• BIST 106.991
 • Altın 151,481
 • Dolar 3,6762
 • Euro 4,3196

  Datça'da bir usta

  30.06.2009 00:15
  Müdavimleri tarafından hep '3B' (Bal, badem, balık) ile anılan Datça, kültürel tarihine yakışır şekilde artık sinema günleri ile de hatırlanıyor.
  Datçada bir usta
  Datça'da bir usta Datça'da bir usta Datça'da bir usta

  Bu yılın unutulmaz ustası ise Şener Şen oluyor.
  Bu yıl dördüncüsü gerçekleşen ve artık geleneksel hale gelen Datça Sinema Günleri, uluslararası olmasa da kısıtlı imkanlarıyla küçük ama sıcak, samimi ve dostane bir mini festival havasında. Tıpkı Datçalılar gibi... Ulaşımının kentli turisti kendine çekecek kadar kolay olmaması ve koruma alanı ilan edilmesi nedeniyle içe kapalı kalan Datça beldesinin insanı, ticari zekası gelişmemiş (!) halen sıcak ve insancıl bir Akdeniz kasabalısı çünkü. Gökova ve Hisarönü Körfezleri'nin arasında yer alan ve Dorlar, Persler, Atinalılar,Romalılar, Germiyanoğulları ve son olarak da Osmanlı İmparatorluğu'nu ağırlayarak sanat ve kültürle yoğrulan bu kasabanın, bir sinema festivalini hakettiğini söylememiz yanlış olmaz.

  İşte bu anlayışla gerçekleşen Datça Sinema Günleri, bu yıl dördüncü kez yapılıyor .

  Bu etkinlik kapsamında, yaşamının son dönemini çok sevdiği Datça'da geçiren usta şair Can Yücel'le adı bütünleşen Datça, yine yarı Datçalı sayılan ve yaz aylarını burada geçiren Şener Şen ile buluştu.

  FİLM AFİŞİ SERGİSİ AÇILDI

  Datça Belediyesi, Kültür Bakanlığı katkıları ve Birikim Medya"nın organizasyon desteği ile düzenlenen '4. Datça Ustaya Saygı Sinema Günleri" 27 Haziran Cumartesi günü Şener Şen'in Türk sinemasında kült sayılan karakterleri canlandırdığı unutulmaz filmlerinin afişlerinden oluşan serginin açılışıyla başladı. Çok sayıda davetlinin ve halkın katılımıyla gerçekleşen sergide Şen, film afişlerinin her birinin önünde durarak filmlerine dair düşüncelerini ve anılarını katılımcılarla paylaştı. Esprili sözleri ile herkesi güldüren usta oyuncu, neşeli tavırlarıyla halktan ve gazetecilerden gelen soruları yanıtladı. Sergi, etkinlik sonuna kadar Belediye Hizmet Binası'nda görülebilecek.

  EN BEĞENDİĞİM KOMEDYEN CEM YILMAZ

  Usta oyuncu Şen, sergiyi gezdiği sırada kendinden sonra yerine geçebilecek bir 'veliahtı' olup olmadığının sorulması üzerine, 'Herkes biriciktir. Kimse kimsenin yerini tutamaz' şeklinde cevap verdi. Ancak izlediği ve çok beğendiği komedyenin Cem Yılmaz olduğunu da sözlerine ekledi.

  GALA GECESİNDE HALKLA BULUŞMA

  Sergi açılışının ardından Datça Amfi Tiyatro'da düzenlenen gala gecesine ise ilgi büyüktü. Datça Belediye Başkanı Şener Tokcan, usta oyuncunun sanatçı dostları ve halkın katılımı ile gerçekleşen galada, oyuncunun unutulmaz filmerinden kareler içeren kısa film gösterimi gerçekleştirildi. Tiyatroya halkla aynı kapıdan giren, onlarla tek tek sohbet edip fotoğraf çektiren Şener Şen; Gani Müjde'nin moderatörlüğünde sanatçı dostları Olgun Şimşek ve Menderes Samancılar ile sohbet etti, halkın sorularını yanıtladı.

  KENDİ FİLMİMİ YAZIP YÖNETECEĞİM

  Datça Amfi Tiyatroyu dolduran sinemaseverler, Şener Şen'e soru sorabilmek için birbirleriyle yarıştı. Şen'in hayranları, sohbet sırasında oyuncuyu beyazperde ve ekranda daha sık görmek istediklerini dile getirdi. Usta oyuncu, yer aldığı her projenin sevilmesinin nedeninin çok seçici davranması olduğunu belrterek 'Benim için önemli olan iyi senaryodur. Gerçekten iyi senaryolar geldiği takdirde yılda 2-3 tane film bile yapabilirim,' dedi. Gelecekteki projelerinin ısrarla sorulması üzerine ise usta oyuncu, kendi yazdığı ve yöneteceği bir filmin sırada olduğunu söyleyerek herkesi şaşırttı.

  ŞENER ŞEN FİLMLERİ NOSTALJİK YAZLIK SİNEMADA

  Datça halkı ve yerli-yabancı ziyaretçiler, usta oyuncunun kendisi ile tanışma fırsatını yakalamanın yanısıra, onun unutulmaz filmlerini yazlık sinemada bir kez daha izleme fırsatı bulacak. Bir hafta boyunca Şener Şen ile özdeşleşen Türk sinemasının önemli filmleri, Datça Amfi Tiyatro'da sinemaseverleri bekliyor olacak.

  GÖSTERİM PROGRAMI:

  29.06.2009 - Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni

  30.06.2009 - Kabadayı

  01.07.2009 - Amerikalı

  02.07.2009 - Arabesk

  03.07.2009 - Gönül Yarası

  04.07.2009 - Eşkıya

  05.07.2009 - Muhsin Bey

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim