• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Davutoğlu İsrail'i uyardı

  12.05.2009 10:08
  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Orta Doğu’da kapsamlı barışa ulaşmak için bölge ile ilgili bütün süreçlerde birlikte çalışılması gerektiğini, sorunların çözümünde kapsamlı bir yaklaşıma ihtiyaç olduğunu söyledi.
  Davutoğlu İsraili uyardı
  Davutoğlu İsrail'i uyardı Davutoğlu İsrail'i uyardı Davutoğlu İsrail'i uyardı

  Bakan Davutoğlu bu çerçevede Filistinli bütün grupların muhatap alınması gerektiğini de belirtti.
  Bakan Davutoğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve Avusturya Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger ile görüşmesinin ardından BM"de Türk gazetecilere temaslarını değerlendirdi.
  Davutoğlu, Türkiye"nin BM Güvenlik Konseyi (BMGK) üyeliği dolayısıyla 2009-2010 döneminde BMGK"yı ilgilendiren tüm konularda aktif olarak katkıda bulunacağını belirtti. BMGK"nın Orta Doğu konulu özel oturumu dolayısıyla New York"a geldiğini belirten Davutoğlu, toplantıya katılan İngiltere, Fransa, Rusya ve Avusturya Dışişleri Bakanları ve Japonya"nın dışişleri bakan yardımcısıyla görüşme imkanı bulduğunu, ayrıca BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun"la da çok detaylı bir görüşme yaptığını söyledi.


  ORTA DOĞU

  Türkiye"nin Orta Doğu konusundaki dış politikasının çok açık temel ilkelere dayandığını belirten Davutoğlu, bunun “bölgesel ve küresel barışı temin etmek için Filistin meselesinin çözümünü esas alan bir yaklaşım” olduğunu söyledi. Türkiye"nin bu kapsamda Orta Doğu"da tek bir süreçte değil, bütün süreçlerde birlikte çalışılması halinde, kapsamlı bir bölge barışı gerçekleşmesi halinde başarıya ulaşılacağını düşündüğünü vurguladı. Davutoğlu “Bu yüzden biz bütün süreçlerde, yani Filistin-Lübnan, Suriye-İsrail, hatta Filistin-İsrail uyuşmazlığıyla doğrudan ilgisi olmasa bile Irak ve diğer konularda birlikte hareket edilmesi durumunda kapsamlı barışın gerçekleşeceğine inanıyoruz” diye konuştu.
  Türkiye"nin, Orta Doğu"da geçmiş dönemlerde bölgesel barış için çok ciddi çaba harcadığını belirten Davutoğlu, Türkiye"nin bu konudaki çabalarının BM"deki temasları sırasında da takdirle karşılandığının kendisine aktarıldığını belirtti.

  İSRAİL'DEKİ YENİ YÖNETİME UYARI

  Davutoğlu, kapsamlı barış sağlanması için Gazze"deki insani durumun biran önce düzelmesi ve Gazze"de halen yaşanmakta olan barınma, ilaç, yiyecek sıkıntılarının aşılmasının büyük önem taşıdığını ve insani boyuta dikkati çekmek gerektiğini belirtti. Dışişleri Bakanı, kapsamlı barışın sağlanabilmesi için Filistinlerin kendi aralarında uzlaşmalarının sağlanması ve bu çerçevede Filistinli bütün grupların muhatap alınması gerektiğini özellikle vurguladığını söyledi.
  Davutoğlu, Filistin"de 2010 yılının ocak ayında seçimlerin yapılacağını hatırlatarak, bu döneme kadar sağlıklı bir seçimin ortamının oluşturulması için Filistinli bütün grupların sürece en aktif şekilde katılımının temin edilmesi gerektiğinin de altını çizdi.
  İsrail"de yeni bir hükümetin olduğunu anımsatan Davutoğlu, son dönemde Yahudi yerleşimcileriyle ilgili politikaların, Doğu Kudüs ve Kudüs çerçevesinde yaşananların çok dikkatle ele alınması gerektiğini ifade eden Davutoğlu, gerçek barışın sağlanması için barışı bir anlamda gölgeleyecek bu gibi tutumlardan kaçınılması gerektiğini ısrarla vurguladığını söyledi.

  İKİLİ GÖRÜŞMELER

  Davutoğlu ikili görüşmelerinin içeriğine ilişkin de bilgi verdi. İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband ile görüşmesinde Kıbrıs, Irak, Afganistan, Pakistan gibi iki ülkenin tüm ilgi alanlarına giren konuları gözden geçirdiklerini belirten Ahmet Davutoğlu, Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ile görüşmesinde ise Azerbaycan-Ermenistan meselesi bağlamındaki gelişmeleri ve özellikle AGİT Minsk Grubu çerçevesinde yapılan Prag"daki son görüşmeleri ele aldıklarını söyledi.
  Bakan Davutoğlu bu kapsamda Minsk Grubu"nun daha aktif rol alması gerektiği konusunda görüşlerini Kouchner"le paylaştığını, ayrıca Orta Doğu başta olmak üzere diğer konuları da gözden geçirdiklerini ifade etti. Davutoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile de başta Kafkasya olmak üzere Orta Doğu, Irak gibi konuları ele aldıklarını belirtti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"ın, Rusya Başbakanı Vladimir Putin ile yakında Soçi"de görüşme yapacağını anımsatan Davutoğlu, bu kapsamda Lavrov ile karşılıklı görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.


  BM GENEL SEKRETERİ İLE GÖRÜŞME

  Davutoğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun"la yaptığı kapsamlı görüşmenin önemine dikkati çekti. KKTC"ye yaptığı ziyarette KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat"la Kıbrıs müzakerelerinde gelen noktayı gözden geçirdiklerini hatırlatan Davutoğlu, müzakerelerde ulaşılan noktayı BM Genel Sekreteri Ban"la kapsamlı şekilde ele aldıklarını söyledi.
  Bakan Davutoğlu, Türkiye"nin, Kıbrıs müzakerelerindeki tutumunun gayet açık olduğunu belirterek “Bu müzakerelerin mümkün olan en süratli şekilde, kapsamlı bir barış çerçevesinde, siyasi eşitliğe, iki kesimliliğe, iki kurucu devletin oluşturacağı yeni bir ortaklık sistemine dayalı temel ilkeler etrafında en kısa zamanda tamamlanması hedeflenmektedir” diye konuştu. Davutoğlu, Genel Sekreter Ban"la Irak, Orta Doğu, Afganistan, Pakistan konularındaki son gelişmeleri de gözden geçirdiklerini, Ban"ın, Türkiye"nin Medeniyetler İttifakı ve bölgesel girişimleriyle küresel ve bölgesel barışa yaptığı katkılardan dolayı teşekkür ettiğini ve kendisinin de Türkiye"nin BMGK üyesi olarak bu katkılarını ve aktif tutumunu her zaman sürdüreceğini belirttiğini ifade etti. 

                                                                                 Milliyet

  Diğer Haberler
 • Tayvan’da bir kişinin kulağından böcek çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 09:38
 • Sınıra yaklaşmayın uyarısı06 Ekim 2012 Cumartesi 08:27
 • Suriye: Özür dilemedik06 Ekim 2012 Cumartesi 07:40
 • Köylüler bu kulübe için seferber oldu05 Ekim 2012 Cuma 19:30
 • Mescid-i Aksa karıştı05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • İşte Suriyenin zayiatı05 Ekim 2012 Cuma 17:12
 • Gerçek işsizlik yüzde 1105 Ekim 2012 Cuma 17:10
 • Büyük tehdit: O esirler idam edilebilir!05 Ekim 2012 Cuma 17:08
 • İtalya: Esed provokasyonlara son vermeli05 Ekim 2012 Cuma 16:28
 • 11 Yaşındaki Çocuk Buldu05 Ekim 2012 Cuma 16:15
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim