• BIST 107.015
 • Altın 269,561
 • Dolar 5,6975
 • Euro 6,2992

  Citroen'in yenisi Türkiye'de

  20.04.2009 08:58
  Citroen'in Türkiye pazarına sunduğu “C3 Picasso”, Otto Santral İstanbul'da düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı.
  Citroenin yenisi Türkiyede
  Citroen'in yenisi Türkiye'de Citroen'in yenisi Türkiye'de Citroen'in yenisi Türkiye'de

  Bayraktar Holding bünyesinde yer alan ve Citroen markasının binek ve ticari modellerinin Türkiye genel distribütörlüğünü gerçekleştiren Baylas Otomotiv A.Ş'nin Genel Müdürü Müfit Ataseven, bu yıl sonuna kadar Türkiye'de yüzde 3 pazar payı almayı hedeflediklerini bildirdi.

  Toplantıda konuşan Ataseven, kriz döneminde yaşanan her şeye rağmen moral gücünü tetiklemek gerektiğinin altını çizerek, alınmış olan tedbirlerin piyasada önemli bir devinim sağlandığını söyledi. Ataseven, bu dönemde daha çok çalışmak gerektiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

  “Muhakkak ki dış hatlar bizi çok zorluyor. Bunların gerçeğinden kaçamayız ve 'Polyannacılık' oynayıp da hiçbir şey yokmuş gibi davranacak halimiz yok. Biz kendimizdeki gücü hakikaten iyi bir şekilde tetikleyebiliyor muyuz? En iyi şekilde kullanabiliyor muyuz? O morali, çalıştığımız bütün ekiplerle paylaşabiliyor muyuz? Hatta daha da geniş bir çerçevede bunu hep beraber tetikleyici bir rol oynayabiliyor muyuz? Bunun için çok daha fazla çalışmak gerekiyor. Çünkü eskisine göre daha çok fazla çalışarak daha az netice aldığımız bir dönem yaşıyoruz. Unutmamak lazım ki, bugünkü zorluklarımıza ömür boyu devam etmeyeceğiz. Belli bir zaman sonra daha farklı bir dönem yaşayacağız. Bir şeylerin çıkışına da hazır olmamız gerekiyor. Demek istiyorum ki böyle bir ortam içinde daha fazla enerjiyle, daha fazla moralle gidecek bir rotanın ve stratejinin belli olması gerekiyor. Aksi takdirde, nereye gittiğinizi bilmezseniz, rüzgar sizi bir yerlere atar.”

  Ataaseven, böyle bir ortamda dahi hem Citroen olarak hem Baylas Otomotiv olarak kendi rotalarını sağlam bir şekilde ortaya koyarak yürüme çabası içinde olduklarını anlattı.

  Citroen'in, Fransa'da 1 yıl önce yüzde 13,4 olan pazar payını, yüzde 14,1'e yükselttiğini belirten Ataseven, şirketin bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 15,3 ile 30 yılın en iyi pazar payını elde ettiğini bildirdi.

  Yeni modelleri C3 Picasso'dan Fransa'da 6 bin adet sipariş verildiğini belirten Ataseven, yeni dönemde Citroen'in, logosunu da değiştirdiğini anlattı.

  Bu yeniliğin sadece logo değişikliği olmadığının altını çizen Ataseven, logonun kimliği yansıtan bir araç olduğunu ve ürünleri için yeni imza olarak “Creative Technologie” ifadesini benimsediklerini dile getirdi.

  Müfit Ataseven, teknoloji ve yaratıcılık vizyonuyla bayiilerini de yenileyeceklerini söyledi.

  'C3'Ü BİLMEYENLER VAR”

  Yeni marka kimliği ile birlikte “yenilik” ve “gelişme” olarak iki faktörü kendilerine ilke edindiklerini anlatan Ataseven, şöyle devam etti:

  “Yenilenme dediğimiz zaman, önümüzdeki yıl C3 yenilenecek. Ama o kadar ilginç ki, C3'ümüzü bilenler 'Biraz eskidi' diyor. Ama bilmeyen o kadar çok kişi var ki... Hayatında, C3'ün olduğunu bilmeyen bir sürü kişi var. Demek ki Türkiye'de müşterilerle tam olarak araçlarımızı buluşturamamış vaziyetteyiz. C3 seneye yenilenecek. Yeni bir DS geliyor. C3'ün bulunduğu 'B' segmentinde ayrı bir çizgi oluşturuyoruz. Bu da DS3 olarak gelecek ve bu araç, o segmentte farklılığı arayan değişimi arayan kendine özgü bir araç oluşturmak isteyen ve bu özelliklere göre aracını tarif etmek isteyen müşteriler için bir araç olacak. Ama bunu, C3'ün türevi olarak düşünmemek gerekiyor. Bu bir DS çizgisinin başlangıcı. Çünkü ileriki yıllarda aynı çerçeve içerisinde DS'lerin 4'ü gelecek, 5'i gelecek."

  Citroen C3 Picasso'nun farklılığı gösteren bir araç olduğunu vurgulayan Ataseven, yeni otomobilin Citroen markasının müşterilere ulaşmasında yeni bir adım olacağını ifade etti.

  CITROEN, TÜRKİYE PAZARINDAN YÜZDE 3 PAY ALMAYI HEDEFLİYOR

  Ataseven, Türkiye'de 2007 yılını yüzde 2,3, 2008 yılını ise yüzde 2,7 pazar payıyla kapattıklarını belirterek, bu yılın ilk çeyreğinde aldıkları yüzde 2,8 pazar payını, yıl sonunda yüzde 3'e çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.

  Süreklilik ve kalıcılık istediklerine dikkati çeken Ataseven, “Belli dönemlerde sadece fırsatlara dayanan bir iniş çıkış şeklinde değil, markanın alt yapısını sağlam bir şekilde piyasaya oturtarak ilerlemek düşüncesindeyiz” dedi.

  Ataseven, gazetecilerin otomotiv sektöründe uygulanan ÖTV indirimine ilişkin soruları üzerine, şunları söyledi.

  “Bu dönem öyle bir dönem ki, bir taraftan çok mutlu oluyoruz araba satışı yapmaktan, bir taraftan da çok mutsuz oluyoruz araç bulamamaktan. Çünkü sektör öyle bir sektör ki birden bire frenleme ve birden bire gazlama imkanınız yok. Bir de daha uzun süre düşünülen üretimi hızlandırma konusunda bir sıkıntımız var. Bu nedenle istediğimiz rakamları almakta zorlanıyoruz. Zaten ÖTV indirimi bittikten sonra bu araca hemen zam yapmamız söz konusu değil. Haziran 15'e kadar 200'e yakın C3 Picasso satmayı hedefliyoruz. Yıl sonuna kadar ise 400 civarında kontenjanımız var. Çelişki şöyle; yurt dışında üretime ihtiyaç var, Türkiye'de de öyle. Ama her şeyi kıstıktan sonra ani olarak yükselmekte zorluklar var. ÖTV'den sonra fiyatlar yükselince talebin daha düşük seviyelerde seyredeceği ise kesin bir durum.”

  Ataseven, Türkiye pazarına ilişkin olarak ise yılın sonunda 350-380 bin aracın satılabileceğini öngördüklerini bildirdi.

  CITROEN C3 PICASSO

  Baylas Otomotiv Ürün ve Marka Müdürü Fatoş Aksel ise “Citroen C3 Picasso” ile ilgili bilgi verdi.

  Citroen'in, Picasso konseptine yüklü miktarda yatırım yaptığını dile getiren Aksel, C3 Picasso'nun müşteri kitlesini “modern, genç ve stil sahibi” olarak tanımladı.
  Aksel, yeni aracın özelliklerine ilişkin şunları söyledi:

  “Direksiyon başında sürüş keyfi ve çevikliği arayan sürücülerin tüm isteklerine cevap verecek özelliklerle donatılan C3 Picasso, çekici, zarif ve sıra dışı tasarımıyla markanın yeni tasarım anlayışını da yansıtıyor. Tüketicileri her yeni aracında ileri teknoloji, tasarım ve konforla buluşturan Citroen'in yeni gözdesi, C4 Picasso, C5 ve Yeni Berlingo2'dan sonra Citroen'deki değişimin devamı oldu.”

  Toplantıda verilen bilgiye göre, Türkiye'de 29 bin 500 liradan başlayan fiyattan satışa sunulan otomobilde, çarpma anında enerjiyi otomatik kesme
  sistemi bulunuyor. Dört hava yastığının yanı sıra C3 Picasso'da standart olarak bulunan ABS, EBA, EBD, ani fren durumunda otomatik yanan flaşörler yolcu güvenliğini arttırıyor.

  1.6 litre 90 Hp dizel motor seçeneğinde iki farklı donanım seviyesi, 1.4 litre 95 Hp benzinli motor seçeneğinde ise tek donanım seviyesiyle pazara sunulan Citroen C3 Picasso'da, konsolun orta bölümüne yerleştirilen gösterge paneli ve yol bilgisayarı sayesinde sadece sürücü değil, tüm yolcular kabin içi bilgilerini görebiliyor.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim