI…

Satış konusunda gerçekten değerlerin hunharca kullanılması insanlarda güvensizlik ve bıkkınlık getiriyor. Ayrıca din otoriteleri benden daha iyi bilirler ama din’in böyle bir şeye alet edilmesi sanırım ciddi bir günahtır.

Bunlarda ki çelişki o kadar bariz ve belirgin ki aslında gerçekten din düsturları ile satış yapanları ayırmanın bir taktiğini vereyim size; bir satıcı ne kadar dindar olursa olsun malı satışının vadeli fiyatı farklıysa o kişinin dinle ilgili ne bilgisi ne de prensibi vardır.

O kişilere şöyle seslenmek ya da kulaklarına küpe bir söz söylemek istiyorum; satışta yemin etmeniz sizi inandırıcı kılmaz, ya da doğru ve dürüst olduğunuzu iddia edemezsiniz. Ona insanlar karar verir.

Bunun yerine doğru tekniklerle doğru kanallarla insanlara ulaşmaya çalışın.

Çünkü gerçekten gına geldi hem insanlara, hem de sizinle aynı işi yapanlara

Vesselam…

 

Aydınpost ANDROID'de TIKLA İNDİR!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA

banner101

banner100