• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Danıştay'dan YÖK'e ret!

  19.02.2010 11:11
  Danıştay, 1 oy farkla YÖK’ün katsayı itirazını yine reddetti
  Danıştaydan YÖKe ret!
  Danıştay'dan YÖK'e ret! Danıştay'dan YÖK'e ret! Danıştay'dan YÖK'e ret!

  YÖK"ün, katsayı farkıyla ilgili Danıştay 8. Dairesi"nin kararına yaptığı itirazı Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu karara bağladı. Ret kararı 14"e karşı 15 oyla alındı. YÖK toplanıp yeni katsayı belirleyecek.

  DanIŞtay İdari Dava Daireleri Kurulu, Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) farklı katsayı kararının yürütmesinin durdurulmasına yaptığı itirazı, değişik gerekçeyle oy çokluğuyla reddetti. İstanbul Barosu ile bir öğrenci velisinin, YÖK"ün 17 Aralık 2009 tarihli kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açtığı davada Danıştay 8. Dairesi, YÖK kararının üç maddesinin yürütmesini durdurmuş, bir maddesinin yürütmesinin durdurulması istemini reddetmişti. Daire, YÖK kararının “Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı"nın (AOBP) 0.15 ve 0.13 katsayıları ile çarpılmasını” öngören ikinci, “öğretmen lisesi ve meslek lisesi mezunu olanların kendi alanlarındaki programları tercih etmeleri halinde ilgili ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarının 0,05 ile çarpımı sonucunda bulunan puanın toplam puana ayrıca ekleneceğini” öngören üçüncü ve “Meslek Yüksek Okullarının sınavsız geçişten boş kalan kontenjanlarına açık öğretim programlarına ve meslek liselerinin devamı niteliğindeki lisans programlarına Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) puanları esas alınarak yerleştirme yapılacağını” düzenleyen dördüncü maddesinin yürütmesini durdurmuştu.

  Danıştay 8. Dairesi, YÖK kararının, “Türkiye genelinde ilk bin kişi arasına giren adayların yerleştirme puanı hesaplanırken alan içi katsayı oranının uygulanmasına” ilişkin 6. maddesinin ise yürütmesinin durdurulması istemini oy çokluğuyla reddetmişti. Daire kararının yürütmenin durdurulmasına ilişkin kısmına davalı YÖK Başkanlığı, yürütmenin durdurulmasının reddine ilişkin kısmına ise davacı öğrenci velisi karşılıklı olarak itiraz etti. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun, YÖK"ün itirazını 15"e karşı 14 üyenin oyuyla reddettiği öğrenildi.

  Kurul, öğrenci velisinin 6. maddeye ilişkin itirazını kabul ederek, maddenin yürütmesini durdurdu. Kurulun bu kararı ise 27"ye karşı 2 üyenin oyuyla aldığı belirtildi. Kurulun, Danıştay 8. Dairesinin yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararının gerekçesinin bazı bölümlerine katılmadığı ve değişik gerekçeyle YÖK"ün itirazını reddettiği öğrenildi. YÖK Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Danıştayın YÖK"ün itirazını reddetmesinin ardından gazetecilerin “Katsayı oranlarındaki değişiklik dışında yeni bir düzenleme olacak mı?” sorusuna, “Yok olmayacak” yanıtını verdi.

  ÖSYM Başkanı: YÖK diyalogla karar almalı

  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, YÖK"ün bundan sonra alacağı kararlarda süreklilik olması gerektiğini belirtti. VATAN"a değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr Ünal Yarımağan, şunları söyledi: “YÖK artık yeni bir karar alacak. Alınacak karar için diyalog şart. Diğer yandan, Danıştay eski katsayıların kullanılmasını istiyorsa da artık sistem değiştiği için eski katsayılar kullanılamaz. Okul başarı ve sınav puanlamaları değişti. Dolayısıyla bu yeni değerlerle uyumlu katsayıların getirilmesi gerekiyor. Eski katsayılar olan 0,3 ve 0,8"in de kullanılması uygun değil. Sınav tarihinin değişmesini gerektirecek bir durum da yok. Sınav 11 Nisan"da yapılacak. Toplantıda, yürütmesi durdurulan üç madde Ağırlıkı Ortalama Başarı Puanı, ek puan katsayısı ve meslek liselerinin girdiği lisans programlarının puan türü yeniden belirlenecek.”

  Vatan

   

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim