banner339
banner274

Grip vakaları patladı! Koronavirüs tedbirleri gevşeyince...15 Ekim'e dikkat!

Grip vakaları; maske, mesafe ve hijyen kurallarında gevşeme yaşanmasıyla birlikte artış gösterdi. Maskelerin indirilmesi koronavirüs dışındaki üst solunum yolu enfeksiyonlarını harekete geçirdi. İstanbul Tıp Fakültesi'nde profesör olan Osman Erk, koronavirüs aşısının griple ilgisinin olmadığını belirterek 15 Ekim tarihine dikkat çekti.

Grip vakaları patladı! Koronavirüs tedbirleri gevşeyince...15 Ekim'e dikkat!
banner475


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Koronavirüsten (Kovid-19) korunmanın en etkili yöntemlerinden biri olarak sayılan maske ve mesafe, aşı oranları arttıkça unutuldu. Maske takmayan, kolunda taşıyan ya da çene altına indirenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bu rehavet ise üst solunum yolu enfeksiyonları ile grip vakalarının artmasına neden oldu. Geçen yıl kışın en sert dönemlerinde bile neredeyse yok denecek kadar az olan grip vakaları ekim başı itibarıyla adeta patladı. Maskenin önemine dikkat çeken uzmanlar, Okulların açılması ve hava sıcaklığındaki düşüşle grip ve diğer enfeksiyonların daha da artabileceği uyarısı yaptı.

"15 EKİMDEN SONRA GRİP VAKALARI ARTABİLİR"

İstanbul Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Prof. Dr. Osman Erk, maske, mesafe, hijyen kuralından tavizler verilmeye başlandığını belirterek, “Maskeleri çıkaranlarda grip vakaları görmeye başladık. Sonuçta mevsimsel sezon başlamış oluyor. Vatandaşlar çok dikkatli olmalı. Şu an için bir grip salgınından söz etmesek de 15 Ekim’den sonra Kovid-19 dışındaki üst solunum yolu enfeksiyonları ile grip vakalarında artış olabilir. Kovid-19 aşısının griple ilgili olmadığı bilinmeli. Bazı kişiler Kovid-19 aşısının her hastalıktan koruyacağı düşüncesinde” dedi.

"MASKELER ÇIKTI GRİP ARTTI"

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Duran Tok da grip ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan virüslerin her yıl mutasyona uğradığına değinerek şunları dedi:

AŞIYLA GELEN ÖZGÜVEN

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak “Altı büyük üst solunum yolu enfeksiyonu ile 200 alt grubu bulunuyor. Maskesiz dolaşmak ciddi risktir” dedi. Gazi Üniversitesi İmmünoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Vedat Bulut da Kovid-19 aşılarını yaptıran birçok kişide özgüven oluştuğunu ancak maske, mesafe, hijyenden taviz vermenin diğer üst solunum yolu hastalıklarına davetiye anlamına geldiğinin altını çizdi. Bulut, “İnsanların bir kısmında ‘Kovid-19 aşısı oldum hiç hasta olmam’ oldum düşüncesi belirdi ancak grip virüsünün Kovid-19 ile ilgisi yok. Bu dönemde maskesiz dolaşmak veya maske çıkartmak Kovid-19 tehlikesi kadar grip riskini de beraberinde getiriyor” uyarısı yaptı.

İstanbul’un en kalabalık semtlerinden biri olan Eminönü’nde manzara hiç değişmiyor. Mesafeli alışveriş ve maske hiçe sayılıyor.

Fotoğraf: Cemal Yurttaş

 

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2021, 18:12
banner218