• BIST 107.303
 • Altın 152,262
 • Dolar 3,7180
 • Euro 4,3662

  Darbe planı Menzil'e varmış

  20.01.2011 09:12
  Bunlar arasında, terör örgütü Hizbullah'ın iki ana kanadı 'Menzil' ve 'İlim' grupları da var.
  Darbe planı Menzile varmış
  Darbe planı Menzil'e varmış Darbe planı Menzil'e varmış Darbe planı Menzil'e varmış

  Bunlar arasında, terör örgütü Hizbullah'ın iki ana kanadı 'Menzil' ve 'İlim' grupları da var.

  Planda, 'Menzil' grubunun hükümetin desteğini aldığı, 'İlim'cilerin ise silah kullanmalarından dolayı bundan uzak kalığı ifade edildi

  Şantaj ve askeri casusluk' soruşturması kapsamında, 6 Aralık'ta Gölcük'teki Donanma Komutanlığı'nda yapılan aramada zemine gömülü özel bölmede ele geçirilen ve 'Balyoz darbe planları' davasına eklenen delillerde ilginç ayrıntılar var. Bunlar arasında, son günlerde tahliyelerle tartışılan terör örgütü Hizbullah ve ona bağlı iki ana grup da bulunuyor.

  ORG. FIRTINA'NIN DİREKTİFİ DOSYADA

  İddia edilen 'Balyoz darbe planları'nda, dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına'nın Ocak 2003 tarihli direktifleri de var. Fırtına'nın sıkıyönetim döneminde uygulanması için verdiği direktifler, 'İlk kez çıkan veriler' 1 No'lu klasörde 'çok gizli' ibaresiyle yer aldı. Bu belgede, 'Özellikle hükümet ile çok sıkı ilişkiler içerisinde olan ve hükümeti yönlendiren Fethullah Gülen grubu ön plana çıkmaktadır' uyarısı yapılıyor.

  Hava Harp Akademisi Komutanlığı'nca yazılan söz konusu yazıda, 'İç tehdit olarak algılanan irticai unsurları ve hükümeti kontrol altına almak ve sıkıyönetim ortamının oluşturulması maksadıyla; Ege uçuşlarının artırılması ve gerginliğin tırmandırılmasını, TBMM üzerine baskı yapılması ve kamuoyu desteğinin sağlanmasını, Özel Kuvvetler Komutanlığı ve Genelkurmay'ın belirlenmiş bazı bağlıları ile takviyeli çalışmalar planlanmasını esas alan Hv.K.K.lığı seviyesinde bir harekat planının hazırlanması ilgi direktif ile emredilmiştir' ifadelerine yer veriliyor.

  'Hava Harp Akademisi Komutanlığı tarafından Hv.Mu.Kur.Alb. Y. Ziya Toker koordinatörlüğünde bir Harekat Planlama Grubu oluşturulmuş olup 'Oraj Hava Harekat Planı' hazırlık çalışmalarına başlanmıştır' deniliyor.

  ÖNCE İÇ TEHDİTLER BERTARAF EDİLMELİ

  'Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kanunla belirlenmiş vazifesi, Türk yurdunu ve anayasa ile tayin edilmiş olan Türkiye Cumhuriyeti'ni kollamak ve korumaktır. İç tehditler bertaraf edilmeden ise dış tehditlere karşı kuvvet teksifi mümkün görülmemektedir. 2002 genel seçimleri ile birlikte güç bulan irticai unsurlar Atatürk'ün öngördüğü milliyetçilik anlayışına bağlı demokratik, laik ve sosyal hukuk düzenini yıkmak, yerine 'Ümmetçilik' yapısını getirmeyi ve dini esaslara dayalı bir yönetim sistemi kurmayı hedeflemektedir' denilen yazıda belirtilen iç tehdit unsurları sıralandı.

  HİZBULLAH GÜÇLENİP LEGALLEŞTİ

  İlk sırada ise Hizbullah terör örgütüne değiniliyor. Örgütün ana gruplarından olan 'silahsız' 'Menzil'in, hükümetin desteğiyle propaganda yaptığı, 'İlim' grubunun ise 'silahlı kanat' olduğu için açık destek alamadığı belirtiliyor.

  'Hizbullah örgütü, özellikle 2000 yılından itibaren legal faaliyetlere yönelmiş, yeniden ivme kazanmak maksadıyla; dernek, vakıf ve cami faaliyetlerine hız vermiş, hükümet kanalı ile finansman desteği sağlama arayışına girmiştir' denildikten sonra 'Mevcut hükümetin ideolojik zeminini oluşturan 'Milli Görüş' anlayışı ise; Türkiye'de laik ve demokratik devlet düzenini yıkarak, İslami bir devlet ve toplum yapısının kurulmasını hedeflemektedir' görüşü savunuldu.

  SEÇİM SONRASI 'GÜLEN' CESARETLENDİ

  Yazıda, Gülen grubuna yönelik değerlendirmeler de var: 'Said-i Nursi'nin fikirleri benimseyenlerin dini bir grup olarak oluşturduğu Nurcular, ayrıca bunların ideolojik ve siyasi uzantıları olarak değerlendirilen Fethullah Gülen grubu da seçimlerden sonra cesaretlenmiş ve eylemlerine hız vermişlerdir. Özellikle hükümet ile çok sıkı ilişkiler içerisinde olan ve hükümeti yönlendiren Fethullah Gülen grubu ön plana çıkmaktadır.'

  SEMİNERİN 'YERLEŞME PLANI' GÖLCÜK'TEN ÇIKTI

  Balyoz Güvenlik Harekat Planı'na ait olduğu ileri sürülen '1. Ordu Plan Semineri Yerleşme Planı' isimli bir dosya dikkat çekiyor. 'Power Point' belgesi olarak hazırlanan oturma planına göre, kürsünün karşısında Seminer Sekreterliği var. Bu bölümde, Korgeneral Ayhan Taş, Korgeneral Engin Alan, Korgeneral Şükrü Sarıışık, Korgeneral Ergin Saygun'un ismi ve renkli fotoğrafları yer alıyor. 4 korgeneralin ortasında ise dönemin 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan'ın fotoğrafı var.

  akşam

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim