Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vezirköprü Devlet Hastanesi, Asarcık – Kavak Yolu, 19 Mayıs Ballıca Kampüsü ve Yapımı Tamamlanan Diğer Projelerin Toplu Açılış Töreni'nde önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

En son eylül ayında TEKNOFEST için geldiğimiz Samsun'a bir kaç aylık ayrılığa rağmen hasret kaldık. Bugün Samsun'da hem sizlerle hasret gidermek hem de tamamlanan yatırımların resmi açılışı için bir aradayız. Şu katılıma bak, aldığım resmi rakam hamdolsun 100 bini yakaladı.

Buraya gelirken, girerken Samsun yine başka coşkuluydu. Havalimanından buraya zaten cadde boyu Allah razı olsun Samsunlu kardeşlerimizle el ele gönül gönüleydik.

Bugün bir başka önemli adım Asarcık-Kavak yolunun 25 km'lik kesimini ve Havza Tarihi Kurt Köprüsü yolunu hizmete sunuyoruz. Laf değil icraat icraat. Eğitimde yatırım tutarı 817 milyon lirayı bulan anaokulundan liseye her kademede 799 derslik 9 atölye ve 400 kişilik pansiyondan oluşan 66 projeyi bugün resmen açıyoruz. 19 Mayıs Üniversitesi'nin mühendislik fakültesinin ek binası ile sağlık uygulama ve araştırma merkezi, yoğun bakım ünitesinin de yer aldığı 213 milyon liralık yatırımın açılışını yapıyoruz.

19 Mayıs Üniversitesi'nin Mühendislik Fakültesi ek binasının da aralarında olduğu 213 milyon liralık yatırımın açılışını yapıyoruz. Toplam yatırım bedeli 5 milyar 880 milyon lirayı geçen 244 ayrı projenin resmi açılışını yaparak Samsun'un gelişmesi, büyümesi, kalkınması konusunda yeni bir adımı daha atıyoruz. Burası İstikbalimizin adımının atıldığı yer. Tüm Samsunlulara hayırlı olmasını diliyorum. Elbette Samsun'a yaptığımız yatırımlar bunlardan ibaret değil. Ne diyor Samsun'un evladı Orhan Gencebay; Mevsim bahar olunca... Aşk gönüle dolunca... Sevenler kavuşunca... Yaşamak ne güzel...

Son 20 yılda Samsun'a 56 milyar lira tutarında kamu yatırımı yaptık. Samsun için 6 millet bahçesi projemiz bulunuyor. 120 kilometreden aldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 312 kilometreye ulaştırdık.

SAMSUN'A YAPILAN YATIRIMLAR

Samsun Üniversitemizin dünürüm Özdemir Bayraktar Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi başta olmak üzere 60 milyon liralık yatırımla hayata geçirdiği Ballıca Kampüsü'ndeki 6 ayrı projesinin resmi açılışını yine bugün gerçekleştiriyoruz. Sağlıkta, Vezirköprü 150 yataklı devlet hastanesi ve 20 üniteli diş merkezinin, 25'er yataklı Salıpazarı, 19 Mayıs Kavak devlet hastanelerinin çeşitli ilçelerimizdeki sağlık merkezlerinin açılışını yine bugün yapıyoruz.

2023'te bu lokomotif, vagonları çekmeye hazır mı? Şehrimizi her alanda nasıl büyüttük, geliştirdiysek bundan sonra da her talebinizi, hayalinizi biz gerçeğe dönüştüreceğiz. Yeter ki biz birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sıkı sıkıya sahip çıkalım. 2023'te de aramıza kimseyi sokmayalım. Dışarıda Türkiye düşmanlarının, içeride onların maşalarının tuzaklarını bozağız.

Gabar'da, Cudi'de, Tendürek'te bunları çökerttik mi? Ne demiştim hatırlayın. Bunlarına inlerine gireceğiz. Girdik. Parlamentomuzda bu törer örgütünün uzantıları var. 2023'te bu uzantıları hep birlikte temizlemeye hazır mıyız? Çok çalışacağız. Kapı kapı dolaşacağız. Bu 6'lı masayı hep birlikte çökerteceğinize inanıyorum.

Ne diyorlar... Türkiye farklı bir ülke. Türkiye artık emir alan değil, emir veren bir ülke.

Dünyanın dört bir yanına ürettiğimiz aşıları biz gönderdik. Biz veren eldik.

CHP'YE "İTHAL DANIŞMAN" TEPKİSİ

Türkiye Yüzyılı için hazır mıyız? 2023'e kadar hep birlikte gece gündüz çalışacağız. Hanımlar Türkiye Yüzyılı için hazır mıyız? Sizlerden de seçime kadar girmedik ev, kazanmadık gönül bırakmamanızı diliyorum. Unutmayın kale içeriden fethedilir. Ne demek bu, kalenin içinde kim var, hanım var, bayanlar var. Bayanlarla bu işi bitirdik mi 2023 bitmiştir. Samsun 103 yıl önce milli mücadele yaptığı gibi Türkiye Yüzyılı'nın müjdecisi olacaktır. Yarım asrı bulan siyasi hayatımızı hep milletin içinde ona hizmet etmekle geçti. Bu kardeşiniz 50 yıldır siyasetin içinde sadece halkı ile yürüdü. Biz milletimize karşı daima hasbi olduk. İthal danışmanlarla yürümedik biz bu yollarda. Siz varsınız yeter. Nedir o ithal danışmanlar falan. Geç o işleri geç. Gözümüzde kalbimiz de hep millete baktı. Türkiye'yi bölgesinde ve dünyada dikkatle takip edilen sözüne kulak verilen ülke haline getirdik. Rusya-Ukrayna savaşı, kim var ortada Türkiye var. Tahıl koridorunu biz açtık. Tüm dünyaya oradan tahıl gönderiyoruz. Yarın Putin ve Zelenski ile görüşüp daha neler yapabiliriz, bunları konuşacağım. Biz dünya ile beraberiz. İthal ürünlerle değil. Unutmayın ülkelerin tarihlerinde her seçim bir yol ayrımıdır. 15 seçimdir milletimiz bizi açık ara birinci yaparak iradesini güçlü Türkiye'den yana kullandı. Ülkemize kazandırdığımız eser ve hizmetleri vazifemizin gereği olarak görüyoruz. Söz verip de yapamadıklarımızın peşinden koşuyoruz. Türkiye'yi 20 yılda 3 kat büyütmüş olmayı yeterli bulmuyor en kısa sürede 2 kat daha büyüterek dünyanın en büyük 10 ülkesi arasına sokmayı hedefliyoruz.

Yerli ve milli otomobilimiz Togg gibi, tıpkı Yusufeli Barajı gibi, 500 bin konut projesi gibi çok daha fazlasını yapmayı hedefliyoruz. Samsun'u spor tesisleriyle buluşturan kim? Üniversite ile buluşturan kim? Çalıştık, ürettik Samsun'u buralara getirdik.