• BIST 107.303
 • Altın 153,156
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624

  Coş'tan yangın genelgesi

  24.07.2009 10:58
  Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, orman yangınları açısından en riskli dönem olan 21 Temmuz – 15 Eylül tarihleri arasında Aydın’da ormanlık alanlara giriş çıkışların yasaklandığını belirtti.
  Coştan yangın genelgesi
  Coş'tan yangın genelgesi Coş'tan yangın genelgesi Coş'tan yangın genelgesi

  Ormanların sadece ülkenin değil, insanlığın sahip olduğu ve gelecek nesillere bırakacağı en önemli miras olduğuna işaret eden Vali Hüseyin Avni Coş, buna rağmen Türkiye"de ihmal ve kasıt gibi nedenlerle çıkan orman yangınlarla ormanların yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını söyledi. Yangınlar nedeniyle topraklarında çölleşme tehlikesi ile karşı karşıya kaldığının altını çizen Vali Coş, “Orman yangınları açısından en riskli zaman olan yaz dönemi içerisinde bundan böyle 21 Temmuz – 15 Eylül tarihleri arasında ormanlara giriş çıkış yapılması yasaklanmıştır. Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yasaklanmış olanlara kolay görülecek şekilde kırmızı yazı ile "Girilmesi Yasaktır" levhaları asılması, girilmesi yasak bölgelerde İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü ve orman koruma görevlileri devriye görevi ifa ederek söz konusu sürekli kontrol ederek ve denetim altında tutulması ve yasağa uymayanlar hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılması sağlanacaktır” dedi.
  Ormanlık alanlarının sıcaklık ve nem oranları bakımından önümüzdeki günlerde ileri seviyede hassas hale geleceği ve yangın riskinin devam edebileceğine işaret eden Vali Coş, “Meteorolojik şartlar ile yangın hassasiyetlerinin normale dönmesine kadar orman içi ve mücaviri alanlarda jeep, motosiklet ve benzeri araçlarla düzenlenen safari turları can ve mal güvenliği bakımından durdurmuştur. Meteorolojik şartların yangınlarla ilgili hassasiyeti ve yangın riskini giderek arttırması üzerine, orman içi ve mücaviri alanlarda gerekçesi ne olursa olsun ateş yakılmaması, ateş ve benzeri yanıcı, yakıcı maddelerle ormana girilmemesi, orman geçiş güzergahlarında da vasıtalardan sigara atılmamasına ilişkin tertip ve tedbirler konusunda yerleşim yerlerinde her türlü mutat duyuru vasıtalarından yararlanılarak Kaymakamlıklar, Belediye Başkanlıkları ve köy muhtarlarınca halkımız uyarılacaktır” diye konuştu.
  Anız ve zeytinlik alanlardaki budama artıkları ile her türlü bitki örtüsünün yakılmasının orman yangınlarına neden olduğuna dikkat çeken Coş, şunları söyledi: “Anız ve her türlü bitki örtüsünün yakılmamasına ilişkin hususların tüm ilgililerce yakından takip edilmesi gerekiyor. Aydın ili mülki hudutları dahilinde meteorolojik şartlar ile ormanlarımızdaki yangın hassasiyetlerinin normale dönmesi ve yangın riskinin ortadan kalkmasına kadar tüm kamu kurum ve kuruluşları ile vatandaşlarımızın üzerlerine düşen görev ve sorumluluklarını mutlaka yerine getirmelidirler. İlgili kurumların hizmetinde bulunan iş makinelerini her an yangına gidecek şekilde hazır bulundurulmalıdır”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim