• BIST 100.339
 • Altın 275,304
 • Dolar 5,6986
 • Euro 6,3000

  Davutoğlu'ndan kayyum açıklaması: Seçimle gelen seçimle gider

  19.08.2019 17:13
  Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP'li üç belediyeye kayyum atanmasını "Seçimle gelenlerin seçimle ayrılması milli irade ilkesinin gereğidir." diyerek hükümeti eleştirdi.
  Davutoğlu'ndan kayyum açıklaması: Seçimle gelen seçimle gider
  Davutoğlu'ndan kayyum açıklaması: Seçimle gelen seçimle gider Davutoğlu'ndan kayyum açıklaması: Seçimle gelen seçimle gider Davutoğlu'ndan kayyum açıklaması: Seçimle gelen seçimle gider

  Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu HDP'li Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyum atanması ile ilgili sosyal medya hesabından bir açıklamada bulundu. Davutoğlu, seçimlerle göreve gelen Mardin, Diyarbakır ve Van Belediye Başkanları’nın görevden alınmasını "demokratik sistemin ruhuna aykırıdır." diyerek "Seçimle gelenlerin seçimle ayrılması milli irade ilkesinin gereğidir." ifadeleri ile hükümeti eleştirdi.

  Ahmet Davutoğlu'nun sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklaması şu şekilde:

  "Kısa süre önce gerçekleşen seçimlerle göreve gelen Mardin, Diyarbakır ve Van Belediye Başkanları’nın idari tasarrufla görevden alınması demokratik sistemin ruhuna aykırıdır. Seçimle gelenlerin seçimle ayrılması milli irade ilkesinin gereğidir.


  Adayların seçime girmesi kanuna aykırı ise Yüksek Seçim Kurulu bunu seçim öncesinde değerlendirmelidir. Elbette seçim sonrasında işlenen suçlara ilişkin de gerekli tedbirler alınabilir. Ancak bunun öncelikle yargı nezdinde hukuki şartları oluşmalıdır.


  Esas olan seçme ve seçilme hakkıdır. Bu karar, toplumsal barışa katkı sunmayacağı gibi terörle mücadeleyi de zaafa uğratabilir. Terörle en etkili siyasi mücadele, demokratik temsili aşındırmakla değil milletin gönlüne girip seçim kazanmakla verilir."

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim