Covid-19 hayatımıza girdiğinden beri farklı şekillerde herkesi etkilemeye devam ediyor. Bu kapsamda yeni bir yan etki ortaya çıktı. İşte saç dökülmesi problemi.

Haftalık koronavirüs tablosu açıklandı Haftalık koronavirüs tablosu açıklandı

Olası COVID-19 yan etkilerinin listesine neredeyse her gün yeni bir bulgu daha ekleniyor. Bu kapsamda şimdi yeni bir yan etki daha ortaya çıktı. Görünüşe göre Covid-19 sonrası saç dökülme problemi yaşayanlar artıyor. Bu olası kalıcı sorunlar arasında, pandeminin erken dönemlerinde ortaya çıkan ve birçok insanı şaşkın ve endişeli bırakan rahatsız edici bir yan etki olan COVID-19'dan sonra saç dökülmesi yer alıyor.

COVID-19 ile ilgili birçok şey hala gizemini koruyor olsa da, bildiğimiz şekliyle hayatı tamamen değiştiren hastalığa dair anlayışımız, virüs sonrası saç dökülmesi de dahil olmak üzere büyüyor.

Dermatologlara ve gelişen bilimsel araştırmalara göre, COVID-19 sonrası saç dökülmesinin sebepleri araştırılıyor.  İyi haber şu ki, çoğu insan için COVID-19 sonrası saç dökülmesi kalıcı değil. Burada dermatologlar, COVID-19 ile saç dökülmesi arasındaki bağlantıyı ve bu benzersiz dökülme türünü yaşıyorsanız neler yapabileceğinizi açıklıyor.

Birçok farklı saç dökülmesi türü ve soruna katkıda bulunabilecek çok sayıda faktör var. COVID-19 sonrası görülen saç dökülmesi genellikle bir stres etkenine yanıt olarak saçın döküldüğü bir durum olan telogen effluvium yüzünden yaşanıyor. Genelleştirilmiş saç dökülmesinin en yaygın türü olan telogen effluvium, yalnızca virüsler tarafından tetiklenmez, aynı zamanda bazı ilaçların, beslenme yetersizliklerinin, hormonal anormalliklerin ve stresli olayların bir yan etkisi olabilir 

Kurul onaylı dermatolog, saç ekimi cerrahı ve saç restorasyon uzmanı Craig Ziering, SELF'e “Bu, lokalize saç dökülmesinin en yaygın nedenidir ve genellikle erkek veya kadın tipi kellik olarak adlandırılır” diyor. Hastalığı atlattıktan sonra vücutta virüsün bıraktığı stres izi azaldıkça dökülme probleminin de geçmesi bekleniyor.