• BIST 107.143
 • Altın 151,674
 • Dolar 3,6829
 • Euro 4,3246

  Çirkin bildiri TBMM'de

  24.09.2008 14:01
  Kuşadası’na turist getiren yolcu gemilerinde Kuşadası’nı ve Türkiye’yi karalayan bildiriler dağıtılması sonrası yaşanan gelişmelere yeni bir halka daha eklendi.
  Çirkin bildiri TBMMde
  Çirkin bildiri TBMM'de Çirkin bildiri TBMM'de Çirkin bildiri TBMM'de

  Kuşadası"na turist getiren yolcu gemilerinde Kuşadası"nı ve Türkiye"yi karalayan bildiriler dağıtılması sonrası yaşanan gelişmelere yeni bir halka daha eklendi. Geçen hafta Kuşadası"na gelerek çarşı esnafıyla iftar yemeğinde buluşan ve sorunları dinleyen CHP Aydın Milletvekili Özlem Çerçioğlu, olayı Türkiye Büyük Millet Meclisi"ne taşıdı. Çerçioğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay"ın yanıtlaması istemiyle dün 3961 sayılı 4 maddelik bir soru önergesi verdi.
  Bilindiği gibi, son olarak geçen hafta Kuşadası Limanına yanaşan Malta bandıralı Celebrity Galaxy isimli gemide dağıtılan bildiride Kuşadası"nı Türkiye"yi ve esnafı kötüleyen ifadeler yer almış ve Kuşadası"nda yer yerinden oynamıştı. Son bildiri bardağı taşırırken, geçtiğimiz ay bu tür sorunları çözmek için Kuşadası Ticaret Odası"nın girişimiyle Kaymakam Mustafa Esen başkanlığında kurulan Turist ve Tüketici Hakları Kurulu harekete geçmiş ve olaya müdahale etmişti. Ardından ise CHP Aydın Milletvekili Özlem Çerçioğlu çarşı esnafının davetlisi olarak Kuşadası"na gelmiş ve sorunlarını dinlemiş, Kuşadası esnafı ise hazırladığı bir raporu belgeleriyle birlikte Çerçioğlu"na vermişti. Bunun üzerine harekete geçen Özlem Çerçioğlu çalışmalarını tamamlayarak, esnafa verdiği sorunu TBMM"ye taşıma sözünü tuttu. Özlem Çerçioğlu hazırladığı 4 maddelik soru önergesini, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay"ın yanıtlaması istemiyle TBMM başkanlığına verdi.
  Soru önergesinde; kruvaziyer turizminin başkenti olarak bilinen Kuşadası"na gemiyle gelen turistlerin haksız rekabete yol açacak şekilde büyük alış veriş merkezlerine yönlendirildiğine, tekelleşme yaratıldığına ve hem esnafın hem de çalışanlarının mağdur edildiğine dikkati çeken Çerçioğlu, şu soruları sordu: “Gemiyle gelen bu turistleri esnaf görmüyor ve çoğu günler gemilerle binlerce turist gelmesine rağmen, bu turistler çarşıya bırakılmadığı için esnafın çoğu siftah bile yapamadan işyerlerini kapatıyor. Gelen turistlerin şehre gidişini rahatlatacak bir uygulama düşünüyor musunuz? Gemilerde dağıtılan broşürler esnafın pahalı mal sattığını ve alışveriş yapılmaması konusunda bilgiler içeriyor. Bunu uygulayan ve haksız ticarete yol açanlarla ilgili nasıl bir önlem almayı düşünüyorsunuz? Ekonomide önemli daralma yaşanırken, Kuşadası esnafının önünün kesilmesi sizi de rahatsız ediyor mu? Kuşadası Limanı"na geçen hafta yanaşan Malta bandıralı yolcu gemisi Celebrity Galaxy"de dağıtılan "Limana indiğinizde yanınıza para, kredi kartı ve değerli eşyalarınızı almayın. Limandan çok fazla uzaklaşmayın. Türkiye güvenli değil" yazılı broşürün esnafı ve turizmciyi karalaması sizi rahatsız etmedi mi? Bu konuda nasıl bir işlem yapmayı düşünüyorsunuz?”
  CHP Aydın Milletvekili Özlem Çerçioğlu"nun verdiği soru önergesi başta Kuşadası esnafı ile Turist ve Tüketici Hakları Kurulu"nda memnuniyetle karşılanırken, soru önergesine en büyük destek CHP İlçe Başkanı ve Belediye Başkan Aday Adayı Esat Altungün"den geldi. Özlem Çerçioğlu"nun Kuşadası"nın hayati bir sorununu TBMM"ye taşımasının önemini vurgulayan Esat Altungün, Kuşadası"nın tek gelir kaynağının turizm olduğunu belirterek, “Turizm gelirleri tabana yayılması gerekirken, yapılan uygulamalar nedeniyle tekelleşme yaratılmaktadır. Ayrıca turizm adı altında gemilerde dağıtılan bildirilerde ülkemizin, ilçemizin, esnafımızın kötülenmesi ise turizme bu kadar yatırım yapan, bel bağlayan bir ülkenin turizmine vurulan en büyük darbedir. Ticaret Odamızın girişimiyle Kaymakamımız Mustafa Esen başkanlığında kurulan Turist ve Tüketici Hakları Kurulu bu konuda çok önemli adımlar atmaya başlamıştı. Ardından Milletvekilimiz Özlem Çerçioğlu sorunu TBMM"ye taşıyarak Kuşadası"nın ve esnafımızın sorunlarına sahip çıkmıştır. Sorun da çözüm de bellidir. Başta Sayın Çerçioğlu olmak üzere çözüm için çaba harcayan herkese CHP İlçe Örgütü olarak desteğimiz tamdır” dedi.

  Diğer Haberler
 • iOS 11.0.2 çıktı!03 Ekim 2017 Salı 23:14
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • YouTube'tan tepki çeken karar!14 Eylül 2017 Perşembe 21:25
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim