Özbekistan'da yapılan Shangay Zirvesi'nin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet BM Genel Kurulu'na katılmak üzere ABD'nin New York kentine geldi. Posta Gazetesi yazarı Hakan Çelik Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 5 günlük ABD programına ilişkin detayları paylaştı. Erdoğan BM Genel Kurulu için gittiği ABD'de FIFA Başkanı Gianni Infantino ile de sürpriz bir toplantı gerçekleştirecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı New York'ta bulunan Türkevi'nin önünde yoğun ilgiyle karşılandı.

Akıllı oyuncak güvenliğinizi tehdit edebilir Akıllı oyuncak güvenliğinizi tehdit edebilir
Posta.com.tr - Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şhangay Zirvesi'nde bir anlamda Doğu dünyasının önde gelen liderleriyle ikili ve çok taraflı görüşmeler gerçekleştirdi. Bir taraftan Türk diplomasisinde bir Orta Doğu ve Afrika açılımının ardından Asya açılımı da devam ediyor. BM'de de daha geniş katılımlı görüşmeler gerçekleştirilecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A YOĞUN İLGİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kuruluna katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) New York şehrine ulaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konaklayacağı Türkevi’ne gelişinde kendisine sevgi gösterisinde bulunan Türk vatandaşlarını selamladı.

Hakan Çelik'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 5 günlük ABD ziyaretine ilişkin notları şöyle;

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın resmi programına baktığımızda Batılı ülkelerin devlet başkanları ve başbakanları ile ikili görüşmeler yapacağını görüyorum. Pazar gününden itibaren resmi programı başlıyor. Ana programda ise bir yandan medya temsilcileriyle görüşmeler planlanıyor. Bu görüşmelerin çoğu Amerikan medyası. Diğer taraftan STK'lar, toplum temsilcileri bunlar arasında Türk ve Müslüman toplum temsilcileriyle birlikte bir araya gelecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD'ye ziyaretlerinin 2002 yılından bu yana takip ediyorum. Neredeyse her ziyaretinde mutlaka ABD'deki Yahudi toplumu temsilcileriyle de görüşmeler gerçekleştiriyor. Bu görüşmeler Türkiye'nin İsrail'le ilişkilerinde sorunların yaşandığı dönemde de hiç kesintiye uğramadı, bu çok önemli bir detay. Bu görüşmeleri yine devam ettirecek. Bu toplantıya Türkiye'deki Yahudi toplumu temsilcilerinden de katılım olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın programında İsrail Başbakanı'nı kabul de görünüyor.

BM GENEL KURULU'NA HİTAP EDECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın pazar günü ikili görüşmeleri ve kabulleri olacak. Asıl programlar pazartesi ve salı günü gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan 20 Eylül'de ABD saatiyle sabah 09.30'da BM Genel Kurulu'na katılacak ve geleneksel olarak hitaplarını gerçekleştirecek. Bu konuşma her sene dikkatle takip edilir. Gerek uluslararası gerekse Türkiye'nin dış politikasıyla ilgili kanaatlerini ortaya koyar. Ben bu yıl yapacağı konuşmanın çok daha dikkat çekici olacağını düşünüyorum.

NEW YORK'TA SÜRPRİZ TOPLANTI

Salı günü ise Ürdün Kralı ile bir görüşme gerçekleştirecek. Japonya Başbakanını kabulü olacak. Çarşamba günü ABD'deki son günde ise Avusturya Cumhurbaşkanı ile bir görüşme gerçekleştirecek. İlginç bir toplantı da FIFA Başkanı Infantino'yu kabul edecek. Türkiye uluslararası müsabakalar ve organizasyonlarda ciddi ev sahiplikleri yapacak. Bir diğer önemli kabulü de Birleşik Krallık Başbakanı ile olacak.

BİDEN'LA GÖRÜŞECEK Mİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Joe Biden ile ikili bir görüşme gerçekleştirmesi için her iki taraf da yoğun bir çaba içinde. Biden, New York’a 19 Eylül’de Kraliçe’nin cenazesine katıldıktan sonra dönecek. Bir zaman ve takvim sıkışıklığı olmasına rağmen ben, Erdoğan-Biden görüşmesinin olacağı düşüncesindeyim. PKK, YPG ile mücadele, Suriye’ye yönelik güvenlik operasyonları, Türkiye’ye uygulanan ambargolar, S-400, F-35, F-16, masadaki kritik başlıklar arasında. Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'deki son gününde iş dünyası temsilcileriyle bir araya gelecek ve çok önemli mesajlar verecek.