Tarihler 22 Mayıs 2016'yı gösterdiğinde AK Parti'de görev değişimi yaşandı.

AK Parti Genel Başkanı ve dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, görevini Binali Yıldırım'a devretti.

"Başbakanlıktan ayrılıken o konuşmayı yapmamalıydım"

Davutoğlu yıllar sonra, Başbakanlığa veda ederken yaptığı o konuşmaya değindi.

Karar TV'nin konuğu olan Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Başbakanlıktan ayrılırken yaptığı konuşmadan pişman olduğunu dile getirdi.

O konuşmayı yapmakla hata ettiğini söyleyen Davutoğlu, bu durumun her yerde karşısına çıkarıldığını belirtti.

"Kol kırılır yen içinde kalır dediğimiz için bu durumlarla karşı karşıya kaldık." diyen Davutoğlu, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Başbakanlıktan ayrılırken ikide bir önümüze gelen o konuşmayı yapmazdım. Yapmakla hata ettiğimi şimdi kabul ediyorum. O gün tek düşüncem vardı aman devlet zarar görmesin, aman AK Parti zarar görmesin. Şimdi görüyorum ki benim iyi niyetle yaptığım o konuşma yarayı dökmek gerekirken belki de şey yaptı. Tek tesellim doğabilecek bir krizin FETÖ’cü veya başka unsurlar tarafından kullanılmasına yol açılabilirdi, onu engellemiş oldum. Ama en azından o dozda bir konuşma yapmazdım. Çünkü her yerde karşıma çıkarıyorlar, sen öyle dedin böyle dedin diye. Peki ben öyle dedim de aklımı ve vicdanımı kenara koydum mu demek bu. Aynı konuşmada o günden sonra konuşacağımı da söylüyorum. O günlerde yine de parti içinde konuşan yegane kişi bendim. Partinin gidişatıyla ilgili sonrasında da, her aşamada çetin mücadeleler verdik. Kol kırılır yen içinde kalır dediğimiz için bu durumlarla karşı karşıya kaldık."

DAVUTOĞLU NE DEMİŞTİ?

Ahmet Davutoğlu, başbakanlık görevini bırakırken şunları söylemişti:

“Cumhurbaşkanımızla son nefesime kadar vefa ilişkisini sürdüreceğim. Hiç kimse benim ağzımdan, benim dilimden, benim zihnimden Cumhurbaşkanımız aleyhine tek bir söz duymadı, duymayacak”.