Türkiye'de tarihi gün başladı. Bugün yaklaşık 61 milyon seçmen sandık başına gidiyor. Seçimlerin 2'nci turunda sandık başında bulunacak görevliler, sandık yemini ederek göreve başladı. Oy verme işlemi de saat 08.00 itibarıyla başladı.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez yaşanacak olan Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci tur oylaması için ülke genelinde oy verme işlemi saat 08.00 itibarıyla başladı. Oy verme işlemi öncesi yemin ederek göreve başlayan sandık kurulu başkanı ve üyeleri, zarf ve pusula sayımı yaptı. Sandık kurulu üyeleri, yerlerini aldıktan sonra seçmenler, üzerinde Türkiye Cumhuriyeti (TC) kimlik numarası bulunan, kimliği tereddütsüz ortaya koyan, resimli, resmi nitelikteki belgeler ile okullara gelerek oylarını kullanmaya başladı.

ADIYAMAN'DA SEÇMEN SANDIK BAŞINDA

Adıyaman'da seçmenler sabah saatlerinden itibaren Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci oylaması için sandık başına gitti. Sandık görevlilerinin kimlik kontrolünü yaptığı depremzede seçmenler, ardından tercihlerini yaptıkları zarfları sandığa atarak, seçimlerin hayırlı olması temennisinde bulundu.

DOĞU VE GÜNEYDOĞU'DA SEÇMEN CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ İÇİN SANDIK BAŞINDA

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde seçmenler Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci oylaması için sandık başına gitti. Sandık görevlileri yemin edip yerlerini aldıktan sonra saat 08.00’da oy verme işlemleri başladı. Diyarbakır’da 4’ü merkez 17 ilçede 1 milyon 143 bin 887 seçmen için 3 bin 675 sandık kuruldu. Mardin’de 10 ilçede kurulan bin 843 sandıkta 542 bin 46 seçmen, Şırnak merkez ve 6 ilçede kurulan 1024 sandıkta 324 bin 61 seçmen, Elazığ merkez ve 10 ilçede kurulan bin 631 sandıkta 430 bin 745 seçmen, Batman merkez ve 5 ilçede kurulan 1305 sandıkta 399 bin 377 seçmen, Bingöl merkez ve 7 ilçede kurulan 709 sandıkta 193 bin 535 seçmen oy kullanacak. Sabah erken saatlerde okul önlerine gelen seçmenler, oy verme işleminin başlamasıyla sandıkların başına gelerek oylarını kullandı. Diyarbakır’da saat 17.00’da sona erecek oy verme işleminin ardından oy torbalarının getirileceği Diyarbakır Adliyesi ek binasında da güvenlik önlemleri alındı. Binanın bulunduğu Prof. Dr. Selahattin Yazıcıoğlu Caddesi trafiğe kapatılarak bariyerler konuldu.

ANTALYA'DA OY KULLANMA YOĞUN KATILIMLA BAŞLADI

Antalya'da sabah erken saatlerde sandık başkanları görevliler, memurlar ve diğer yetkililer okullarda hazır bulundu. Antalya'da seçmenler saat 08.00 itibarıyla oy kullanmaya başladı. Oy kullanmaya gelenler okullarda yoğunluk oluşturdu. Yaşlı seçmenlerden bazıları yakınlarının desteğiyle okullara gelirken, bazıları da bastonlarının yardımıyla oy kullanacakları sınıflara gidebildi. Bazı vatandaşların ise çocuklarıyla beraber oy kullanmaya gittiği ve zarflarını sandığa attığı görüldü.

KARADENİZ'DE OY VERME İŞLEMİ BAŞLADI

Cumhurbaşkanı Seçimi 2'nci oylaması için sandık başına giden seçmenler, kimlik ve seçmen kağıdı kontrolü sonrası 2 aday için tercihini yaptı. Oy verme işlemlerinin saat 08.00'de başladığı 4 ilde, polis ve jandarma da geniş güvenlik önlemleri aldı. Oy verme işlemleri, saat 17.00'de sona erecek.

GAZİANTEP'TE İLK OYLAR KULLANILDI

Kentte sabah erken saatlerde oy kullanacak vatandaşlar okulların önünde beklemeye başladı. 4 bin 64 sandığın kurulduğu Gaziantep’te 1 milyon 358 bin seçmen oy kullanıyor. Saat 08.00 itibariyle okula gelen seçmenler, polislerin kimlik kontrolü ve üst aramasının ardından sınıflara girdi. Sandık görevlilerinin de kontrolünün ardından vatandaşlar oylarını kullanmaya başladı.

'SANDIK, DEMOKRASİNİN NAMUSU'

Eski Adalet Bakanı ve AK Parti Gaziantep milletvekili Abdulhamit Gül, Cumhurbaşkanı Seçimi 2'nci oylaması için oyunu, Mahmut Humayun Özhelvacı Ortaokulu'nda kullandı. Daha sonra gazetecilere konuşan Gül, "Oyumuzu kullandık. Demokrasimize hayırlı, uğurlu olsun. Sandık, demokrasinin namusu. Vatandaşlarımız da sandığa, demokrasiye sahip çıkıyor. Türkiye'nin geleceğine sahip çıkıyor. Vatandaş, iradesini sandığa yansıtıyor. Gaziantep'te de huzur içinde bir seçim başladı. Şu ana kadar yansıyan herhangi bir olumsuz durum da yok. Umarız sevgi, kardeşlik ve huzur içinde bir seçim günü yaşayacağız. Tüm sandıklarda sandık görevlilerimiz ve müşahitlerimiz var. Türkiye, seçim konusunda dünya devletlerine örnek. Her partiden temsilciler var. Şeffaf bir şekilde seçim süreci devam ediyor" dedi.

VAN'DA SEÇMEN, CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ İÇİN SNADIK BAŞINDA

Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci tur oylaması tüm ülke genelinde olduğu gibi Van'da da oy verme işlemi saat 08.00 itibarıyla başladı. Okullarda görev yapan sandık kurulu başkan ve üyeleri, zarf ve pusula saydıktan sonra seçmenler oylarını kullanmaya başladı. Kent genelinde 707 bin 861 seçmen, 2 bin 301 sandıkta 13'üncü Cumhurbaşkanı'nı seçmek için oy kullanacak. Kent merkezinde sabahın erken saatlerinde rağmen katılımın yüksek olduğu görüldü.

SAMSUN'DA 4 BİN 434 SANDIKTA OY VERME İŞLEMİ BAŞLADI

Cumhurbaşkanı Seçimi 2'nci oylaması için oy verme işlemleri, saat 08.00'de başladı. Sandık yemini eden görevliler, oy pusulalarını kontrol ettikten sonra seçmenleri oy kullanacakları sınıflara aldı. Kimlikleri ile seçmen kağıtları kontrol edilen seçmenler, 2 adayı yer aldığı oylama için oy kullandı. Kentin 17 ilçesinde 1 milyon 25 bin seçmen için 4 bin 434 sandık kuruldu. Oy verme işlemleri, saat 17.00'de sona erecek.

İSTANBUL'DA İLK OYLAR KULLANILDI

Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2’nci tur için tüm yurtta saat 08.00 itibariyle aynı anda oy verme işlemi başladı. Erken saatlerde görevli oldukları sandıkların başına gelen görevliler, sandık yemini ettikten sonra işlemlere başladı. Pusula kontrol edilerek sandık mühürlendi. Saat 8.00 itibarıyla tüm yurtta aynı anda oy verme işlemi başladı. Oy verme işlemi saat 17.00’da son bulacak. Şişli Yıldız Teknik Üniversitesi Maçka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde de oy verme işleminin başlamasıyla ilk oylar kullanıldı. Sultanbeyli Zübeyde Hanım İlkokulu’nda da oy verme işleminin başlamışla ilk oylar verilmeye başlandı.

ESKİŞEHİR'DE OY VERME İŞLEMİ BAŞLADI

Yüksek Seçim Kurulu'nca 14 ilçede 688 bin 989 seçmen için 2 bin 191 sandık kuruldu. Oy kullanmak için sabah saatlerinde Melahat Ünügör Ortaokulu'na giden seçmenler, uzun kuyruklar oluşturdu. Kimlikleri ile seçmen kağıtları kontrol edilen seçmenler, 2 adayı yer aldığı Cumhurbaşkanı Seçimi 2'nci oylaması için şeffaf sandıklarda oy kullandı. Erken saatlerden itibaren kentte, seçime yoğun katılım olduğu gözlendi.

MALATYA'DA 'DEPREMZEDE SEÇMENLER' KONTEYNERDE OY KULLANIYOR

Malatya'da Cumhurbaşkanı seçimi için 531 bin 620 seçmen 1901 sandıkta oy kullanma işlemine başladı. YSK tarafından kentte seçmenlerin oy kullanabilmesi için bazı kurum bahçeleri, konteyner kent ve çadır kentlere sandıklar kuruldu.

KAHRAMANMARAŞ'TA OY VERME İŞLEMİ BAŞLADI

Kahramanmaraş'ta sabah erken saatlerde okula gelen sandık görevlileri oy verme saatinden önce hazırlıklarını tamalarken, saat 08.00 itibariyle de seçmenler de içeri alınmaya başladı. Seçmenler, kayıtlı oldukları sandıklara giderek görevlilerin kimlik ve seçmen kaydı kontrolünü yapmasının ardından kendilerine verilen oy pusulası ile kabine girdi. Bu seçimde sadece 1 oy pusulası ile kabine giren seçmenler, oyunu kullandıktan sonra zarfı sandığa attı. 2 bin 405 sandıkta 753 bin 538 seçmenin kayıtlı olduğu Kahramanmaraş'ta oy verme işlemi saat 17.00'de sona erecek.

İZMİR'DE SEÇMENLER CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ 2'NCİ OYLAMASI İÇİN SANDIĞA GİTTİ

İzmir’de, Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci oylaması için 9 bin 877 oy sandığı okullarda yerini aldı. Sandıkların kurulması ile birlikte İzmir’de bulunan seçmenler oy kullanmaya başladı. İzmir’de 3 milyon 444 bin 651 seçmenin oy kullanacağı öğrenildi. Sabah erken saatlerde oy kullanmaya gelen vatandaşlar okullarda sıra yoğun sıra oluşturdu. Öte yandan, İl Emniyet Müdürlüğünden 12 bin 218 personel, 878 araç, İl Jandarma Komutanlığından 3 bin 362 personel ve 752 araç, Sahil Güvenlik Komutanlığından 169 personel, 15 araç olmak üzere; toplam 15 bin 749 personel ve bin 645 araç seçim güvenliğini temin etmek üzere göreve başladı. Sandıkların kurulması ile birlikte İzmir’de bulunan seçmenler oy kullanmaya başladı. İzmir’de 3 milyon 444 bin 651 seçmenin oy kullanacağı öğrenildi. Bir okulda oyunu kullanan Sema Beyter, “Çok klişe ama vatanımıza milletimize hayırlı olsun" dedi. Türkiye için hayırlısı neyse o olsun ifadelerini kullanan Avukat Perihan Uşkay,” İnşallah hayırlısı olsun bu seçim çok önemli, kim hak ediyorsa o kazansın” diye konuştu.

SİVAS'TA OY VERME İŞLEMİ BAŞLADI

Kentte sabahın erken saatlerinde vatandaşlar oy kullanmak için okullara gitti. Seçmenler burada görevlilerden aldıkları oy pusulalarıyla kabinlere girerek tercihlerini yaptı. İlk saatlerden itibaren kentte seçime yoğun ilgi gösterildiği gözlendi.