• BIST 108.153
 • Altın 153,551
 • Dolar 3,8325
 • Euro 4,5073

  Çocuklarınız TV'ye emanet ya zihin sağlıkları?

  14.07.2014 14:20
  Çocuklar yılın yaklaşık olarak 900 saatini okulda geçirirken, 1200 saatini ise televizyon izleyerek geçiriyor.
  Çocuklarınız TV'ye emanet ya zihin sağlıkları?
  Çocuklarınız TV'ye emanet ya zihin sağlıkları? Çocuklarınız TV'ye emanet ya zihin sağlıkları? Çocuklarınız TV'ye emanet ya zihin sağlıkları?

  Yapılan araştırmalara göre, çocuklar yılın yaklaşık olarak 900 saatini okuldageçirirken, 1200 saatini ise televizyon izleyerek geçiriyor. Şiddetten cinselliğe, subliminal mesajlardan ürün yerleştirmeye kadar birçok etkene maruz kalan çocukların kendilerini medyanın olumsuz etkilerinden koruması adına medya okuryazarlığı dersi artık bir seçenek değil zorunluluk olarak ortaya çıkıyor. 
   
  Medya okuryazarlığı dersi, bugün başta ABD, Kanada, Avusturalya, Japonya, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, İngiltere, Avusturya, Belçika, İsviçre… gibi pek çok gelişmiş ülkelerde zorunlu ders olarak ele alınıyor. Medya kullanıcısı ve izleyicisi olan çocukları, medyanın olumsuz etkilerine karşı korumayı hedefleyen bir ders olarak müfredatlara girdi. Türkiye'de ise seçmeli ders olmaktan öteye gidemedi.
   
  2013 yılında Meclise,  Medya Okuryazarlığı dersinin zorunlu olmasına yönelik verilen önergeden sonuç alınamadı. Konunun önemine dikkat çekmek isteyen uzmanlar "Kendini çizgi kahraman sanarak balkondan atan çocuğun hazin sonu ortada iken, böyle bir dersin okullarda zorunlu olmaması talihsizlik" dedi.   
   
  Türkiye’de Medya Okuryazarlığı Ehil Ellerde Değil
   
  Türkiye'de, ilköğretim 2. kademede seçmeli ders olarak verilen Medya Okuryazarlığı dersi, zorunlu değil seçmeli bir ders olduğu için kadro açılmıyor ve atama da yapılmıyor. Ders, ek ücret karşılığında Türkçe, Sosyal Bilgiler gibi dersin içeriğinden bağımsız, alanda ehil olmayan öğretmenler tarafından veriliyor. Bu durum da dersin amacına ulaşılmasına engel teşkil etmekle birlikte dersi vasıfsızlaştırıyor. 
   
  Pedagojik Formasyon Eğitimi Almış İletişim Mezunları Bekliyor
   
  İletişim fakültelerinden mezun olup, 1 yıl da pedagojik formasyon eğitimi alan öğretmen adayları, Medya Okuryazarlığı dersinin zorunlu olmasıyla birlikte dersin kendilerine bırakılmasını istiyor.  Akademik bilgileri ile öğretmen adayları bu göreve hazır. Twitter’da başlattıkları #MedyaokuryazarlığıZorunluolsun etiketiyle birlikte bir çok akademisyen ve sektör çalışanlarının desteğini sağlayan öğretmen adayları, MEB Komisyonu’nun bu seslere kayıtsız kalmasından şikayetçi.
   
  Medya Okur Yazarlığı Nedir?
   
  Medya Okuryazarlığı, bir medya içeriği ile karşı karşıya kalındığı zamanmedya mesajlarını daha iyi anlayabilmek için bilişsel, duyuşsal, estetik ve etik nitelikleri bir bütün olarak kullanabilme becerisini geliştirme süreci olarak tanımlanıyor.
   
  Gelişmiş medya okuryazarlığı medyanın insanlar daha da önemlisi çocuklar üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak için en doğru yaklaşım olarak biliniyor Diğer bir deyişle Medya Okuryazarlığı Dersi medyanın çocukları kontrol altına alma çabasına karşı en etkili yaklaşım.
   
  ABD’de medya eğitimi 1932 yılından beri veriliyor. New York Times’ın gazetesinin girişimi ile başlayan bu sürece başta 350 basın kuruluşu destek vermişti. Bu işe okullara çeşitli gazeteler gönderilerek başlanmıştı. On binlerce öğretmen medya okuryazarlığı eğitiminde görev almıştı. Günümüzde Medya Okuryazarlığı Dersi ABD’de zorunlu dersler listesinde yer alıyor.
   
  Televizyon izlemede oranında ABD dünyada ilk sırada, televizyonun en çok izlendiği ikinci ülke ise Türkiye.
   
  Yapılan bilimsel araştırmalar, Türkiye’de televizyon izleme oranının günde ortalama 3-5 saat aralığında olduğunu gösteriyor. Bu hesaplama ile bir kişi neredeyse günün altıda birini, bir yılın da yaklaşık %19’unu televizyon izleyerek geçiriyor.
   
  Ülkemizde çocukların televizyon izleme konusunda neredeyse tamamen özgür oldukları, bütün yaş grupları itibarıyla günde ortalama 4 saat televizyon izledikleri ve %82 oranında televizyon izlemeye yönelik kararlarını kendilerinin verdikleri, istedikleri programı seçerek, istedikleri saate kadar izleyebildikleri tespit edilmişti.
   
  Yapılan araştırma ve değerlendirmeler, görsel, işitsel ve yazılı medyakarşısında, savunmasız bir alıcı konumunda bulunan çocukların, ilköğretimden başlayarak medya karşısında bilinçlendirilmelerinin gerekliliğini ortaya koyuyor.
   
  İnsan kaynağımızın psiko-sosyal ve eğitsel problemleri azaltmak özellikle çocuklarımızın sağlıklı gelişimleri için MEDYA OKURYAZARLIĞI DERSİNİN ZORUNLU hale getirilmesi bir ihtiyaç.
   

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim