• BIST 108.434
 • Altın 151,200
 • Dolar 3,6612
 • Euro 4,3260

  Çömez'in hakkını CHP arıyor

  03.06.2008 10:00
  AKP'den ihraç edilen eski milletvekili Çömez için Meclis'e soru önergesi
  Çömezin hakkını CHP arıyor
  Çömez'in hakkını CHP arıyor Çömez'in hakkını CHP arıyor Çömez'in hakkını CHP arıyor

  Yeniden milletvekili olmak istemediği için aday olmayan ve muhalif söylemleri nedeniyle AKP'den ihraç edilen ve cerrah olan eski Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, 22. dönemin hekim vekilleri arasında sadece kendisinin göreve dönemediğini bildirdi.

  Daha önce cerrahlık yaptığı İstanbul Vakıf Gureba Hastanesi"ndeki görevine dönmek için 4 ay önce müracaat ettiğini belirten Çömez, “Oraya dönmeye yasal olarak hakkım var. Müracaatıma iki ay içinde cevap verilmesi gerekiyordu. Artık umudum yok; çünkü niyetlerini biliyorum” diye konuştu.

  Muhalif çıkışları nedeniyle AKP"den ihraç edilen ve asıl mesleği doktorluk olan Turhan Çömez yaptığı açıklamada, 22. dönemin hekim milletvekilleri arasında mesleğe dönme talebinde bulunanların tümünün Bakanlık tarafından görevlerine başlatıldığını söyledi.

  Çömez, sadece kendisinin göreve başlayamadığını belirterek “4 ay önce bir dilekçe verdim. Vakıflar Genel Müdürlüğü"ne teslim ettim. İdari Yargılama Usul Yasası"na göre iki ay içinde dilekçeme cevap verilmesi gerekiyordu. Beni göreve başlatmadılar” dedi.

  Çömez, Bakan Akdağ ile konuyu görüştüğünü de ifade ederek Türkiye"nin neresinde olursa olsun görev yapabileceğini bildirdiğini, Bakan Akdağ"ın da konuyla ilgileneceğini söylediğini; ancak buradan da bir sonuç alamadığını ifade etti.

  Çömez şunları söyledi: “Devlet Bakanı Hayati Yazıcı"dan da konuyla ilgili bir randevu talebim oldu, ki yıllar önce babasını aynı hastanede, İstanbul Vakıf Gureba"da ameliyat etmiştim, ancak bir cevap gelmedi. 22. dönemdeki tüm hekim milletvekillerinden göreve dönme talebinde bulunanlar Bakanlık tarafından görevlerine başlatıldılar. Bugün demokrasinin yıldızlığına soyunanlar, aslında zulmün krallığını kurmuşlardır. Toplumu ya bendensiniz ya da değilsiniz diyerek ayırıyorlar. Ellerindeki iktidar erkiyle kendileri gibi düşünmeyenleri kendilerince cezalandırıyorlar. Ancak günü geldiğinde bu millet, bu zulme imza atanlara hesabını sormasını bilir. Artık ne cevap ne de göreve başlamayı bekliyorum; çünkü onların niyetlerini biliyorum.”

  TURHAN ÇÖEMZ'İN HAKKINI CHP ARIYOR

  CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"a, AKP"den ihraç edilen Balıkesir eski Milletvekili Turhan Çömez"in, 4 ay önce müracaat ettiği halde İstanbul Vakıf Gureba Hastanesi"ndeki görevine iade edilmemesinin nedenini sordu.

  CHP'li İnce, AKP eski Balıkesir Miletvekili Turan Çömez'in daha önce çalıştığı İstanbul Vakıf Gureba Hastanesi'ndeki görevine dönememesini Meclis gündemine taşıdı. İnce, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"ın yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı"na verdiği önergesinde, şu sorulara yer verdi.

  “-22. Yasama Dönemi"nde TBMM"nde bulunan hekim milletvekillerinden 22 Temmuz seçimleri sonrasında seçilemeyenlerden halen aktif olarak memuriyete dönenler kimlerdir?

  -Bu kişiler Milletvekili olmadan önce hangi kurumlarda hangi görevleri ifa etmekteydi? Milletvekilliği görevleri sona erdikten sonra hangi görevlere atanmışlardır?

  -22.Dönem Balıkesir Milletvekili olarak görev yapan Op. Dr. Turhan Çömez, İstanbul Vakıf Gureba Hastanesindeki görevine dönmek için müracaat etmiş midir?

  -Op. Dr. Turhan Çömez, diğer eski milletvekilleri gibi görevine neden başlatılmamıştır? Kendisi Hükümetin bazı icraatlarına muhalefet etmesi nedeniyle mi görevine başlatılmamıştır?

  -Seçilemeyen ya da aday olmayan milletvekillerinin milletvekili olmadan önceki görevlerine veya başka bir kamu görevine dönmelerinde esas olan kriterler nedir? Hükümete yönelik eleştirilerde bulunmak eski bir milletvekili için kamu görevine dönmenin önünde engel midir? Hükümetiniz tarafından yapılan uygulamalarda görülen bu tavır, siyasi ahlak ve demokratik teamüllerle bağdaşmaktamıdır?”

  ANKA

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim