Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Birileri çıkmış, sıra uzaya mı geldi diyor. Tabii bunların böyle işlere vizyonu yetmez" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Ödül Töreni'nde konuştu.

Meral Akşener'in Türkiye'nin uzaya adımlarına yönelik ifadelerine cevap veren Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

"Biliyorsunuz Milli Uzay Programı kapsamında, 2023 yılında bir Türk vatandaşını bilim misyonu ile uzaya göndereceğimizi daha önce ilan etmiştik.

Bu açıklamamızdan sonra başvuruların yapıldığı web sitesi 5 milyondan fazla görüntülenme alırken, 35 bin kişi de sisteme kaydoldu. Başvurular 23 Haziran akşamına kadar devam edecek.

Bu milli göreve oldukça yoğun ilgi gösteren herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Uzay misyonunu küçümseyenlere, aklınca alay edenlere de rastlıyoruz.

İsmail Saymaz, İYİ Parti içinde Kılıçdaroğlu'nun adaylığına en çok karşı çıkan isimleri yazdı İsmail Saymaz, İYİ Parti içinde Kılıçdaroğlu'nun adaylığına en çok karşı çıkan isimleri yazdı

Hatta biri çıkmış her şey bitti, imdi sıra uzaya mı geldi diyor. Tabii bunların böyle işlere vizyonu yetmez. Bunlar bırakın uzaya insan ya da roket göndermeyi, gökyüzüne kağıttan uçak bile fırlatamaz.

Çünkü bunlar dün insansız hava araçlarıyla da alay ediyorlardı. Bizim insansız hava aracımız var mı? Var. Bizim SİHA’Larımız var mı? Var. Akıncımız var mı? Var. Şu anda üretime yetiştiremiyorlar böyle bir konumdayız. Mühimmatlarını da artık biz yapıyoruz.

Sevgili gençler, göreve geldiğimizde Türkiye’nin savunma sanayiindeki oranı neydi biliyor musunuz? Yüzde 20 yerliydi. Ama şimdi yüzde 80 yerli.  Yoksa, gideceksin birilerinin kapısına, ne olur bana insansız hava aracı verir misin…

Biz uzay yarışında olacağız, hem de en ön saflarda yer alacağız."