• BIST 108.740
 • Altın 151,386
 • Dolar 3,6678
 • Euro 4,3293

  Cinsel hayatınız değişecek

  15.07.2009 07:53
  Dünyada milyonlarca çiftin cinsel hayatını olumsuz etkileyen erken boşalmaya karşı geliştirilen ilaç Paris’teki kongrede tanıtıldı
  Cinsel hayatınız değişecek
  Cinsel hayatınız değişecek Cinsel hayatınız değişecek Cinsel hayatınız değişecek

  Dünya genelinde milyonlarca erkeğin korkulu rüyası olan erken boşalmaya karşı ilk kez bir ilaç geliştirildi. Önemli bir tıbbi vaka olarak kabul edilen “prematür ejakülasyon” (erken boşalma-EB) konusunda Paris"te düzenlenen 3.Uluslararası Cinsel tedaviler kongresinde “dapotextine” içeren ilacın tanıtımı yapıldı.
  Piyasadaki adı “Priligy” olan 30 ve 60 mg. dozlarda piyasaya çıkartılan ilacın cinsel potansiyellerini arttırmak isteyen erkeklere satılmayacağı açıklandı. İlaç Avusturya, Finlandiya, Almanya, İtalya, İspanya, Portekiz ve İsveç"te sağlık otoritelerinden resmi onay aldı.

  Etkileri anlatıldı
  Kongrenin “Öteki seks problemi” başlıklı toplantısında "EB"nin önemli bir tıbbi vaka olduğu, erken boşalmanın nedenleri, sosyal boyutu ve çiftlere etkisi ve ilacın etkileri anlatıldı. Palais des Congres"de düzenlenen konferansa katılan erkek cinsel sağlığı konusunda önde gelen uzmanlar arasında gösterilen Lille üniversitesi profesörü ve Uluslararası Cinsel Sorunlar ve İktidarsızlık Araştırmaları Derneği (ISSIR) Başkanı Dr. Jacques Buvat ile Milano San Rafaele Resnati Hastanesi Psikoloğu ve Jinekolojik Cinsel Tedaviler Merkezi Başkanı Profesor Dr. Alessandra Graziottin de katıldı.
  Prof. Dr. Buvat, etken maddesi Dapoksetin olan yeni ilacın erken boşalma için yeni bir tedavi olanağı sunduğunu bildirdi. İlk defa bu soruna medikal bir çözüm yolu bulunduğunu dile getiren Prof. Buvat 22 ülkede 6 bin hasta üzerinde yapılan araştırmalarda söz konusu tedaviyle boşalma süresinin uzatılması, boşalmanın kontrolü ve bu soruna bağlı stres seviyesinin azaltılmasında etkili bir sonuç sağlandığını duyurdu. Prof. Dr. Buvat, cinsel ilişkiden 1-3 saat öncesinde ağız yoluyla alınmak suretiyle uygulanan tedavinin 18- 64 yaş grubundaki erkekler için olduğunu da kaydetti.

  Güvensizlik nedeni

  EB"nin sadece erkek değil, partneri ve ikilinin ilişkisi üzerinde de önemli bir etkisi vardır.EB cinsel tatminsizlik, cinsel ilişkiler, kişinin kendi gözündeki imajı ve genel yaşam kalitesi üzerinde rol oynuyor. Erkeğe güvensizlik duygusu hem yatak odasında hem de dışarıda hissettiriyor. Endişeli oluyorlar, erken boşalma sorunu olan erkeklerde ayrıca yaşam kalitesi ve düzeyi diğer erkeklere göre düşük oluyor. Konsantrasyonu düşüyor, endişe yaşıyor ve sağlık durumları da kötüleşebiliyor.

  Tedaviler çeşitli

  EB tedavilerinin temel amacı boşalma üzerinde kontrolü geliştirmek. Halen uygulanmakta olan erken boşalma tedavileri arasında en yaygın olanı davranış terapisi. Tedaviler arasında tropikal tedavi, prezervatif, krem, sprey ve bazı bitkisel ilaçlar da var. Anestezik etkisi olan tropikal kremler ve spreylerin erken boşalmaya faydası olduğu belirtiliyor. Bu tür krem ve spreylerin kadınlarda alerji yapma ihtimali fazla, bazen de bu sprey ve kremler duyuları etkisiz hale getirebiliyor ve cinsel tatmini azalttığı öne sürülüyor.


  Süreyi 3 kat artırıyor
  İlaç boşalma süresini 3 katına çıkarıyor. Boşalma süresi 2 dakika ise 6 dakika oluyor. İlacın etkisi 24 saat içinde geçiyor. İlaç sadece gerektiği zaman kullanılıyor. Prof. Buvat, ilaçla ilgili olarak şunları aktardı: “İlacın iki ayrı dozu var. 30 ve 60 mg. Kişilerin önce küçük dozu kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Her iki dozajda da alınan sonuçlar sevindirici. Hem erkekte hem de partnerinde stres seviyesinde düşüş, ve haz duygularında artış görülüyor. İlaç ilişkiden 3-4 saat önce alınmalı. 18-64 yaş grubu arasındaki erkeklere reçeteyle verilecek. Ve 24 saat içinde birden fazla hap alınmamalı. Alkolle değil, suyla alınmalı. Tedavi etmiyor. O an için kullanılıyor.”


  Erken boşalma nedir?
  Tıp dilinde “prematüre ejakülasyon” olarak bilinen erken boşalma (EB) ilk cinsel ilişkiden itibaren var olabilen veya sonradan gelişebilen, oldukça sıkıntı verici bir cinsel işlev bozukluğu. EB"nin görülme sıklığını değerlendirmek için yapılan çeşitli çalışmalar, bu sorunu hayatlarının bir döneminde yaşayan erkeklerin oranının yüzde 4-30 arasında değiştiğini gösteriyor. Günümüzde EB konusunun uzmanları, bu durumun üç temel bileşeni olduğu konusunda birleşiyor; boşalmanın kısa sürede olması, boşalmanın kontrol edilememesi ve kişinin boşalma anıyla ilgili bir stres içinde olması. EB bütün yaş gruplarında aynı sıklıkla görülüyor. Çoğunluk erkeklerin vajinal penatrasyon boşalma süresi 1 dakika ile 10 dakika arasında değişiyor. Dünya erkeklerinde ortalama boşalma zamanı 5.4 dakika. Bunun altında olan süre erken boşalma grubuna giriyor. İlaç bu süreyi 3 katına çıkartıyor. İlaç 5.4 dakika ve üstünde boşalanlara verilmiyor.

  Milliyet

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim