• BIST 108.934
 • Altın 154,635
 • Dolar 3,8280
 • Euro 4,5256

  Dalama'da festival

  13.07.2009 11:49
  Dalama Beldesi’nde bu yıl 6’ıncısı düzenlenen Dalama Tarım, Domates, Kültür ve Sanet Festivali çeşitli etkinliklerle kutlandı.
  Dalamada festival
  Dalama'da festival Dalama'da festival Dalama'da festival

  Festivale Aydın Vali Yardımcısı Mehmet Öksüz, AK Parti Aydın Milletvekili Ahmet Ertürk, Tarım İl Müdürü Sadettin Öztürk, Dalama belediye Başkanı Nihat Akyakka, AK Parti İl Başkanı Sadık Atay, İl Genel Meclis üyesi İsmail Hakkı Eser ve çok sayıda davetli ile Dalama sakinleri katıldı.
  Dalama Beldesi Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen festival programı kortej yürüyüşü, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Festivalde dometes üreticileri arasında "En İyi Domates Yetiştiriciliği" ve "En Güzel Domatesli Yemek" kategorilerinde yarışmalar düzenlendi.
  Bu yıl 6"ıncısı düzenlenen festivalin her geçen gün geniş programlarla devam ettiğini kaydeden Dalama Belde Belediye Başkanı Nihat Aktakka, beldenin isminin domatesle özdeşleştiğini kaydetti. Amaçlarının domatesle birlikte Dalama'yı tanıtmak olduğunu belirten Belediye Başkanı Aktakka “Domatesin tüketiciye ulaşımında ve özellikle uzun süreli beklemelerde pazarlanan yer ile üretim yeri arasındaki mesafenin uzun olması durumunda sertlik büyük önem taşımaktadır. Dalama yöresinden iç piyasa erkenci, kaliteli ve sert meyveli açık tarla domatesi çeşidi gönderiliyor. Dalama domatesi ihracata en uygun olan domates çeşididir. Çiftçimiz de büyük bir özveri ile üretim yapmaktadır. Ancak satış aşamasına gelindiğinde, çiftçimiz elindeki imkanların kısıtlı olması nedeniyle malını hemen çıkarmamayı, fiyatlar arttıktan sonra domatesini satmayı haklı olarak düşünüyor. Bu durumun önüne geçilmesi Dalama"ya acilen bir salça fabrikası kurulmalıdır” dedi.
  Dalama toprağının domates üretimi için yaratılmış olduğuna dikkat çeken Vali Yardımcısı Mehmet Öksüz de, “Biz bu coğrafyada elbette ki Allah"ın bize verdiği imkanları en akılcı bir tarzda ve çok çalışarak daha ileri noktalara ulaştırabiliriz. Kendi geleceğimizi,çocuklarımızı, torunlarımızı çok daha güzel bir dünyada yaşamalarına fırsat ve imkan verebiliriz. Bizlerin üzerine düşen görevler vardır, bunlar da yapılıyor. Bugüne kadar da büyük bir aşama kaydedildi. Desteklemeler ile değişik imkanlarla, primlerle çiftçinin yanında olduk. Ama bir konu var ki arazi kullanım planı, bu bir anlamda planlı döneme geçiş dönemidir. Bir yerleşim alanının planlı, programlı olabilmesi için sanayisinin, sağlık hizmetlerinin, eğitim kurumlarının, konutların işyerlerinin alışveriş merkezlerinin birçok yerlerin düzenli tertipli bir şekilde mevcut yerleri belirlenip ve planları da uygulamaya geçirilirse o bölgede kargaşa ve düzensizlik yaşanmaz. Her şeyin başında iyi bir plan yapmak gerekir uzun yıllar sorunların üstesinden gelebilecek bir plan olmalıdır.Tarım Bakanlığı üzerinde 4 yıldır çalışıyor, dileğimiz odur ki, arazi Kullanım Planı bir an önce tamamlansın ve planlı, programlı bir döneme geçelim, çünkü bu çok önemli bir durumdur” diye konuştu.
  Konuşmaların ardından festival programı Mehteran ve folklor ekiplerinin gösterileri ile devam etti. Daha sonra en iyi domates yetiştiriciliği yarışmasında birinci olan Nevzat Uğurlu, ikinci Hasan Arda ve üçüncü olan Rafet Akdeniz"e ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim