• BIST 99.835
 • Altın 243,334
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830

  Cumhuriyet Anadolu Lisesi ve Fark Yaratan Projeleri

  09.04.2018 08:30
  Aydın Avcı / Gezi-Yorum

  Aydın Avcı / Gezi-Yorum

  Eğitimin sadece sınıf ortamında yapılan bir şey olmadığını yıllardır bizlere gösteren bir okuldur. Öğrencilerin dünyaya bakış açılarını değiştirmek, onların hayatlarında olumlu izler bırakabilmek, evrensel barışa katkıda bulunabilmek ve kültürler arasında dostluk köprüsü kurabilmek için projeler büyük önem taşır.

  Cumhuriyet Anadolu Lisesi, 2009 yılından bu yana gençlerin hayatlarına dokunabilmekte, onlarda dostluk ve hoşgörü oluşturarak eğitimlerinde farklar yaratmakta. Bu amaçla Avrupa Birliği projeleriyle okul, sosyal çalışma sahası içinde yer almakta ve bu konuda önemli bir misyon üstlenmekte.

  Bu süreç zarfında birçok projeye imza atan okul, 2015 yılında başlayan Avrupa Birliği Erasmus+, stratejik okul ortaklığı projesi “Healthy Body, Sustainable World” ile toplam 8 ülke ile kültürel işbirliğine gitmekte.

  Hollanda, Polonya, İtalya, Fransa, Bulgaristan, Yunanistan ve Martinik Adası’ndaki proje ortağı okullar ile sağlıklı beslenme, sürdürülebilir yeşil bir dünya, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir evren bırakabilmek adına atılabilecek adımlara katkı sağlamak için ortaklaşa akademik çalışmalar gerçekleştirdi.

  Proje ile ülkelerin kültürel ve doğal zenginliklerini tanıma şansı da yakalandı. Şimdiye kadar yürütülen proje ile yurt dışı gezilerinde 30 öğrenci, 13 öğretmen hareketliliği gerçekleştirdi. Bu sayede gençler ve görevli öğretmenler yurt dışına çıkarak, farklı kültürleri tanıma şansı elde etti. Değişik Avrupa ülkelerinden emsalleri ile bir araya gelme şansı elde eden gençler, öğrendikleri yabancı dillerini geliştirme konusunda da fırsat yakaladı. Kendi kültürümüzü tanıtma, Türklerin misafirperverlik, hoşgörü ve dostluk anlayışlarını Avrupa’nın farklı ülkelerinden gelen insanlara yakından gösterme imkânını da geçtiğimiz günlerde ilimizde gerçekleşen final toplantısı sayesinde elde ettiler.

  2- 8 Mart 2018 tarihleri arasında Aydın’da, Avrupa’nın değişik ülkelerinden gelen 54 yabancı konuğu Cumhuriyet Anadolu Lisesi ağırladı. Bu projeye İl Milli Eğitim Müdürlüğü de katkı sağladı.

  1 hafta süren proje kapsamında misafirlere ülkemizi, ilimizi ve bölgemizde bulunan turistik cazibe merkezlerini tanıtma şansı elde edildi. Denizli, Pamukkale, Afrodisias, Bodrum, Kuşadası,  Meryemana gibi turistik merkezlere geziler düzenleyerek, yabancı konuklara, yaşadığımız muhteşem coğrafyaya yerinde tanık olmalarına imkân sağlandı. Geleneksel Türk mutfağından muhteşem tatları da konukların gönüllerine giden yolda unutulmaz şölenler sergilendi.

  Aydın İl Kültür Müdürlüğü Dr. Hidayet Sayın Salonunda 6 Mart 2018 tarihinde çok yönlü, oldukça zengin bir program gerçekleştirildi. Bu programa Nazilli Belediyesi mehteran takımının gösterisi ayrı bir renk kattı. Ayrıca eğitim programında, Adnan Menderes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Mahmut Çeri ve Gizem Çetinkaya, ‘’Sağlıklı ve helal gıda, obeziteyi önleme açısından etkileri, Türklerin beslenme alışkanlıkları, sağlıklı yaşam ve helal beslenme arasındaki ilişki’’ konulu İngilizce panel gerçekleştirdi. Konukların panele ilgisi oldukça yoğundu. Ayrıca, okul öğrencileri ve müzik öğretmenlerinin gerçekleştirdiği türkü şöleni, sema gösterisi, okul step aerobik takımının gösterisi de konuklar tarafından ayakta alkışlandı.

  Belirtmek isterim ki; eğitim ve öğretimin yaşam boyu ve her ortamda olması gerekliliğinin altını çizerek, gençlerimizin özgüvenlerini destekleyen, kendilerine ve dünyaya farklı pencerelerden, daha geniş bir perspektiften bakmalarına katkı sağlayan, Avrupalı emsalleri ile aynı amaç doğrultusunda birlikçe çalışmalarına ve işbirliği yapmalarına imkân sağlayan Erasmus plus programıyla eğitim – öğretim sürecine farklı bir boyut kazandırdığına inanan Cumhuriyet Anadolu Lisesi, eğitimin sadece sınıfta değil, her yerde ve sürekli yapılan bir çalışma olduğunu gösterdiği için alkışı fazlasıyla hak etmiştir.

  img_1833.jpgimg_7835.jpg

  Aydınpost ANDROID'de TIKLA İNDİR!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA

  Bu yazı toplam 3602 defa okunmuştur.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim